Firma Airbus podpisała z chińskimi władzami list intencyjny o współpracy w zakresie zarządzania ruchem powietrznym

Firma Airbus podpisała z chińskimi władzami zarządzającymi ruchem powietrznym list intencyjny o współpracy w zakresie ATM.

Zgodnie z dokumentem, podpisanym przez firmę Airbus i Biuro Zarządzania Ruchem Powietrznym (Air Traffic Management Bureau – ATMB) należącym do Chińskiego Biura Lotnictwa Cywilnego (Civil Aviation Administration of China – CAAC), Airbus pomoże ATMB wprowadzić i wdrożyć w Chinach nowe technologie ATM i najlepsze praktyki, a także podzieli się europejskimi doświadczeniami w zakresie systemów ATM w celu późniejszego wprowadzenia ich w Chinach. Sygnatariusze listu to Wang Liya, Dyrektor Generalny CAAC ATMB i Eric Stefanello, Starszy Wiceprezes firmy Airbus ds. zarządzania ruchem powietrznym.

W ramach umowy firma Airbus wspierać będzie ATMB w zaawansowanych badaniach, walidacji i wdrożeniu nowych technologii ATM oraz szkoleniach. Airbus będzie również koordynował technologie pozyskane od firm zajmujących się ATM, takich jak Quovadis, Cassidian oraz niemiecki dostawca usług nawigacji lotniczej Deutsche Flugsicherung (DFS).

Airbus wesprze ATMB w 16 potencjalnych obszarach współpracy określonych przez chiński urząd, w tym badaniach i rozwoju, walidacji koncepcji i technologii, wsparciu wdrożenia, projektowaniu przestrzeni powietrznej oraz szkoleniach. Pierwszy krok to pięć wybranych już projektów, które zostały uzgodnione pomiędzy partnerami. Mają one zostać wdrożone w latach 2010-2012 i utorują drogę ku długoterminowej współpracy obu stron.

Modernizacja systemu ATM przyniesie korzyści w zakresie wydajności operacyjnej i ekologii dzięki ograniczeniu opóźnień lotów, oszczędności paliwa i redukcji emisji CO2.

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu