IBM otwiera Uniwersyteckie Centrum Kompetencyjne na Politechnice Gdańskiej

IBM Polska i Politechnika Gdańska podpisały umowę o utworzeniu na Wydziale Zarządzania i Ekonomii – Uniwersyteckiego Centrum Kompetencyjnego Technologii Oprogramowania (ang. University Competence Center – UCC). Do głównych zadań UCC będzie należało wykorzystanie rodziny produktów IBM Rational – narzędzi do projektowania i konstruowania aplikacji  w wyznaczaniu kierunków dydaktycznych i zarządzaniu projektami informatycznymi.

Umowę o powstaniu UCC ze strony wydziału podpisał dziekan, prof. Piotr Dominiak, a ze strony IBM Krzysztof Bulaszewski, członek zarządu polskiego oddziału korporacji. Inicjatorem współpracy z IBM – rozwijanej od 2006 roku – jest prof. Cezary Orłowski, kierownik Katedry Zastosowań Informatyki w Zarządzaniu.

Na mocy podpisanej umowy IBM zapewni do celów edukacyjnych i badawczych zarówno oprogramowanie jak i ekspertów z dziedziny wykorzystywanych rozwiązań do merytorycznej opieki nad UCC oraz umożliwi szkolenia w zakresie kompetencji rozwijanych w Centrum.

Wydział Zarządzania i Ekonomii Politechniki Gdańskiej wprowadzi do zajęć dydaktycznych oprogramowanie i materiały edukacyjne IBM, a także umożliwi wybranym pracownikom naukowym zdobycie certyfikatów w obszarach, w jakich rozwijane będzie UCC. Centrum będzie współpracowało z innymi ośrodkami akademickimi, a w jego działania będzie zaangażowanych kilkudziesięciu studentów i doktorantów.

Od czterech lat IBM współpracuje razem z uczelnią w ramach programu Inicjatywa Akademicka,  która promuje wybitnie uzdolnionych studentów i absolwentów kierunków technicznych. W trakcie trwania programu na Politechnice Gdańskiej uruchomione zostały edukacyjne praktyki studenckie, wybudowane zostało wyspecjalizowane laboratorium komputerowe oraz wykształcony został personel Centrum.

„Ustanowienie Uniwersyteckiego Centrum Kompetencyjnego na Wydziale Zarządzania i Ekonomii jest efektem kilkuletniej współpracy naszej uczelni z IBM. Liczymy, że UCC umożliwi naszym studentom i pracownikom naukowym bezpośrednią i stałą współpracę z jednym z czołowych koncernów informatycznych na świecie.” – mówi prof. Cezary Orłowski, kierownik Katedry Zastosowań Informatyki w Zarządzaniu Politechniki Gdańskiej.

„Dzięki współpracy IBM z uczelniami wyższymi studenci mają szansę zapoznać się z najnowszymi rozwiązaniami informatycznymi. Cieszymy się, że możemy mieć coraz większy wkład w edukację polskich studentów, których kwalifikacje są bardzo wysoko oceniane na świecie.”– mówi Mariusz Ochla, koordynator programu Inicjatywa Akademicka, IBM Polska.

źródło/autor: IBM Polska

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu