Jak wybierać klej do płytek – cechy okładziny a właściwości zaprawy

Profesjonalny montaż płytek gwarantuje trwały efekt na lata, pod warunkiem użycia specjalistycznych zapraw klejowych. W zależności od tego, jaki rodzaj okładziny będzie układany (gres, kamień naturalny, mozaika, płytki wielkoformatowe) powinno się zastosować taki produkt, który pozwoli osiągnąć najlepszy rezultat. Jakie czynniki warto wziąć pod uwagę?

Jednym z kryteriów wyboru zaprawy klejowej są cechy układanych płytek. Decyzja powinna być uzależniona od materiału, z którego są one wykonane oraz ich wielkości. Nawet profesjonalnie położona okładzina będzie kruszyć się i pękać, jeśli zastosuje się źle dobrany produkt. Tytan Professional ma w swojej ofercie szeroką gamę klejów GEA dedykowanych do wszystkich rodzajów płytek ceramicznych.

Rodzaj materiału

Płytki ceramiczne różnią się między sobą stopniem ścieralności oraz nasiąkliwością. Ilość wody, jaką materiał może wchłonąć, uzależniona jest od jego porowatości. Równie istotne jest to, czy powierzchnia pokryta jest warstwą szkliwa lub impregnatem. Układając płytki o niskiej nasiąkliwości, jak np. gres, należy pamiętać, że klej będzie miał problem z odparowaniem, dlatego należy użyć zaprawy dedykowanej do tego typu warunków. W takiej sytuacji doskonale sprawdzi się Tytan Professional Klej do płytek gresowych E 336 o wzmocnionej sile wiązania. Środek jest odporny na odkształcenia, dlatego można go stosować na większość podłoży.

Jeśli stopień nasiąkliwości jest wysoki, płytki narażone są z kolei na przebarwienia. Dotyczy to zwłaszcza kamieni naturalnych i marmurów. Aby tego uniknąć, należy stosować kleje białe, które zawierają komponenty uszlachetniające. Jednym z nich jest Tytan Professional Biały klej z trasem GEA 836, który dzięki zawartości martwicy wapiennej zapobiega erozji biologicznej. Spoina wykonana za jego pomocą wyróżnia się dobrą przyczepnością do trudnych i nietypowych podłoży.

Rozmiar płytek

Istotną rolę podczas montażu płytek odgrywa także ich wielkość. Wielkoformatowe płytki pod wpływem dużego obciążenia mogą pękać lub kruszyć się, dlatego zaprawa klejowa powinna jednolicie pokrywać całe podłoże, nie pozostawiając wolnej przestrzeni. Umożliwiają to kleje rozpływne, które pod wpływem nacisku równomiernie rozprzestrzeniają się pod płytką. Należy do nich Tytan Professional Rozpływy klej GA636, który eliminuje prawdopodobieństwo powstawania pęcherzy powietrza, dzięki czemu można go stosować także przy ogrzewaniu podłogowym. Charakteryzuje się on również dużą siłą przylegania do różnego typu podłoży.

Płytki o małych rozmiarach ulegają naprężeniom i odkształceniom, dlatego by zapobiec ich uszkodzeniu, należy stosować kleje amortyzujące obciążenia. Pozwalają one zniwelować ryzyko powstawania pęknięć. Do tego rodzaju okładzin dedykowany jest Tytan Professional Mocny klej elastyczny EA536. Jego wysoka elastyczność oraz odkształcalność na poziomie od 2,5 do 5 mm gwarantuje jakość i trwałość łączenia między płytkami, a podłożem. Produkt charakteryzuje również duża siła klejenia oraz brak spływu, dzięki czemu z powodzeniem może on być stosowany na powierzchniach pionowych.

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu