Lech po raz piąty najbardziej medialny

Najbardziej medialnym klubem w Polsce po raz piąty z rzędu został Lech Poznań. Daleko za nim uplasowała się Polonia Warszawa, Wisła Kraków i Legia Warszawa. Spośród gwiazd Ekstraklasy najczęściej pisano o Macieju Sadloku – wynika z najnowszego raportu z badania POLSKA PIŁKA prowadzonego przez PRESS-SERVICE Monitoring Mediów.

Na temat Lecha w ciągu miesiąca ukazało się 3,5 tys., a o drugiej Polonii Warszawa 2,4 tys. materiałów. Głównym powodem tak dużej różnicy są występy niebiesko-białych na arenie międzynarodowej. Na początku listopada poznaniacy wygrali 3:1 z Manchesterem City, a pod koniec miesiąca dziennikarze rozpisywali się na temat zbliżającego się pojedynku z Juventusem Turyn. Setki publikacji na ten temat przyćmiły pozostałe kluby, którym przez te dni nie poświęcano zbyt wiele uwagi.

Niespodziewane drugie miejsce Polonii Warszawa związane jest między innymi z zainteresowaniem mediów osobą właściciela klubu – Józefa Wojciechowskiego. Szeroki oddźwięk w prasie i Internecie wywoływały jego wypowiedzi na temat zmian szkoleniowców. Media szczególnie zainteresowały się także zapowiedziami sprowadzenia do zespołu zawodników Lecha Poznań. Polonia Warszawa wymieniana była wielokrotnie w kontekście spekulacji transferowych.

Trzecie miejsce zajęła Wisła Kraków (2,1 tys.), a czwarte Legia Warszawa (2,0 tys.). Lider tabeli Ekstraklasy uplasował się ponownie na dziesiątej lokacie (1,5 tys.). Najmniej popularnym klubem w mediach w listopadzie była Arka Gdynia (1,2 tys.).

Najbardziej medialnym piłkarzem miesiąca okazał się Maciej Sadlok (510) z Ruchu Chorzów. Reprezentant Polski w poprzednich zestawieniach plasował się w środku stawki. Jedynie w sierpniu znalazł się na trzecim miejscu. Tym razem jest na pierwszej pozycji, z niewielką przewagą nad Marcinem Żewłakowem (479) i Tomaszem Frankowskim (461).

Na czele klasyfikacji polskich bramkarzy występujących w czołowych klubach zachodnioeuropejskich znalazł się odsunięty od reprezentacji Polski Artur Boruc. Zawodnik AC Fiorentiny w ostrych słowach na początku listopada skrytykował selekcjonera Franciszka Smudę, nazywając go między innymi Nikodemem Dyzmą polskiej piłki. Jednocześnie przez kontuzję, jakiej doznał Francuz Sebastien Frey, wskoczył do podstawowej jedenastki włoskiego klubu.

Miejsce tuż za nim zajął podstawowy golkiper Arsenalu Londyn i reprezentacji Polski – Łukasz Fabiański. Obaj bramkarze zanotowali większą liczbę publikacji niż najpopularniejszy zawodnik polskiej Ekstraklasy. Odpowiednio mieli 822 i 773 artykuły. To pierwszy taki przypadek w naszym zestawieniu.

Badanie POLSKA PIŁKA prowadzone przez PRESS-SERVICE Monitoring Mediów obejmuje 1000 tytułów prasowych i 20 największych portali internetowych. Najnowszy raport dotyczy 12,5 tys. publikacji, jakie ukazały się od 1 do 30 listopada 2010 roku. Od początku badania w marcu 2010, analizie poddano ponad 105 tys. materiałów.

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu