Mniej wypadków dzięki cyber-autostradom

„Zima znowu zaskoczyła drogowców” mówimy co roku. Wszystko wskazuje na to, że rozwój technologii odeśle popularne powiedzenie do lamusa. Systemy, takie jak wdrożony na autostradzie A2 IRIS, pozwalają bowiem drogowcom przewidywać złe warunki i reagować z wyprzedzeniem.

Większość kierowców podróżujących na co dzień polskimi autostradami nie zdaje sobie sprawy, że za ich bezpieczeństwo odpowiada rozbudowana infrastruktura informatyczna. Przykładem takiego systemu jest polski IRIS uruchomiony niedawno na autostradzie A2 na odcinku Konin-Stryków. Warto dodać, że jego wdrożenie stanowiło jeden z wymogów, jakie musi spełniać płatna autostrada.

Tzw. systemy telematyki drogowej to jedna z dynamicznie rozwijających się gałęzi nowych technologii. Na całym świecie chronią one kierowców m.in. przed niesprzyjającymi warunkami pogodowymi, piratami drogowymi oraz pomagają w zarządzaniu ruchem. Za pomocą sieci czujników systemy zbierają dane na temat sytuacji na trasie, analizują je i na ich podstawie tworzą prognozy. Dzięki nim służby drogowe mogą aktywnie działać, zamiast jedynie czekać na rozwój wypadków. Jak to działa w praktyce?

– Powiedzmy, że system odnotowuje pogorszenie widoczności i spadek temperatury, który w ciągu kilku godzin może doprowadzić do wystąpienia na drodze oblodzenia. Ostrzeżony zawczasu personel wysyła na trasę służby, które rozsypują środki  uniemożliwiające powstanie gołoledzi. Dodatkowo, za pośrednictwem wyświetlaczy rozmieszczonych na całej długości trasy, kierowcom nakazuje się ograniczenie prędkości – wyjaśnia Bartłomiej Rozkrut, z firmy Empathy, współtworzącej system IRIS.

Innym rozwiązaniem obecnym na autostradzie A2 jest mechanizm analizujący ruch samochodów i wykrywający nietypowe zachowania, np. kierowców niebezpiecznie zmieniających pasy lub zawracających w niedozwolonych miejscach. Gdy system wykryje taki incydent, informuje personel.

– Systemy telematyki drogowej pozwalają także zarządzać ogromną ilością danych przedstawianych w przystępnej, wizualnej formie – mówi Bartłomiej Rozkrut z Empathy – przykładowo operator IRIS-a widzi na monitorze odcinek autostrady z ikonami symbolizującymi temperaturę, siłę i kierunek wiatru oraz natężenie ruchu.

W infrastrukturę informatyczną wyposażone są oczywiście także inne polskie drogi. Łącznie obejmują one obecne ponad 370 km płatnych autostrad spośród 867 km oddanych do użytku. Sam tylko system IRIS, oprócz odcinka autostrady A2 został wdrożony również na autostradzie A4 (odcinek Kraków – Katowice) oraz A1 (między Gdańskiem a Grudziądzem).

IRIS to wspólny projekt trzech spółek. Empathy – Internet Software House i ESA Projekt odpowiadają za programistyczną stronę projektu, natomiast zaplecze związane z elektroniką drogową zapewnia TELWAY.

źródło/autor: Empathy – Internet Software House

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu