Nikon COOLPIX S8100 wchodzi na rynek europejski

Firma Nikon zapowiedziała wprowadzenie do sprzedaży na terenie Europy oraz Południowej Afryki, aparatu kompaktowego COOLPIX S8100. Model ten został wyposażony w podświetlaną matrycę CMOS o rozdzielczości 12,1 mln pikseli, obiektyw z 10-krotnym zoomem optycznym, szybki i precyzyjny system AF oraz wydajny tryb zdjęć seryjnych.

Dzięki zaawansowanym funkcjom ten wszechstronny aparat umożliwia uzyskanie wysokiej jakości zdjęć nawet szybko poruszających się obiektów, także w trudnych warunkach oświetleniowych oraz nagrywanie filmów w jakości Full HD. Aparat na polskim rynku pojawi się w drugiej połowie stycznia 2011 r.

Nowa matryca CMOS zastosowana w modelu COOLPIX S8100 zapewnia większe możliwości fotografowania w trudnych warunkach oświetleniowych. Aparat wyposażono w znaną już z modelu COOLPIX P100 funkcję HDR – generowania zdjęć o wysokim zakresie dynamicznym w przypadku obiektów fotografowanych pod światło. Rozwiązanie to łączy kilka ujęć tej samej sceny w celu uzyskania zdjęcia wysokiej jakości, o szerokim zakresie tonalnym, niemożliwym do uzyskania przy jednokrotnym naświetleniu. Oferowany przez model COOLPIX S8100 zaawansowany tryb „Portret nocny” nakłada na siebie kilka kolejnych zdjęć tła, wykonanych z krótkimi czasami otwarcia migawki, w jeden obraz o mniejszej ilości szumów, co jest szczególnie pomocne w przypadku fotografowania bez użycia statywu. Następnie, z użyciem lampy błyskowej, wykonane zostaje dodatkowe zdjęcie osoby znajdującej się na pierwszym planie. Wszystkie zarejestrowane w ten sposób ujęcia są łączone w jedno zdjęcie, prezentujące zarówno dobrze oświetlone tło, jak i fotografowaną postać.

Dodatkowo, robienie wyraźnych zdjęć nocnych krajobrazów oraz portretów w słabo oświetlonych wnętrzach umożliwiają cztery technologie:

  • Nowy mechanizm obróbki obrazu, EXPEED C2, który oferuje doskonałą redukcję szumów nawet przy wysokich czułościach. Dzięki obsłudze maksymalnej czułości ISO 3200 dla największych zdjęć (12M 4000 x 3000), użytkownicy mogą cieszyć się bezproblemowym fotografowaniem w niemal całkowitych ciemnościach.
  • Dwie funkcje redukcji drgań (VR) – w obiektywie i elektroniczna – z możliwością równoczesnego włączania. Eliminuje to konieczność korzystania ze statywu w miejscach słabo oświetlonych lub przy maksymalnej pozycji teleobiektywu z efektywną redukcją drgań równą zwiększeniu aż o cztery stopnie czasu otwarcia migawki.
  • Funkcja wykrywania ruchu, która wychwytuje poruszenia aparatu oraz fotografowanego obiektu i przeprowadza automatyczną korekcję, kontrolując czas otwarcia migawki oraz czułość ISO, co zmniejsza ewentualne rozmycie obrazu. Funkcja ta jest również przydatna przy „zamrażaniu” poruszającego się obiektu.
  • Optymalna kontrola lampy błyskowej w zależności od warunków fotografowania. W ciemnym otoczeniu COOLPIX S8100 automatycznie dostosowuje czas otwarcia migawki, aby zminimalizować ewentualne rozmycie obrazu spowodowane poruszeniem aparatu oraz zwiększa czułość ISO, aby uzyskać piękną ekspozycję fragmentów tła, do których nie dociera światło lampy błyskowej. Podczas wykonywania zdjęć portretowych z podświetleniem od tyłu, aparat automatycznie rozpoznaje ludzką twarz i kontroluje lampę błyskową oraz ostrość, aby za każdym razem możliwe było otrzymanie udanych zdjęć.

Pomimo kompaktowych rozmiarów, COOLPIX S8100 pozwala użytkownikom uchwycić niemal każdy szczegół akcji w dowolnym momencie, za sprawą wbudowanej pamięci wewnętrznej o pojemności ok. 102 MB. Aparat wyposażono również w wysokiej klasy obiektyw NIKKOR z 10-krotnym zoomem optycznym, z soczewką ze szkła ED oraz wydajny tryb zdjęć seryjnych umożliwiający fotografowanie z dużą szybkością, przy pięciu klatkach w pełnej rozdzielczości z szybkością do 10 klatek na sekundę (fps). Dodatkowo, model COOLPIX S8100 posiada bufor zdjęć wstępnych, który pozwala na zapis do dwóch ujęć przed pełnym naciśnięciem spustu migawki. W przypadku wyjątkowo szybkich zdjęć seryjnych, tryb „Sportowy” rejestruje do około 120 klatek na sekundę. Ponadto, dzięki opcji „Śledzenie obiektów w ruchu”, aparat automatycznie ustawia ostrość na poruszającym się obiekcie za sprawą aktywacji autofokusa (AF).

COOLPIX S8100 oferuje szerokie możliwości kontroli ujęć i edycji zdjęć. Nowe pokrętło trybu pracy umieszczone obok przycisku wyzwalania migawki zapewnia szybki i łatwy dostęp do trybów fotografowania. Model COOLPIX S8100 wyposażony jest również w suwak ustawień, ułatwiający regulację jasności, nasycenia i odcieni kolorów z poziomu aparatu. Model wyposażono także w opcję „Szybkiego retuszu” oraz funkcję „D-Lighting”, pozwalające użytkownikom na poprawianie zdjęć podczas ich przeglądania.

COOLPIX S8100 oferuje 17 programów tematycznych, w tym „Automatyczne wybieranie programu”, które samoczynnie rozpoznaje sytuację zdjęciową i odpowiednio dostosowuje do niej ustawienia aparatu. Pozwala to uzyskać wysokiej jakości zdjęcia niezależnie od warunków. Aparat doskonale sprawdza się także podczas sesji portretowych. Zautomatyzowany system zdjęć portretowych wyposażono m.in. w automatyczne funkcje: „Redukcja efektu czerwonych oczu”, „Uwaga: mrugnięcie”, „Tryb wyzwolenia migawki uśmiechem”, „Miękki odcień skóry” oraz ulepszony tryb AF z priorytetem twarzy.

COOLPX S8100 to również propozycja dla amatorów filmowania. Aparat wyposażono m.in. w opcję nagrywania filmów w jakości Full HD z dźwiękiem stereo, odrębny przycisk nagrywania filmów oraz zoom optyczny z autofokusem umożliwiający śledzenie obiektów podczas filmowania. Dzięki nowej funkcji edycji użytkownicy mogą również poprawiać nagranie wideo bezpośrednio w aparacie, a także robić zdjęcia w czasie nagrywania filmu.

„Model COOLPIX S8100 umożliwia wykonywanie doskonałych zdjęć seryjnych z dużą szybkością i w słabym oświetleniu, co gwarantuje doskonałe rezultaty niemal w każdych warunkach” – mówi Sander van Velzen, Product Manager zajmujący się produktami konsumenckimi w Nikon Europe.

Model COOLPIX S8100 oferowany będzie w dwóch kolorach, czerwonym i czarnym. Cena aparatu w cenniku Nikona wyniesie 1089 zł.

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu