Przejdź do treści

„Internet to więcej niż zabawa. To Twoje życie” – Dzień Bezpiecznego Internetu 2011

„Publikować albo nie publikować?” – to współczesny dylemat młodego internauty. Czy kolejna informacja, którą zamieszcza w Internecie doda mu popularności czy może przysporzyć kłopotów?

8 lutego ponad 70 państw z pięciu kontynentów obchodzić będzie Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI). W Polsce DBI od 2005 roku organizowany jest przez Naukową i Akademicką Sieć Komputerową oraz Fundację Dzieci Niczyje tworzące Polskie Centrum Programu Safer Internet. Głównym partnerem DBI 2011 jest Fundacja Orange. Patronat honorowy nad wydarzeniem objęła Minister Edukacji Narodowej Katarzyna Hall.

Hasło przewodnie tegorocznych obchodów DBI – „Internet to więcej niż zabawa. To Twoje życie” – ma za zadanie pokazać młodym ludziom, że decyzje podejmowane w świecie wirtualnym mogą mieć wpływ na ich realne życie. Ma także pomóc w znalezieniu odpowiedzi na pytania czy właściwie kreują swój wizerunek w sieci, czy swoją aktywnością nie naruszają prywatności własnej i innych, czy dziś publikowane treści nie zaszkodzą im w przyszłości. Ponadto powinno skłonić do refleksji nad problemem uzależnienia od życia w sieci.

Obchodom DBI towarzyszy ogólnoeuropejska kampania medialna. Stworzony na jej potrzeby spot telewizyjny w zabawny sposób pokazuje, jaki wpływ na życie poza siecią mogą mieć zachowania młodych ludzi podejmowane online.

Głównym punktem obchodów Dnia Bezpiecznego Internetu 2011 w Polsce jest Konferencja Prasowa, która rozpocznie się 8 lutego o godz. 10.00 w Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie przy ulicy Dobrej 56/66.

Konferencji towarzyszą Targi, w których uczestniczą instytucje i firmy zaangażowane w działania na rzecz bezpieczeństwa najmłodszych. Obchody uatrakcyjni przedstawienie grupy Zygzaki pod tytułem „Przygody Plika i Foldera w sieci”, nt. bezpieczeństwa online, które obejrzy ponad 100 uczniów ze szkoły podstawowej.

Polskie Centrum Programu Safer Internet już od kilku miesięcy zachęca szkoły oraz inne instytucje i organizacje w całej Polsce do włączenia się w obchody DBI poprzez organizowanie lokalnych przedsięwzięć na rzecz bezpieczeństwa dzieci online. W 2010 r. zrealizowano ponad 1 000 akcji związanych z ochroną najmłodszych internautów.

Wszystkie inicjatywy zgłoszone na stronie www.dbi.pl i zrealizowane do końca lutego wezmą udział w konkursie. Trzy najlepsze przedsięwzięcia szkolne otrzymają tablice multimedialne z projektorami ufundowane przez Fundację Orange, najlepsza inicjatywa szkoły podstawowej zostanie nagrodzona przedstawieniem „Przygody Plika i Foldera w sieci” ufundowaną przez grupę Zygzaki, natomiast trzy inicjatywy szkół gimnazjalnych zostaną wyróżnione szkoleniami ramach specjalnego wydania Akademii Juniora ufundowanymi przez Allegro. Poza tym na szkoły czekają dziesiątki innych nagród ufundowanych przez partnerów DBI 2011.

W ramach międzynarodowych obchodów, 8 lutego pod adresem www.sidfair.org otwarta zostanie wirtualna wystawa multimedialnych materiałów edukacyjnych wypracowanych przez organizacje zajmujące się bezpieczeństwem online z różnych krajów.

Szczegółowe informacje dotyczące obchodów DBI w Polsce: www.dbi.pl, kontakt@dbi.pl

  • Organizatorzy: Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa, Fundacja Dzieci Niczyje
  • Główny Partner: Fundacja Orange
  • Patronat honorowy: Ministerstwo Edukacji Narodowej
  • Partnerzy: Biblioteka Uniwersytecka w Warszawie, fundacja Velux, Zygzaki, Głos Nauczycielski, Szkoła z Klasą 2.0, Netgear, Centrum Edukacji Obywatelskiej, ArcaBit, szkolnastrona.pl, Akademia Allegro, IAB Polska, Hostersi, AVG