Europejski Tydzień Profilaktyki Raka Szyjki Macicy

W sobotę 22 stycznia 2011 r. ruszyła V edycja Europejskiego Tygodnia Profilaktyki Raka Szyjki Macicy, która potrwa do 29 stycznia. Inicjatorem obchodów Tygodnia jest Europejskie Stowarzyszenie Raka Szyjki Macicy (European Cervical Cancer Association). W kraju kampanię koordynuje Ogólnopolska Organizacja na rzecz Walki z Rakiem Szyjki Macicy Kwiat Kobiecości.

O kampanii

W tym roku Europejski Tydzień Profilaktyki Raka Szyjki Macicy jest obchodzony pod hasłem „Piękna, bo zdrowa”. Inicjatywa ta ma na celu uświadomienie kobietom i ich partnerom jak poważnym problemem zdrowotnym jest rak szyjki macicy oraz jak łatwo można się przed nim uchronić. Sponsorami wydarzenia są: GlaxoSmithKline, Bank Gospodarstwa Krajowego, Organique, Ochnik, Sephora, Clear Channel, Centrum Medyczne Damiana oraz Multikino. Patronem medialnym kampanii jest magazyn Glamour. Ambasadorkami programu zostały znane Polki: Anna Dereszowska, Katarzyna Glinka, Anna Wendzikowska, Marzena Sienkiewicz, Agnieszka Popielewicz i Edyta Jungowska.

– Warto uświadamiać kobietom, że mamy ogromny wpływ na nasze zdrowie. Dziewczynom w moim wieku wydaje się, że takie choroby jak nowotwory ich nie dotyczą. To błąd. Dzięki tej akcji mogę przyczynić się do edukowania kobiet, że możemy realnie ochronić się przed rakiem szyjki macicy. Nasz los jest w naszych własnych rękach i chcemy to pokazać – uzasadnia swój udział w kampanii Kasia Glinka.

Patronat nad polską edycją Tygodnia objęły Pierwsza Dama Rzeczpospolitej – Anna Komorowska i Prezydent miasta stołecznego Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz oraz instytucje takie jak: Polski Czerwony Krzyż, Polska Unia Onkologii, Polskie Towarzystwo Ginekologiczne i Polskie Towarzystwo Ginekologii Onkologicznej.

W ramach obchodów Tygodnia Profilaktyki RSM w Warszawie od 22 do 24 stycznia w Centrum Handlowym Blue City oraz od 25 do 27 stycznia w Centrum Handlowym Targówek osoby zainteresowane problematyką raka szyjki macicy mogą odwiedzić stoiska – „miasteczka kobiece”. Uzyskają tam informacje na temat choroby oraz dostępnych form profilaktyki. Ponadto, wszystkie panie mają szansę skorzystać z porad dietetyka, stylistki oraz wizażystki. W podstawionych pod centra handlowe mammobusach istnieje możliwość wykonania bezpłatnych badań mammograficznych oraz skorzystania z porad ginekologów. – Połączenie edukacji na temat profilaktyki raka szyjki macicy, zasad prawidłowego odżywiania i elementów wizażu wpisuje się w hasło tegorocznej edycji Tygodnia „Piękna, bo zdrowa” – mówi Ida Karpińska, Prezes Ogólnopolskiej Organizacji na rzecz Walki z Rakiem Szyjki Macicy Kwiat Kobiecości. Dla młodych dziewczyn zdrowie powinno być priorytetem, a dbanie o nie – naturalną potrzebą – dodaje.

Zwieńczeniem obchodów Europejskiego Tygodnia Profilaktyki Raka Szyjki Macicy będzie gala podsumowująca, 31 stycznia 2011 r. w Velvet Barze w Złotych Tarasach. Podczas spotkania osobom i instytucjom zaangażowanym w edukację społeczną na temat raka szyjki macicy przedstawiciel European Cervical Cancer Association (ECCA) – Philip Davies wręczy statuetki – symboliczne „Perły Mądrości”. – Wirus HPV ma wysoki potencjał zakaźny. Infekcja ta jest jedną z najpowszechniej występujących na świecie chorób przenoszonych drogą płciową. Każda kobieta może ulec zakażeniu wirusem HPV, ale to wcale nie oznacza, że musi zachorować. Rak szyjki macicy to jeden z nowotworów któremu można skutecznie zapobiegać dzięki rozwojowi nauki i ogólnie dostępnym nowoczesnym rozwiązaniom medycznym w postaci szczepień profilaktycznych. Warto, by panie o profilaktyce wiedziały jak najwięcej.– mówi Anna Olszewska, Menedżer Komunikacji z Mediami z GlaxoSmithKline.

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu