Masz nieruchomość? Każdy bank cię pokocha

Już za 788 zł miesięcznie można dostać kredyt na 100 tysięcy. Oprocentowanie 7,21 %, czas spłaty 20 lat. Bardzo tani kredyt konsumpcyjny? Nie, to pożyczka hipoteczna.

Od kiedy banki muszą stosować się do Rekomendacji T, zmieniającej zasady kalkulacji zdolności kredytowej, wielu klientów odchodzi z oddziałów z kwitkiem. Bieżące zarobki i oszczędności nie dają im zdolności wystarczającej, aby uzyskać finansowanie na duży remont czy wymarzony samochód. Rozwiązaniem jest pożyczka hipoteczna, czyli kredyt na dowolny cel zabezpieczony nieruchomością.

– Dla tych samych kwot oprocentowanie pożyczki hipotecznej jest o ponad połowę niższe niż tradycyjnego kredytu konsumpcyjnego – przekonuje Łukasz Wojcieszak z Invigo, internetowego pośrednika hipotecznego. – To dlatego, że dla banku wpis w księdze hipotecznej to jedno z najpewniejszych zabezpieczeń. Hipoteka w istotny sposób wpływa również na zdolność kredytową. Przy tych samych zarobkach bank pożyczy klientowi nawet blisko trzy razy tyle w ramach pożyczki hipotecznej, ile gotowy byłby udostępnić jako kredyt gotówkowy – tłumaczy.

Pożyczka hipoteczna świetnie nadaje się do skonsolidowania kilku kredytów. Tańsze są tylko kredyty hipoteczne, gdzie kwota musi być przeznaczona na jeden, ściśle określony cel – zakup nieruchomości.

Invigo porównało aktualnie dostępne w bankach pożyczki hipoteczne. Najlepszą ofertę dla klienta, który potrzebuje 100 tys. zł i dysponuje wolną od obciążeń nieruchomością wartą przynajmniej 200 tys. zł ma obecnie ING Bank Śląski. Rata miesięczna takiej pożyczki rozłożonej na 20 lat wyniesie 788 zł, przy oprocentowaniu 7,21%, jeśli dodatkowo klient założy w tym banku konto. Kolejne pozycje w rankingu Invigo zajęły Bank Millennium (rata 790 zł po spełnieniu dodatkowych warunków) i PKO BP (rata 797 zł, jeśli klient zdecyduje się na konto i kartę kredytową).

– W pożyczkach hipotecznych tkwi wciąż nieodkryty potencjał rozwoju całego rynku hipotecznego – podkreśla Łukasz Wojcieszak. – Według danych Eurostat 2/3 Polaków żyje w mieszkaniach własnościowych, które nigdy nie były obciążone kredytem.

Oprocentowanie nominalne kredytów gotówkowych bez zabezpieczenia może dochodzić nawet do 20 proc.

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu