Słuchaj radia i wygraj zaproszenia na pizzę, czyli świętujemy Święto Pizzy

Już w środę 9 lutego z okazji Międzynarodowego Dnia Pizzy będzie można wygrać zaproszenia na darmową pizzę z Telepizzy. Konkursy będą odbywały się od rana na antenach: warszawskiego Radia Kampus, krakowskiego Radia Planeta, oraz Polskiego Radia Katowice.

Smakiem pizzy od wieków delektują się ludzie we wszystkich zakątkach świata, bez względu na wiek, płeć i pochodzenie społeczne. Stała się ona kulinarną częścią pop kultury Włoch. „Pizza zyskała na swojej popularności ze względu na prostotę wykonania oraz niezliczoną ilość sposobów na jej przyrządzenie.” – twierdzi Dariusz Bąk, Dyrektor Generalny Telepizzy. 9 lutego ta najsłynniejsza włoska potrawa obchodzi swoje święto na całym świecie.

Historia pizzy sięga czasów starożytnych, a wbrew pierwszym skojarzeniom za jej kolebkę nie uznaje się wcale Włochy. Wiadomo nawet, że ciasto chlebowe podobne do tego co na pizzę jest jedną z najstarszych potraw i było wypiekane już w neolicie. Duży wkład w popularyzację tego dania mają też Starożytni Egipcjanie, którzy jako pierwsi (przynajmniej tak wynika z zapisów) wypiekali okrągły, cienki chleb, który służył do wyżywienia ludności. Służyły im do tego specjalne piece, do których wkładano go dopiero po mocnym nagrzaniu. Smakowo zbliżone do dzisiejszej pizzy były wypieki starożytnych Greków. W ich wersji kulinarnej, to płaski chlebek posmarowany oliwą, czosnkiem oraz posypany ziołami.

Z czasem popularność płaskiego placka dotarła w regiony dzisiejszych południowych Włoch i właśnie tam rozpoczął się jej triumfalny podbój światowych stołów. Do XIX wieku pizza była uznawana za typową potrawę biedoty. W 1889 roku, królowa Włoch Małgorzata Sabaudzka zwiedzając swoje włości zapragnęła spróbować tej prostej potrawy. Smak pizzy tak ją uwiódł, że otworzyło to drzwi dla tej skromnej do tej pory potrawy na salony arystokracji, skąd z czasem dokonała ona podboju całej kuli ziemskiej. Nazwa jej pochodzi od łacińskiego „picea” – placek z wody i mąki. Po raz pierwszy słowo „pizza” pozostające w swej pisowni nie zmienione do dziś, pojawiło się około 997 r. we Włoszech.

Pizza okazała się apetyczna i wszechstronna. We Włoszech jest standardowym rodzinnym posiłkiem. Mimo różnorodności wersji, dodawanych składników i przypraw według opinii dietetyków jedzona w rozsądnych ilościach nie wpływa negatywnie na naszą dietę oraz życie. Dla przykładu pizza hawajska jest najmniej kaloryczna, biorąc pod uwagę użyte składniki.

źródło/autor: MagnifiCo

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu