Podróżujący Trzej Królowie dla Fundacji Świętego Mikołaja

Już w najbliższy czwartek, 6 stycznia w warszawskim Muzeum Literatury odbędzie się wernisaż wystawy pt. „Podróż Trzech Króli według T.S. Eliota” oraz specjalny koncert w Kościele Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny. Podczas wydarzenia zbierane będą środki na Fundusz Edukacyjny w ramach kampanii Grunt to rodzina – prowadzonej przez Fundację Świętego Mikołaja.

Warszawskie Muzeum Literatury prowadzi po raz pierwszy uroczyste obchody Święta Trzech Króli. Jako jedyna instytucja kulturalna w Warszawie posiada w holu budynku gotycki fresk z XIV wieku przedstawiający pokłon Trzech Króli, który cudem zachował się z czasów przedwojennych. Autorzy – Łukasz Kossowski i Aleksandra Kaiper-Miszułowicz – zainspirowali się ściennym malowidłem oraz wierszem wybitnego poety T.S. Eliota „Wędrówka Trzech Króli”. Czerpiąc z nich inspirację postanowili stworzyć wystawę będącą pograniczem różnych dziedzin sztuki i przenoszącą tematykę wędrówki trzech magów do Betlejem w realia współczesności.

W tym celu zaprosili do współpracy znanych artystów: Marka Ałaszewskiego (autor oratorium do wiersza T.S. Eliota) i Marka Jaromskiego (autor prac artystycznych). Całości ekspozycji dopełnią: fotografie artystyczne i dokumentalne, obrazy Tomasza Tatarczyka ukazujące motyw drogi, pustynne pejzaże Grzegorza Morycińskiego, młodopolskie dzieło Józefa Mehoffera „Święta Rodzina” oraz niezwykłe rzeźby Józefa Łukomskiego z cyklu „Hominem quero”. Wystawa będzie prezentowana w Muzeum Literatury od 6 stycznia do 8 marca 2011 roku. Organizatorami wydarzenia są Muzeum Literatury, Agencja Fotorzepa oraz Staromiejski Dom Kultury, Honorowy patronat objął Kardynał Kazimierz Nycz. Zwiastun wystawy znajduje się na stronie: http://muzeumliteratury.pl/podroz-trzech-kroli-wg-t-s-eliota/.

„Wystawa zorganizowana przez Muzeum Literatury to idealna propozycja na refleksyjne spędzenie Święta Trzech Króli. Opowieść o biblijnej podróży trzech mędrców – w interpretacji znakomitych artystów – jest bardzo ciekawym spojrzeniem na to tradycyjne święto. Tym bardziej cieszy nas fakt, że jako Fundacja możemy brać udział w tym wydarzeniu, promując jednocześnie nasze ważne i znane już w całej Polsce kampanie – Grunt to rodzina oraz Oddaj stary telefon Mikołajowi. Dzięki tego typu przedsięwzięciom możliwe jest połączenie pomocy charytatywnej z wrażeniami artystycznymi” – mówi Monika Madej z Fundacji Świętego Mikołaja.

Podczas koncertu oraz wernisażu prowadzona będzie zbiórka środków, które zasilą Fundusz Edukacyjny dla rodzinnych domów dziecka i zawodowych rodzin zastępczych, prowadzony przez Fundację Świętego Mikołaja.

Ponadto, w czasie trwania wystawy będzie można oddać stary, używany telefon komórkowy. Zgromadzone telefony zostaną przetworzone przez firmę recyklingową, a środki uzyskane w ten sposób zostaną przekazane na działalność dwóch fundacji – Fundacji Świętego Mikołaja oraz Fundacji Dzieciom w Potrzebie.

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu