Grupa FAMUR zakończyła prezentację kompleksu do pokładów niskich

Grupa FAMUR – wiodący producent maszyn i urządzeń dla górnictwa – zakończyła prezentację innowacyjnego na skalę światową kompleksu do eksploatacji niskich pokładów węgla. W spotkaniach uczestniczyli przedstawiciele polskiego rządu, w tym Minister Gospodarki Joanna Strzelec-Łobodzińska. Prezentacje obejrzeli także kluczowi kontrahenci z kraju – przedstawiciele JSW, KHW, KW – a także zagranicy: m.in. z Rosji, Ukrainy, Argentyny i Meksyku.

Najnowszy projekt Grupy FAMUR – kompleks do eksploatacji niskich pokładów – jest nowością na skalę światową. Prezentowany przez Grupę system wydobywczy stanowi alternatywę dla struga, a nawet pozwala na dotarcie do pokładów węgla zalegających w warunkach górniczych niedostępnych dla strugu. Od 23 listopada 2010 roku spółka oficjalnie prezentowała kontrahentom swój najnowszy produkt, który został wykonany na zamówienie Katowickiego Holdingu Węglowego. Wszystkie jego elementy zostały wyprodukowane przez spółki wchodzące w skład Grupy FAMUR. Wkrótce kompleks urządzeń zostanie przeniesiony i uruchomiony w kopalni KWK Murcki-Staszic.

„Cieszymy się z tak dużego zainteresowania prezentacją najnowszego osiągnięcia Grupy FAMUR. Naszą siedzibę odwiedzili kontrahenci z kraju oraz delegacje zagraniczne. Mieli oni okazję zapoznać się z pracą innowacyjnego kompleksu do eksploatacji niskich pokładów węgla. Ich opinie były bardzo pozytywne, dlatego spodziewamy się wkrótce kolejnych zamówień podobne rozwiązania” – mówi Waldemar Łaski, prezes zarządu FAMUR SA.

Kompleks do niskich pokładów węgla wyprodukowany dla Katowickiego Holdingu Węglowego

W październiku 2010 roku spółka FAMUR zawarła umowę z Katowickim Holdingiem Węglowym na dostawę innowacyjnego kompleksu dla KWK Murcki-Staszic o wartości 84 mln zł. W skład kompleksu wchodzi: kombajn górniczy ścianowy, 156 kompletów ścianowych obudów zmechanizowanych, obudowa skrzyżowania z przeznaczeniem do zastosowania w chodniku podścianowym, kompletny przenośnik ścianowy i podścianowy z kruszarką kęsów, kompletna stacja zwrotna najazdowa przenośnika taśmowego, wysokociśnieniowa instalacja zasilająca zmechanizowaną obudowę ścianową oraz kompletne wyposażenie elektryczne wraz z systemem wizualizacji.

Grupa FAMUR intensywnie inwestuje także w infrastrukturę produkcyjną. Trwają prace nad budową zakładu FAMUR2 w Katowicach. Na początku 2011 roku zostanie otwarta pierwsza hala nowej fabryki. Zwiększy ona moce produkcyjne Grupy i pozwoli na dostarczanie jeszcze bardziej zaawansowanych technologicznie produktów. Łączne wydatki inwestycyjne związane z projektem FAMUR2 przekroczą wartość 140 mln zł dotychczas półka poniosła wydatki w kwocie 69 mln zł). Obszar objęty inwestycją znajduje się na terenie Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Spółce zostało przyznane również dofinansowanie projektu w ramach programu Innowacyjna Gospodarka. Kwota dotacji wynosi 42,3 mln zł (na dzień 31 października 2010 spółka otrzymała już 12,3 mln zł).

W dniu 30 listopada 2010 roku zarząd Grupy FAMUR ogłosił nową strategię rozwoju Grupy. Zakłada ona wydzielenie i upublicznienie odrębnych grup kapitałowych o komplementarnej działalności. W rezultacie na GPW notowane będą spółki: FAMUR SA, PGO SA i ZAMET INDUSTRY SA. Zakończenie działań planowane jest na III kwartał 2011 roku. Podział Grupy będzie realizowany w formie wypłaty dywidendy składającej się z dwóch części: rzeczowej – płatność akcjami dwóch wprowadzanych na giełdę spółek (akcji PGO SA oraz akcji ZAMET INDUSTRY SA), a także gotówkowej – uzupełniająca płatność na poczet podatku od dywidendy. Środki finansowe na wypłatę dywidendy będą stanowiły znacząca część (ponad 90%) zysków FAMUR SA za lata 2007-2010.

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu