Superkomputer Watson weźmie udział w teleturnieju „Jeopardy!”, demonstrując możliwości systemu SUSE Linux Enterprise na platformie IBM POWER7

przez | 04/02/2011

IBM wykorzystuje system SUSE Linux Enterprise Server jako środowisko dla oprogramowania DeepQA, odpowiedzialnego za wyjątkowe możliwości superkomputera Watson

„System operacyjny, wykorzystywany przez superkomputer Watson firmy IBM”. Tak brzmiałaby odpowiedź udzielona przez uczestników teleturnieju „Jeopardy!” (zobacz: www.jeopardy.com ), jeśli zadano by im pytanie: „Co to jest SUSE Linux Enterprise Server?”

Watson (www-03.ibm.com/innovation/us/watson/index.shtml) to superkomputer stworzony przez IBM, który spróbuje swych możliwości w popularnym teleturnieju „Jeopardy!” występując przeciwko dwóm wcześniejszym zwycięzcom, Kenowi Jenningsowi i Bradowi Rutterowi. Dwudniowe starcie zaplanowano na 14 i 16 lutego 2011 r. Watson dysponuje ponad 200 milionami stron informacji i cyfrowym „mózgiem” o wydajności ponad 80 teraflopsów. Za pomocą wykonywanych z ogromną szybkością głębokich algorytmów analitycznych jest w stanie interpretować formułowane w języku naturalnym pytania zadawane w teleturnieju.

Za technologią stającą w szranki teleturnieju „Jeopardy!” stoi opracowane przez IBM oprogramowanie DeepQA, pracujące w środowisku SUSE Linux Enterprise Server 11 na umieszczonych w 10 szafach serwerach IBM Power 750. Platforma POWER7 jest znana z wysokiej wydajności i niemal liniowej skalowalności. Z kolei SUSE Linux Enterprise Server to według najnowszych testów SPEC najszybszy system operacyjny dla IBM POWER7. Stanowił więc naturalny wybór środowiska dla oprogramowania IBM DeepQA superkomputera Watson.

Od roku 1993 twórcy SUSE Linux Enterprise wnieśli istotny wkład w rozwój i doskonalenie jądra systemu Linux i powiązanych z nim kluczowych dla wydajności rozwiązań. Dzięki zaawansowanym mechanizmom zarządzania pamięcią, obsłudze nowych procesorów, niezrównanej wydajności w systemach z procesorami wielordzeniowymi, Native POSIX Thread Library (NPTL) oraz zaawansowanym mechanizmom obsługi wejścia-wyjścia oraz wielościeżkowości, SUSE Linux Enterprise Server jest oczywistym wyborem dla systemów obliczeniowych o najwyższej wydajności (high-performance computing, www.novell.com/products/server/hpc.html). SUSE Linux Enterprise przewyższa konkurencyjne systemy pod względem wydajności i skalowalności w dużych instalacjach serwerowych, w dziedzinie serwerów kasetowych i tradycyjnych, systemów klasy mid-range i komputerów mainframe.

„Udział superkomputera Watson w teleturnieju «Jeopardy!» to wielkie wydarzenie w historii systemu Linux i wyjątkowe osiągnięcie w 20-letniej współpracy technicznej firm IBM i Novell” – mówi Markus Rex, starszy wiceprezes i dyrektor generalny działu Open Platform Solutions w firmie Novell. – „Zdolność superkomputera Watson do współzawodniczenia na równych prawach z żywymi uczestnikami teleturnieju pokazuje, jak potężną, wyrafinowaną i wszechstronną platformą jest SUSE Linux Enterprise. Będziemy z ogromną ciekawością obserwować, jak sprawdzą się jego możliwości w działaniu podczas najbliższych odcinków teleturnieju”.

Udział superkomputera Watson w teleturnieju „Jeopardy!” jest kolejnym potwierdzeniem zalet systemu Linux w zastosowaniach obliczeniowych o najwyższej wydajności – Linux jest od dawna uznawany za najlepszy system operacyjny dla najszybszych i najbardziej złożonych środowisk informatycznych świata. Spośród najwydajniejszych superkomputerów świata, sklasyfikowanych na najnowszej liście Top 500 (www.top500.org ), aż 459 pracuje pod kontrolą systemu Linux, a sześć (sic!) spośród pierwszej dziesiątki wykorzystuje SUSE Linux Enterprise lub jego modyfikację.

Więcej informacji o wykorzystaniu SUSE Linux Enterprise Server w systemach informatycznych o najwyższej wydajności można znaleźć pod adresem www.novell.com/products/server/hpc.html. Więcej informacji o superkomputerze IBM Watson i zaangażowaniu firmy Novell w ten projekt można znaleźć pod adresem http://www.novell.com/ibm/watson. Listę kanałów transmitujących teleturniej „Jeopardy!” z udziałem supekomputera Watson oraz godziny ich emisji można znaleźć pod adresem www.jeopardy.com/showguide/whentowatch/.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.