Przejdź do treści

Lider rynku chemii budowlanej wspiera naukowców

Badacze z Uniwersytetu Wrocławskiego podczas ostatniego remontu stacji polarnej na Spitsbergenie wykorzystali produkty firmy Selena SA. Materiały do pokryć dachowych, kotwy chemiczne i zamocowania będą chronić polarników nie tylko przed trudnymi warunkami pogodowymi, ale także przed niezaspokojoną ciekawością białych niedźwiedzi.

Pracownicy wrocławskiej uczelni już od blisko 40 lat prowadzą regularne badania klimatyczne i geomorfologiczne w Stacji Naukowej im. St. Baranowskiego, zwanej „Baranówką”.

– Badania naukowe Uniwersytetu Wrocławskiego na Spitsbergenie dotyczą funkcjonowania polarnych ekosystemów w warunkach współczesnych, dynamicznych zmian klimatu – opowiada dr Jan Klementowski z Instytutu Geografii i Rozwoju Regionalnego UW. – Jest sprawą otwartą, w jakim stopniu zmiany te są spowodowane przyczynami naturalnymi, tak jak to miało miejsce wielokrotnie w geologicznej przeszłości Ziemi, czy też są niepożądanym skutkiem działalności człowieka. Pomiary meteorologiczne są prowadzone dopiero od około dwustu lat – tylko w tym krótkim okresie temperatura powietrza na Ziemi wzrosła o ponad 2-3 stopnie, podobnie temperatura wody w oceanach. Wydaje się że to niewiele ale skutki tych różnic są widoczne w przyrodzie, następuje systematyczne podnoszenie się poziomu wód morskich w tempie 1 – 3 mm/rok czy ujemny bilans masy lodowców i lądolodów. Wytapiają się ogromne przestrzenie z wieloletnią zmarzliną, dramatycznie zmniejsza się powierzchnia lodów morskich. Zmiany klimatu stają się coraz bardziej nieobliczalne i dotkliwe dla ludzi i przyrody.

Badania prowadzone na Arktyce są niezwykle istotne – przyroda w tej części globu jest jeszcze w minimalnym stopniu przekształcona przez człowieka, stąd szybko i bezpośrednio reaguje na wszelkie zmiany. Arktyka staje się coraz bardziej wolna od lodów, pojawiają się zatem ogromne możliwości eksploatowania  dotychczas niedostępnych zasobów mineralnych – ropy naftowej, gazu, cennych metali. Badania naukowe Uniwersytetu Wrocławskiego są  prowadzone na Spitsbergenie od ponad pięćdziesięciu lat, a w Stacji Polarnej im. Stanisława Baranowskiego od 1971 roku. Obejmują one: klimatologię i meteorologię, glacjologię, geomorfologię, gleboznawstwo, geologię i hydrogeologię, biologię i ichtiologię. Wyniki tych badań są publikowane w krajowych i zagranicznych periodykach, licznych konferencjach i sympozjach naukowych. 

Dzięki produktom Seleny SA – jednego z największych  producentów i dystrybutorów na rynku chemii budowlanej, w tym roku wyremontowano i zabezpieczono zniszczoną część stacji polarnej na Spitsbergenie.

– O skali trudności tych prac może świadczyć fakt, że każdy element użyty do remontu musiał być przeniesiony na plecach naukowców, którzy dodatkowo maszerowali ze sztucerami  dla obrony przed niedźwiedziami. Droga od miejsca wyładunku ze statku do stacji wynosiła aż 27 kilometrów – opowiada Robert Rodzik, szef Działu Szkoleń Seleny SA.

Z otrzymanych materiałów budowlanych cieszyli się także wrocławscy naukowcy – Dzięki przekazanym przez Selenę produktom udało nam się przeprowadzić generalny remont jednej z najbardziej zniszczonych ścian „Baranówki”, nieremontowanej od prawie 40 lat – mówi dr Klementowski.  – Wszechobecna wilgoć, mróz, bardzo silne wiatry przekraczające w porywach 55 -60 m/s oraz wszędobylskie białe niedźwiedzie, groziły dewastacją i zniszczeniem naszej Stacji. Najbardziej sprawdziła się papa – okazała się być wytrzymała nawet w skrajnie ciężkich warunkach klimatycznych a przy tym odporna na agresję czy „ciekawość” białych niedźwiedzi. Dopiero teraz udało nam się także poznać rewelacyjne wręcz walory użytkowe kotew chemicznych. Ułatwiają one bardzo szybką, wyjątkowo skuteczną i trwałą instalację odciągów anten radiowych oraz specjalistycznej aparatury naukowej na terenach górskich i trudno dostępnych.