Firma odszkodowawcza EuCO będzie rozwijać się za pieniądze z giełdy

Rośnie świadomość ubezpieczeniowa Polaków, w związku z tym coraz więcej klientów mają także firmy zajmujące się dochodzeniem roszczeń o odszkodowania. Chcą się rozwijać, czego przykładem jest wczorajszy debiut na warszawskiej giełdzie Europejskiego Centrum Odszkodowań (EuCO).

Na zamknięciu sesji w dniu debiutu akcje spółki kosztowały 18,26 zł (+1,4% wobec ceny odniesienia 18 zł), a prawa do akcji 18,20 zł (+1,1%). EuCO jest 400. firmą na głównym parkiecie i 33. pojawiającą się na nim w tym roku. Transakcję przygotował i przeprowadził Dom Maklerski BZ WBK wraz z Obszarem Rynków Kapitałowych BZ WBK, który był doradcą kapitałowym spółki. EuCO chce za pieniądze pozyskane z debiutu utworzyć spółkę i rozwinąć działalność na Słowacji oraz dokapitalizować spółkę węgierską, a także EvCO, spółkę zależną działającą na terenie Czech. Poza tym kapitał z emisji zostanie przeznaczony na dokapitalizowanie Kancelarii Radców Prawnych EuCO oraz nabycie pakietów spraw od firm konkurencyjnych.

EuCo było jedną z pierwszych firm odszkodowawczych na polskim rynku, przy czym liczba tego typu firm wzrosła w ciągu ostatnich dziesięciu lat ok. pięciokrotnie. Świadczenie usług w dochodzeniu roszczeń to obszar, który nadal jest niszowy, ale za to bardzo perspektywiczny. W ciągu najbliższych kilku lat będziemy obserwować systematyczny wzrost świadomości poszkodowanych w wypadkach i w konsekwencji wzrost zainteresowania usługami jakie oferuje Grupa EuCO – mówi Joanna Kononowicz z Obszaru Rynków Kapitałowych Banku Zachodniego WBK, który pełnił rolę doradcy kapitałowego EuCO.

W grudniu na warszawskiej giełdzie zadebiutowała również spółka Votum, podobnie jak EuCO zajmująca się dochodzeniem roszczeń.

Rozwojowi firm odszkodowawczych sprzyjają przepisy prawne, m.in. zmiany w Kodeksie Cywilnym oraz przepisy o pozwach zbiorowych. W porównaniu z 2009 r. liczba wniosków o odszkodowania wzrosła o ok. 40%. Większość z nich dotyczy wypadków samochodowych, ale spektrum spraw, w których poszkodowani dochodzą aktywnie swoich praw, systematycznie się poszerza. Rosną także wartości odszkodowań.

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu