Archetura – krakowski biurowiec klasy A

Budynki będące siedzibami firm są często ich pierwszą wizytówką. Nierzadko świadczą o statusie przedsiębiorstwa i jego pozycji na rynku. Ich wygląd nabiera szczególnego znaczenia, między innymi w przypadku pracowni architektonicznych. Wówczas, wystarczy często rzut oka na bryłę budynku, by ocenić charakter i styl pracowni, z którą będziemy mieć do czynienia. A jakie świadectwo wystawia krakowskiej pracowni Archeton jej nowa siedziba Archetura?

Biurowiec Archetura mieści się w ścisłym centrum Krakowa, około 2 km od Rynku Głównego, przy ul. Cystersów 9. Miejsce to, po latach zaniedbania, zyskuje ostatnio coraz więcej realizacji współczesnej architektury biurowej i mieszkaniowej, a wraz z nimi – nową twarz europejskiego, a zarazem krakowskiego miasta. W okolicy nie brakuje budynków sprzed kilkudziesięciu lat, zwracających uwagę historycznym detalem i tworzących wraz z nowymi obiektami charakterystyczne dla Krakowa napięcia i kontrasty. Opracowując koncepcję biurowca staraliśmy się przede wszystkim dopasować styl budynku do charakteru miejsca. Projekt zakładał powstanie obiektu kameralnego. Pozwoliliśmy tu przemówić nie tyle gabarytom, co szlachetnym formom, materiałom i nowoczesnym, zaawansowanym technologicznie rozwiązaniom. Bardzo zależało nam, aby elewacja biurowca wpisywała się w klimat najstarszych budynków przy tej ulicy, wzniesionych z ceramiki – mówi architekt Ryszard Czapla, autor projektu i właściciel pracowni Archeton. W nazwie „Archetura” kryje się nawiązanie do traktatu Witruwiusza De Archetura, „O architekturze ksiąg dziesięć”, od wieków stanowiącego źródło inspiracji dla architektów – dodaje Ryszard Czapla.

Wielokulturowa inspiracja

Budynek Archetury ma prostą, zwartą formę. Ceglana bryła jest zwieńczona aluminiową attyką, tworzącą jednocześnie zadaszenie. Światło wprowadza do wnętrza otwartego przez wszystkie piętra holu imponujący świetlik dachowy i ogromne przeszklenie w fasadzie frontowej. Wnętrze budynku otwiera się również poprzez olbrzymie przeszklenie na zachód. Na osi budynku odbija się w przeszkleniu stalowy słup dźwigający wiązar kratowy i akcentujący wejście. Szerokie okna w klinkierowych elewacjach przywodzą na myśl budynki chicagowskiej szkoły architektury z przełomu XIX/XX wieku. Inspirację dla surowej, modernistycznej bryły zaczerpnęliśmy z architektury Majów. Fasada budynku nawiązuje natomiast do frontonów egipskich świątyń, dach – do renesansowych pałaców w Wenecji i Palma de Majorka – mówi Ryszard Czapla z Archetonu.

Biurowiec klasy A

Archetura inspiruje nie tylko wyglądem. Mimo, że bryła biurowca nawiązuje między innymi do budynków z czasów starożytnych, to właściwości użytkowe obiektu są jak najbardziej nowoczesne. Archetura jest biurowcem klasy A. Oznacza to, że w obiekcie zastosowano wiele nowoczesnych, a także energooszczędnych rozwiązań. Biurowiec dysponuje zaawansowaną infrastrukturą, między innymi: klimatyzacją sterowaną indywidualnie z każdego pomieszczenia, oknami i zewnętrznymi żaluzjami sterowanymi elektrycznie, nowoczesną strukturą teleinformatyczną. Komunikacja jest wspomagana dwoma windami, z których jedna jest panoramiczna.

Klasa „A” budynku niesie ze sobą pewne wymagania, dlatego w biurowcu zastosowaliśmy kilka istotnych rozwiązań z zakresu energooszczędności. Zaawansowana technologicznie wentylacja mechaniczna wraz z odzyskiem ciepła oraz własna kotłownia sprawiają, że zużycie gazu do ogrzania obiektu jest niskie, jak na budynek o dość dużej kubaturze. Do oszczędności energii, szczególnie w lecie przy użyciu klimatyzacji, przyczynia się również system zautomatyzowanych rolet zewnętrznych. Rolety zostały zainstalowane od strony południowej budynku i są połączone z badającą wiatr i nasłonecznienie stacją pogodową – mówi Ryszard Czapla.

Uzyskanie tak wysokich parametrów energooszczędności nie byłoby możliwe bez zastosowania izolacji termicznej. Archetura została ocieplona płytami WENTIROCK F ze skalnej wełny mineralnej Rockwool o grubości 12 cm. Wybór tego typu ocieplenia został podyktowany wysokimi właściwościami izolacyjnymi płyt WENTIROCK F, ale także wyglądem elewacji biurowca. Płyty ze skalnej wełny mineralnej doskonale nadają się do izolacji tzw. fasad wentylowanych, z okładziną z kamienia, szkła lub – tak jak w wypadku Archetury – cegły klinkierowej, która jest jednym z głównych elementów decydujących o atrakcyjności wizualnej biurowca – dodaje Ryszard Czapla. Takie rozwiązanie nie ogranicza wyobraźni architekta i pozwala na projektowanie energooszczędnych przegród w budynkach. Do izolacji instalacji technicznych została wykorzystana samoprzylepna mata lamelowa KLIMAFIX firmy Rockwool.

Budynek ma łącznie cztery kondygnacje oraz podziemny garaż. Oprócz siedziby Archetonu znajdzie się tu powierzchnia biurowa pod wynajem o wielkości 2142 mkw. Swoboda podziałów wewnętrznych, jaką daje szkielet, zapewnia w Archeturze możliwość dowolnej aranżacji otwartych przestrzeni biurowych. Dzięki otwartemu, ogólnodostępnemu atrium mogą odbywać się tutaj także różne ciekawe wydarzenia kulturalne, wystawy, koncerty czy pokazy filmów. Bliskie sąsiedztwo głównych arterii komunikacyjnych zapewnia szybkie połączenie z dworcem PKP i PKS. W pobliżu znajdują się ważne instytucje publiczne m.in. Urząd Miasta, Sąd Rejonowy i Okręgowy.

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu