Fotel uszak wraca do łask

Tagi:

Klasyczny uszak to dzieło francuskich tapicerów. XVII i XVIII wiek to epoka dużych przestrzeni i wielkich przeciągów w pałacach. Pojawia się więc potrzeba wytworzenia mebla dającego schronienie i wygodę. Uszak jest nie tylko meblem praktycznym, może być również ozdobą mieszkania. Odziany we współczesną tkaninę pasuje do nowoczesnych wnętrz. Mebel używany, poddany renowacji może być z kolei nosicielem rodzinnych wspomnień.

Nazwa i funkcja fotela są ściśle związane z jego formą i wyglądem. Projekt fotela zrodził się w Ludwikowskiej Francji. Był to całkiem nowy typ mebla dworskiego, przeznaczony wyłączne dla elit. Dawniej bowiem uważano, że wysokie oparcia dodają powagi i godności siedzącemu. Byle kto nie mógł siedzieć w fotelu, którego i oparcie, i siedzisko były wzorowane na tronach królewskich.

Właśnie oparcie, zwane czasem zapleckiem, jest najbardziej charakterystycznym elementem uszaka. Jest wysokie, lekko odchylone do tyłu i w całości tapicerowane. Dodatkowo, po bokach na górze zakończone jest dwoma półkolistymi poduszkami tzw. uszami, które służyły kiedyś jako ochrona przed przeciągami, a dziś gwarantują wygodne oparcie. Siedzisko fotela jest szerokie i miękkie, również pokryte tkaniną. Opiera się na drewnianych nogach, najczęściej wygiętych kabriolowo (w płaszczyźnie pionowej), rzadziej na nogach prostych.

Współcześnie ten masywny, ozdobny fotel pełni funkcję mebla typowo wypoczynkowego, ustawiany jest przeważnie w salonach (np. przy kominku), często występuje w duecie lub w parze z podnóżkiem. Spotykany też bywa w eleganckich gabinetach oraz modnych kawiarniach.

Najkorzystniej kupić fotel uszak na zamówienie. Rozmiar mebla zostanie wtedy dopasowany do naszego wzrostu i wielkości. Tapicer dysponuje szerokim wachlarzem tkanin obiciowych. Będziemy mogli nawet łączyć różne materiały. Każdy powstały u tapicera fotel jest indywidulanym i niepowtarzalnym projektem. Czas oczekiwania na odbiór mebla wynosi ok. 4-5 tygodni, a ceny zaczynają się od 1.150 zł.

Można też spróbować zaadaptować stary fotel, który znajdziemy na strychu u dziadków lub kupimy na targu staroci czy portalu aukcyjnym. Tam ceny starych mebli zaczynają się już od 200-300 zł. Do ceny zakupu należy jeszcze doliczyć koszty transportu i renowacji mebla u tapicera. To kolejne kilkaset złotych. Tkanina nada uszakowi nowego wyglądu, pozostawiając jednocześnie jego konstrukcję i duszę nietkniętą. Taki fotel będzie miał też nieocenioną wartość sentymentalną.

Warto eksperymentować i tworzyć odważne, eklektyczne wnętrza. Fotel uszak obity soczystą tkaniną na pewno ożywi nawet zimne, nowoczesne wnętrze. Wykwintne meble i dodatki nadają wnętrzom wyszukanego charakteru.

źródło/autor: redNet

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu