Liczą się cele, nie spryt

Każdy podatnik ma prawo przekazać w zeznaniu rocznym PIT 1% podatku należnego wybranej przez siebie organizacji pożytku publicznego. W roku 2010 fiskus przekazał organizacjom pozarządowym ponad 357 milionów złotych. Coraz więcej podatników przekazuje swój 1%, nie zawsze jednak to przekazanie odbywa się w pełni świadomie.

Zdarza się, że wybierając darmowy program do rozliczeń rocznych PIT świadomie lub nieświadomie przekazujemy 1% na rzecz organizacji, która ten program udostępnia, często nie znając w ogóle celów tej organizacji. Nie każdy program do wypełniania deklaracji PIT gwarantuje przygotowanie zeznania rocznego zgodnie z przepisami, stąd warto korzystać z e-deklaracji lub z usług sprawdzonych producentów oprogramowania działających od wielu lat. Zdarza się (na szczęście rzadko), że organizacje pożytku publicznego zbierają publiczne pieniądze na bliżej nie sprecyzowane i nie zaplanowane działania, a nawet obchodzą przepisy dotyczące maksymalnych wynagrodzeń dopuszczalnych w takich organizacjach poprzez różne transakcje kapitałowe z osobami działającymi w tych organizacjach. Oddając nasz 1% PIT nie znamy z reguły sytuacji wybranej organizacji, nie czytamy sprawozdań z ich działalności.

„Walcząc o 1% dla organizacji pożytku publicznego walczyliśmy o nasze prawo do decydowania o losie publicznych pieniędzy, walczyliśmy z marnotrawieniem pieniędzy przez budżet państwowy. Przekazując 1% nie sprawdzonym organizacjom tracimy szansę na realizację społecznie użytecznych celów. Z tego właśnie powodu zaangażowaliśmy się w tym roku w prowadzenie społecznej kampanii informacyjnej „Liczą się cele, nie spryt!” – wyjaśnia Artur M. Brzeziński, redaktor naczelny serwisu ePodatnik.pl, zapraszając jednocześnie na Facebook do strony społecznościowej o tej samej nazwie.

Czy korzystamy z e-deklaracji, formularzy papierowych czy też z programu do wypełniania PITów rocznych, zawsze sprawdźmy cele organizacji, której przekazujemy 1%, przejrzyjmy jej sprawozdania za lata minione – to takie proste, są dostępne w Internecie (na stronie pozytek.gov.pl).

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu