Przejdź do treści

Kamera sieciowa Axis bije rekord świata

Axis Communications ustanowił nowy rekord świata w wysokości, z której bezprzewodowa kamera sieciowa może przesyłać materiał wizyjny. Wystrzelony w przestrzeń za pomocą stratostatu model AXIS Q6034-E rejestrował wysokiej jakości obraz z wysokości 35 000 m.

Niecodzienne zadanie postawione przed kamerą związane było z badaniem atmosfery, realizowanym przez szwedzki ośrodek Esrange Space Center należący do firmy Swedish Space Corporation. Wystrzelił on na wysokość 35 000 metrów specjalny balon przeznaczony do lotów na dużych wysokościach i wyposażony w narzędzia badawcze służące do analizy stanu atmosfery. Po przeprowadzeniu testów, wypełniony gazem balon o objętości 100 000 m³ ściągnięto na Ziemię przy użyciu trzech spadochronów. Umieszczenie w jednym z nich kamery Axis, która w czasie rzeczywistym przesyłała materiał wizyjny wysokiej rozdzielczości, pozwoliło naukowcom kontrolować na bieżąco proces lądowania. Ostatecznie balon wylądował w północnej Finlandii, co wymagało, aby kamera przesyłała obraz z odległości czterystu kilometrów korzystając z sieci bezprzewodowej.

„Przeznaczone do zewnętrznego nadzoru wizyjnego kamery sieciowe Axis tworzone są z myślą o ekstremalnych warunkach pogodowych, stąd zawsze gwarantują niezawodne działanie. Jesteśmy dumni z tego, że nasza kamera przez ponad trzy godziny przesyłała wysokiej jakości obraz w temperaturze -73ºC, przy czym najniższa temperatura, w jakiej AXIS Q6034-E pracował w trakcie tego badania, wynosiła -90ºC” — powiedział Erik Frännlid, dyrektor ds. zarządzania produktami w firmie Axis Communications.

Badacze z ośrodka Esrange Space Center również chwalą wyniki testów. „Możliwość obserwowania na bieżąco przebiegu badania i lądowania w połączeniu z rejestracją wyników pomiarów to zalety nie do przecenienia, kiedy spadochrony nie działają właściwie lub gdy nie wiadomo, gdzie wylądują. Taka obserwacja pozwala na prawidłowe zinterpretowanie sytuacji i zabezpieczenie balonu przed niepomyślnymi lądowaniami w przyszłości” – wyjaśnił Per Baldemar, kierujący zespołem odpowiedzialnym za badania z wykorzystaniem systemów rakietowych i balonowych w firmie Swedish Space Corporation.

Zdjęcia wystrzeliwania balonów można znaleźć na stronie: http://www.ssc.se/bexus-1.aspx

Materiał wizyjny zarejestrowany kamerą AXIS Q6034-E na wysokości 35 000 m znajduje się pod adresem: http://www.youtube.com/v/m5ToWQw24AY&hd=1&rel=0