NEINVER realizuje największy projekt w Polsce

NEINVER wraz z PKP S.A. rozpoczął główny etap budowy jednego z największych projektów infrastrukturalnych i komercyjnych realizowanych obecnie w Europie Środkowej. Budowa dworca kolejowego w Katowicach, Galerii Katowickiej, biurowca oraz infrastruktury drogowej rozpoczęła się od prac rozbiórkowych starej hali dworcowej i prowadzącej do niej estakady.

Przebudowa dworca kolejowego w Katowicach to inwestycja w samym centrum stolicy największego ośrodka miejsko-przemysłowego w Polsce. Dworzec kolejowy jest strategicznym punktem na mapie Katowic. Każdego roku korzysta z niego 12 milionów pasażerów – turystów z Polski i zagranicy, mieszkańców miasta i aglomeracji śląskiej. Dziennie odjeżdża stąd 520 pociągów.

„Katowicka inwestycja jest dla nas projektem niezwykle ważnym i prestiżowym. Realizacja tego przedsięwzięcia to dla nas powód do dumy, nigdy wcześniej w Polsce nie prowadzono budowy tak dużego kompleksu w samym centrum jednego z największych miast. Katowice znajdują się w czołówce najszybciej rozwijających się ośrodków miejskich w Polsce. Jesteśmy przekonani, że zintegrowane centrum komunikacyjne i biznesowe, które powstanie po przebudowie dworca nie tylko zasadniczo odmieni Katowice, lecz także wpłynie korzystanie na rozwój lokalnej przedsiębiorczości” – mówi Barbara Topolska, Dyrektor Generalny Neinver Polska.

W 2012 roku dworzec kolejowy w Katowicach stanie się najnowocześniejszym dużym dworcem w Polsce, spełniającym wszystkie międzynarodowe standardy. Inwestycja zakłada także budowę podziemnego dworca autobusowego, Galerii Katowickiej oraz budynku biurowego klasy A. Na podstawie porozumienia zawartego z Urzędem Miasta Katowice, przebudowie ulegnie także infrastruktura drogowa w okolicy dworca. Ideą projektu architektonicznego była gruntowna reorganizacja i uporządkowanie przestrzeni miejskiej.

Zgodnie z koncepcją projektantów, bryła nowego kompleksu ma nawiązywać do istniejących i otaczających dworzec form architektonicznych. Nowa hala dworca będzie bazowała na 16 odtworzonych żelbetowych filarach (tzw. kielichach), które stanowią konstrukcję nośną starego obiektu. Dwa z kielichów zostaną wyeksponowane tworząc prawdziwą „bramę miasta” – monumentalne wejście do dworcowej hali. Nowy budynek dworca będzie przestronny, dobrze doświetlony i wyposażony we wszystkie elementy niezbędne do funkcjonowania obiektu – kasy, poczekalnie, punkty handlowe. Nowoczesne rozwiązania pochylni (ruchomych i stałych) pozwolą na sprawne poruszanie się po dworcu i peronach kolejowych. Z hali dworca będzie można przejść bezpośrednio do Galerii Katowickiej, składającej się z czterech poziomów, z których jeden będzie zlokalizowany pod ziemią. Najbardziej reprezentacyjna część nowego centrum – Aleja Mody (na poziomie +2) powstanie w miejscu dzisiejszego tarasu wychodzącego na pl. Szewczyka i będzie stanowić przestrzeń łączącą nowe budynki dworca z obiektem handlowym. Kształt galerii płynnie połączonej z dworcem nawiązuje do katowickiej tradycji budynków narożnych oraz przedwojennego układu ulic w centrum Katowic.

Łączna powierzchnia handlowa budynków wchodzących w skład kompleksu wyniesie ponad 53 000 mkw., powierzchnia biurowa – 24 000 mkw. Wartość inwestycji szacuje się na 240 mln euro. Przy budowie znajdzie zatrudnienie około 2 000 osób, a w nowej Galerii Katowickiej powstanie 1 500 nowych miejsc pracy. Spółka Neinver została wybrana do realizacji tego projektu w wyniku przetargu, do którego stanęło 16 największych firm deweloperskich w Polsce.

Autorem koncepcji architektonicznej jest francuskie biuro SUD Architectes, które zaprojektowało m.in. łódzką Manufakturę oraz kompleks komunikacyjny w centrum Lyon. Za wystrój Galerii Katowickiej odpowiada biuro architektoniczne Medusa Group z Bytomia. Generalnym wykonawcą inwestycji jest firma STRABAG, a za wynajem powierzchni handlowej odpowiada Cushman&Wakefield.

W czasie przebudowy mieszkańcy Katowic i podróżni korzystają z dworca tymczasowego, wyposażonego w 11 kas biletowych, punkt informacyjny, bankomat, skrytki i inne niezbędne funkcje. Budynek jest przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Inwestor, spółka NEINVER Polska wraz z partnerami – PKP S.A., Urzędem Miasta Katowice i KZK GOP – prowadzą akcję informacyjną pod hasłem „Katowice Uwaga Przemiany!”. Od sierpnia 2010 mieszkańcy Katowic oraz podróżni przygotowywani byli do zmian komunikacyjnych w centrum miasta. Dzięki akcji informacyjnej w kluczowych momentach otrzymują informacje o wszelkiego rodzaju wydarzeniach, związanych z funkcjonowaniem dworca oraz przyległej infrastruktury komunikacyjnej.

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu