LOTOS zbuduje bazę na Lotnisku Chopina

Spółka LOTOS Tank oraz P.P. Porty Lotnicze zawarły porozumienie dotyczące dzierżawy terenu, na którym ma powstać baza przeładunkowa paliw lotniczych.

Podpisane porozumienie jest bezpośrednim wynikiem zawartego w styczniu tego roku listu intencyjnego, w którym zarówno LOTOS, jak i Porty Lotnicze wyraziły wolę współpracy w zakresie dostarczania paliw lotniczych przez LOTOS na Lotnisko Chopina w Warszawie.

– Lotnisko Chopina to największy port lotniczy w Polsce. To naturalne, że jako producent najwyżej jakości paliw lotniczych, blisko współpracujący z europejskim liderem na rynku ich dostaw – firmą Statoil Aviation – pragniemy budować tu silną pozycję – komentuje Maciej Szozda, wiceprezes i dyrektor ds. handlu Grupy LOTOS S.A. – Obecność LOTOSU w Warszawie, którą potwierdziliśmy na piśmie, ma szansę pozytywnie wpłynąć na konkurencyjność stołecznego lotniska zarówno pod kątem obsługujących go przewoźników, jak i pasażerów.

– Cieszymy się z tego porozumienia, bo oznacza ono kolejny krok w kierunku dywersyfikacji dostawców paliwa na Lotnisku Chopina i obniżenia cen. Jestem przekonany, że decyzja LOTOS Tank przyśpieszy rozwój naszego portu – mówi Michał Marzec, dyrektor Lotniska Chopina w Warszawie.

Dzierżawiony teren to działka o powierzchni ok. 5 tys. m2, zlokalizowana w bliskim sąsiedztwie płyty lotniska  z dostępem do bocznicy kolejowej. Po realizacji inwestycji LOTOS Tank będzie miał możliwość zaopatrywania linii lotniczych operujących na warszawskim lotnisku.

– Zakładamy, że w pierwszym kwartale 2011 roku uda nam się uzyskać pozytywną decyzję środowiskową dla tej inwestycji i będziemy mogli wystąpić o pozwolenie na budowę – mówi Dariusz Falkiewicz, prezes LOTOS Tank. – Po uruchomieniu bazy na Lotnisku Chopina planujemy sprzedaż paliw na poziomie około 100 tys. m3 rocznie.

Od 2009 r. LOTOS zarządza terminalem paliwowym na lotnisku im. Lecha Wałęsy w Gdańsku. Koncern dostarcza również paliwo bezpośrednio na lotnisko we Wrocławiu, a od 1 stycznia 2011 r. uruchomi bezpośrednie dostawy dla portu lotniczego w Rzeszowie. Ok. 80% paliw lotniczych z LOTOSU eksportowanych jest m.in. do Szwecji, Danii, Norwegii, Finlandii oraz Czech.

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu