Mała choinka w polskich domach

Polacy prawdopodobnie nie postawią w mieszkaniu dużej choinki. Z danych Eurostatu wynika, że mamy najmniejsze mieszkania w Europie. Co więcej, zdaniem specjalistów z roku na rok metraż poszukiwanych przez nas nieruchomości będzie spadał.

Według danych GUS, na koniec 2009 roku powierzchnia statystycznego mieszkania w mieście wyniosła 62,5 m2, a średni metraż nowych lokali oddanych do użytku przez deweloperów w okresie od stycznia do października 2010 roku wyniósł 67 m2. Analitycy Home Broker spodziewają się jednak, że w nadchodzącym roku powierzchnia mieszkań sprzedawanych na rynku pierwotnym będzie się zmniejszać. Wynika to z rosnącego popytu na małe mieszkania.

– W 2010 roku Polacy szukali najczęściej najtańszych lokali, czyli tych o mniejszym metrażu – ocenia Przemysław Kotwicki, dyrektor serwisu ogłoszeń nieruchomości otoDom.pl. – Połowa użytkowników serwisu otoDom.pl była w stanie zapłacić za nieruchomość maksymalnie 250 tysięcy zł. Poszukiwali najczęściej małych i średniej wielkości mieszkań o powierzchni maksymalnie 60 m2 (75 proc. zapytań o oferty). Wiąże się to najprawdopodobniej z kryzysem finansowym. Obecnie Polacy są mniej skłonni do zapożyczania się, a banki mniej chętnie udzielają kredytów.

W niewielkim mieszkaniu nie postawimy niestety dużej choinki, ale nie martwmy się – przy odrobinie pomysłowości, nawet pod małym drzewkiem zmieścimy dużo prezentów.

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu