Co warto wiedzieć przy zakupie mieszkania…

Końcówka roku tradycyjnie była dla rynku mieszkaniowego okresem znikomego popytu i znacznie ograniczonej podaży. W tym czasie ceny ofertowe, podobnie jak w poprzednich miesiącach, zanotowały niewielkie wahnięcia, mieszczące się w przedziale plus-minus 2%.

Wyjątek stanowiły dwa miasta – Białystok, w którym średnia stawka za m2 mieszkania wzrosła o 2,8% oraz Rzeszów, w którym grudniowa średnia była o 4% niższa od listopadowej. Polacy znowu szukają mieszkań, a developerzy szykują nowe promocje licząc na wiosenne ożywienie na rynku. Sprawdźmy jak wybrać mieszkanie, z którego będziemy zadowoleni przez wiele lat.

Zakup wymarzonego mieszkania to dla wielu osób jedna z najważniejszych decyzji w życiu. Wybór tego właściwego M. powinien być dobrze przemyślany, bowiem ma on ogromny wpływ na późniejszy komfort mieszkania. Aby uniknąć pułapek czyhających na drodze do nabycia własnych „czterech kątów” warto zwrócić uwagę na kilka elementów.

Lokalizacja

Przed zakupem mieszkania warto sobie odpowiedzieć na pytanie czy chcemy mieszkać w centrum miasta czy wolimy na peryferiach. Decyzja zależy od tego czy chcemy mieć wszędzie blisko i nie przeszkadza nam zgiełk samochodów czy bardziej zależy nam na ciszy i spokoju kosztem dłuższych dojazdów do pracy. Lokalizacja to nie tylko miejsce, w którym znajduje się nieruchomość, to także infrastruktura (sklepy, kina, szkoły, szpitale czy kościoły) oraz komunikacja (odległość do najbliższego przystanku autobusowego, tramwajowego, stacji metra czy dogodne połączenia z innymi dzielnicami). Pod uwagę należy wziąć także sąsiedztwo, zarówno to najbliższe w postaci przyszłych sąsiadów, jak i to dalsze. Warto zapoznać się z planowanymi w okolicy inwestycjami, aby uniknąć niemiłej niespodzianki w postaci wybudowania po kilku miesiącach drogi ekspresowej pod naszymi oknami.

Cena

To kluczowy element przy zakupie mieszkania. Na jej wysokość składa się kilka składowych m.in. standard (czy nieruchomość jest do remontu czy do odświeżenia, czy wymieniona została instalacja c.o., gazowa, elektryczna, ocieplenie budynku), dokładny metraż mieszkania (czy wliczony jest balkony czy logga, czy w mieszkaniu są skosy, które ograniczają powierzchnię użytkową), wyposażenie (czy zostają meble czy sprzęt AGD), a także położenie nieruchomości (centrum czy obrzeże miasta). Warto pamiętać o tym, że mniejsze mieszkania są na ogół droższe od tych większych, jednak późniejszy koszt utrzymania w postaci niższych opat dotyczy mniejszych metraży.

Rynek pierwotny czy wtórny

Przy wyborze tego jedynego mieszkania należy zastanowić się czy lepiej kupić mieszkanie prosto od dewelopera na rynku pierwotnym czy postawić na wcześniej zamieszkałą nieruchomość na rynku wtórnym. W pierwszym przypadku warto poszukać opinii o deweloperach i oferowanych przez nich inwestycjach, informacje te ułatwią nam wybór i uchronią przed ewentualnymi niespodziankami. Ceny nowych mieszkań są dużo wyższe od tych oferowanych na rynku wtórnym, jednak w drugim przypadku należy dodać koszt jaki poniesiemy na ewentualny remont. Czy jest to mieszkanie nowe czy już zamieszkałe powinno się zwrócić uwagę na technologię budowania, tzn. czy jest to cegła, rama H czy może wielka płyta.

Kupić samemu czy w grupie

Tworzenie się grup osób szukających dla siebie wymarzonego mieszkania staje się coraz bardziej popularne. Metoda ta umożliwia przede wszystkim zakup nieruchomości prosto od dewelopera na dużo korzystniejszych warunkach oraz po niższej cenie. W grupie uzyskanie realnych zniżek staje się bardziej możliwe, niż ma to miejsce w przypadku rozmów indywidualnych. Zaoszczędzone kwoty można przeznaczyć na wystrój nowej kuchni czy zakup mebli do salonu. Grupowicze mają możliwość wymieniania się swoimi doświadczeniami i opiniami co dla każdego poszukiwacza mieszkania jest niezwykle cenne.

– Grupowy zakup mieszkań umożliwia przede wszystkim łatwiejsze wynegocjowanie najkorzystniejszej ceny u deweloperów. Zniżki mogą sięgać aż 15%, co bezpośrednio przekłada się na możliwość zakupu wyposażenia do nowej kuchni czy wykończenie mieszkania. Łatwiej działać w grupie niż indywidualnie gdyż siła przetargowa jest dużo większa – mówi Kamil Bargiel z portalu GrupaDom.pl. Grupowanie się ludzi to stosunkowo nowa metoda na rynku nieruchomości, ale coraz bardziej zyskująca na popularności, ponieważ przekłada się na realne korzyści – dodaje.

Spółdzielnia czy wspólnota

Decydując się na zakup mieszkania w spółdzielni należy pamiętać, że tak naprawdę właścicielem całej nieruchomości jak i samego mieszkania jest spółdzielnia mieszkaniowa. Oznacza to, że zarówno koszty jej utrzymania, jak i ewentualne koszty złego zarządzania ponoszą członkowie. Alternatywą może być zakup mieszkania we wspólnocie mieszkaniowej, która daje prawo własności oraz poczucie większej odpowiedzialności mieszkańców za wspólny majątek.

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu