Światowej sławy twórca atlasów mózgu – prof. Wiesław Nowiński – po raz kolejny będzie gościł w Polsce

Prowadzący od 19 lat w Singapurze badania nad możliwościami poznania anatomii ludzkiego mózgu, prof. Nowiński (dyrektor Laboratorium Obrazowania Biomedycznego Agencji ASTAR), w dniach 11-12 maja 2011 roku zawita do Łodzi. Ten światowej sławy radiolog, autor powszechnie znanej komputerowej mapy mózgu będzie honorowym gościem i jednocześnie jednym z keynote speaker’ów, podczas prestiżowej międzynarodowej imprezy branży biotechnologii i life science – BioForum 2011 (Central European Forum of Biotechnology and Innovative BioEconomy).

Jeszcze nigdy nie było tak wielkiej potrzeby poznania ludzkiego mózgu. Wraz ze wzrostem  tempa życia oraz związanego z tym prowadzenia niezdrowego trybu życia wzrasta również liczba zagrożeń wystąpienia i rozwoju chorób mózgu, takich jak udar, guzy mózgu czy choroby ruchu, zwłaszcza choroby Parkinsona. Szacuje się, że w Polsce w ciągu roku udaru mózgu doznaje około 70 000 osób. Choroba ta jest trzecią co do częstości przyczyną śmierci i główną przyczyną trwałego kalectwa i braku samodzielności u osób dorosłych. Natomiast zaburzenia ruchu, spowodowane zmianami zwyrodnieniowi komórek nerwowych w istocie czarnej, dotyka ok. 1,5 % populacji (w Polsce roczna liczba zachorowań to ok. 60 000).

Dlatego tak istotne dla lekarzy i samego pacjenta jest szybka ocena, który obszar mózgu jest zagrożony chorobą oraz wielkością postępu danej choroby. Umożliwiają to komputerowe atlasy mózgu, opracowane przez zespół prof. Nowińskiego,  które zdobyły światową sławę. Stworzono ich już kilkanaście – anatomiczne, funkcjonalne, naczyniowe, obrazujące choroby neurologiczne. Trójwymiarowe, przejrzyste i niezwykle dokładne atlasy, zwane Cerefy, stosowane są w aplikacjach klinicznych, naukowych i edukacyjnych. Dzięki nim możliwe jest jeszcze lepsze poznanie anatomii mózgu, a to pomaga m.in. przy planowaniu operacji. W neurochirurgii operacje często wymagają nietypowych dojść do bardzo głębokich warstw mózgu, dlatego niezwykle ważna jest precyzja. Lekarz musi wiedzieć, jak głęboko w tkance mózgowej prowadzić cięcie skalpelem, w którą stronę i jakie ominąć struktury. Stawką są najważniejsze funkcje życiowe.

Nowoczesne atlasy anatomiczne prof. Nowińskiego mają tę przewagę nad obrazami ze standardowych tomografów i rezonansu magnetycznego, że zostały uzyskane za pomocą aparatury o natężeniu pola magnetycznego wielokrotnie wyższym, co pozwoliło wyodrębnić dużo więcej szczegółów. Przy natężeniu pola 1,5 T (tesli) lekarze mogą dostrzec na zdjęciach mózgu ok. 200 naczyń, przy 7 T (a takie skanery wykorzystywał właśnie prof. Nowiński) – 1000! Widać więc najmniejsze tętniczki, nawet o średnicy 90 mikrometrów. Tymczasem w klasycznym tomografie lub rezonansie naczynia milimetrowe, które zaopatrują w mózgu mikroskopijne, ale ważne struktury, w ogóle nie są widoczne. To właśnie te niezwykłe możliwości atlasów spowodowały, że są one tak popularne wśród neurochirurgów, neurologów i radiologów z całego świata. 1100 trójwymiarowych atlasów zainstalowano w stacjach neurochirurgicznych takich firm jak. Medtronic (USA), BrainLAB (Niemcy) czy Elekta (Szwecja), a z ponad 4100 atlasów korzystają indywidualni lekarze i szkoły medyczne. Nie bez powodu atlas mózgu stworzony przez prof. Nowińskiego w  roku 2010 został okrzyknięty top bestsellerem na RSNA (Radiological Society of North America).

Już ponad dekadę BioForum jest ważnym wydarzeniem dla sektora biotechnologicznego i branży life-science krajów Europy Środkowej (Węgry, Czechy, Polska, Kraje Bałtyckie).  Z jednej strony BioForum ukazuje Region jako źródło innowacyjnych biotechnologii, z drugiej daje liderom światowego biobiznesu możliwość poszukiwania innowacji oraz nawiązywania współpracy na płaszczyźnie naukowo – biznesowej w sektorze bio w Regionie CE.

Strategiczną wizją organizatora jubileuszowej 10-tej edycji Targów jest zaangażowanie zespołu azjatyckich firm biotechnologicznych . W efekcie po raz pierwszy na Targach swoją obecność zaznaczą przedsiębiorstwa z Azji, dla których rynek środkowoeuropejski jest niezwykle atrakcyjny z uwagi na szybki wzrost ekonomiczny, wysoki potencjał ludzki, dostęp do nowych rynków  oraz wymianę wiedzy.

BioForum Central European Business Forum of Biotechnology & Innovative BioEconomy  odbędzie się 11-13 maja 2011w Łodzi.

źródło/autor: Bio-Tech Consulting

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu