LOTOS zbuduje bazę na Lotnisku Chopina

przez | 24/12/2010

Spółka LOTOS Tank oraz P.P. Porty Lotnicze zawarły porozumienie dotyczące dzierżawy terenu, na którym ma powstać baza przeładunkowa paliw lotniczych.

Podpisane porozumienie jest bezpośrednim wynikiem zawartego w styczniu tego roku listu intencyjnego, w którym zarówno LOTOS, jak i Porty Lotnicze wyraziły wolę współpracy w zakresie dostarczania paliw lotniczych przez LOTOS na Lotnisko Chopina w Warszawie.

– Lotnisko Chopina to największy port lotniczy w Polsce. To naturalne, że jako producent najwyżej jakości paliw lotniczych, blisko współpracujący z europejskim liderem na rynku ich dostaw – firmą Statoil Aviation – pragniemy budować tu silną pozycję – komentuje Maciej Szozda, wiceprezes i dyrektor ds. handlu Grupy LOTOS S.A. – Obecność LOTOSU w Warszawie, którą potwierdziliśmy na piśmie, ma szansę pozytywnie wpłynąć na konkurencyjność stołecznego lotniska zarówno pod kątem obsługujących go przewoźników, jak i pasażerów.

– Cieszymy się z tego porozumienia, bo oznacza ono kolejny krok w kierunku dywersyfikacji dostawców paliwa na Lotnisku Chopina i obniżenia cen. Jestem przekonany, że decyzja LOTOS Tank przyśpieszy rozwój naszego portu – mówi Michał Marzec, dyrektor Lotniska Chopina w Warszawie.

Dzierżawiony teren to działka o powierzchni ok. 5 tys. m2, zlokalizowana w bliskim sąsiedztwie płyty lotniska  z dostępem do bocznicy kolejowej. Po realizacji inwestycji LOTOS Tank będzie miał możliwość zaopatrywania linii lotniczych operujących na warszawskim lotnisku.

– Zakładamy, że w pierwszym kwartale 2011 roku uda nam się uzyskać pozytywną decyzję środowiskową dla tej inwestycji i będziemy mogli wystąpić o pozwolenie na budowę – mówi Dariusz Falkiewicz, prezes LOTOS Tank. – Po uruchomieniu bazy na Lotnisku Chopina planujemy sprzedaż paliw na poziomie około 100 tys. m3 rocznie.

Od 2009 r. LOTOS zarządza terminalem paliwowym na lotnisku im. Lecha Wałęsy w Gdańsku. Koncern dostarcza również paliwo bezpośrednio na lotnisko we Wrocławiu, a od 1 stycznia 2011 r. uruchomi bezpośrednie dostawy dla portu lotniczego w Rzeszowie. Ok. 80% paliw lotniczych z LOTOSU eksportowanych jest m.in. do Szwecji, Danii, Norwegii, Finlandii oraz Czech.