Riverside przejmuje niemieckiego lidera akcesoriów motoryzacyjnych

Firma private equity Riverside kupiła niemiecką spółkę Rameder specjalizującą się w dystrybucji systemów transportowych i powiązanych z nimi akcesoriów. Przejęcie to jest trzecią transakcją sfinalizowaną w 2011 roku i jednocześnie szóstą w ramach funduszu Riverside Europe Fund IV.

Rameder oferuje haki i systemy holownicze dla niemalże każdego modelu auta sprzedawanego w Europie. W 2009 firma sprzedała około 200 000 systemów holowniczych. W portfolio niemieckiej firmy znajdują się również bagażniki dachowe, rowerowe, futerały ski box oraz inne akcesoria.

Spółka posiada oddziały w Polsce i w Austrii. Silna pozycja rynkowa firmy w Europie Centralnej i Wschodniej jest efektem unikalnej kombinacji skutecznej strategii sprzedaży online, zaawansowanej logistyki i wyjątkowej obsługi klienta.

Jesteśmy bardzo zadowoleni z przejęcia firmy, która jest regionalnym liderem na niszowym rynku. Obecny zarząd osiągnął wysoki poziom skuteczności operacyjnej, rozwijając jednocześnie przedsiębiorstwo na przekór panującemu klimatowi gospodarczemu. Wraz z rozpoczęciem współpracy z zarządem spółki liczymy na dalszy wzrost spółki Rameder – mówi Volker Schmidt, partner w firmie Riverside.

Karel Bos, były prezes w Bosal Group dołączy do spółki jako nowy prezes Rameder, a Jan Goesaert były partner zarządzający Ernst & Young zostanie dyrektorem finansowym.

Riverside może poszczycić się długą historią wspierania rozwoju spółek wchodzących w skład portfolio firmy. Mimo, że Rameder działa na już dobrze ugruntowanym rynku przemysłu motoryzacyjnego, byliśmy w stanie konsekwentnie powiększać nasz udział w tej branży na terenie Niemiec. Obecnie, zamierzamy skorzystać ze wsparcia oferowanego przez Riverside by kontynuować ten wzrost, sięgając po otwierające się przed nami możliwości na nowych rynkach – mówi Dirk Schöler, obecny prezes firmy Rameder.

Europejski sektor motoryzacyjnych części zamiennych wygenerował łączne przychody w wysokości 103 mld euro w 2009 roku. Przychody w samych Niemczech wyniosły 29 mld euro, czyli 28 procent całego rynku z czego 10 procent, czyli 2,9 mld euro stanowią akcesoria. Eksperci przewidują dalszy wzrost sektora, który do końca 2014 roku powinien osiągnąć wartość 111,4 mld euro, z czego 31 mld euro przypadać ma na niemiecki rynek.

Dzięki wykorzystaniu doświadczenia Riverside, Rameder powinien w przyszłości znacząco poprawić swoją pozycję rynkową i podstawowe kompetencje, co doprowadzi do ekspansji na rynki inne niż niemiecki – mówi Karsten Langer, partner w firmie Riverside, który zainicjował prace nad transakcją.

Ze strony firmy Riverside odpowiedzialni za transakcję przejęcia byli: partner Volker Schmidt oraz wiceprezesi: Balázs Tahy i Justin Kent.

Przejęcie firmy Rameder jest piątą inwestycją w ramach funduszu Riverside Europe Fund IV. Inne ważne firmy wchodzące w skład portfolio REF IV to: Capol, pochodząca z Hamburga firma zajmująca się dostarczaniem środków glazurujących dla przemysłu żywnościowego oraz Arena Group, jedna z najlepiej rozpoznawanych światowych firm zajmujących się designem, produkcją i dystrybucją sportowego sprzętu pływackiego.

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu