Nowy Privileged User Manager 2.3 zapewnia nadzór nad działaniami administratorów systemów Linux, Unix i (nowość!) Windows

Novell wprowadza na rynek oprogramowanie Privileged User Manager 2.3 zapewniające ścisły nadzór i audyt działań użytkowników uprzywilejowanych – administratorów systemów Linux, Unix i Windows

Novell wprowadził na rynek Privileged User Manager 2.3, nową wersję oprogramowania do kontroli i audytu działań użytkowników uprzywilejowanych, posiadających uprawnienia administratora w systemach Linux, Windows lub Unix. Jednocześnie Novell poinformował o promocji dla klientów w Europie polegającej na bezpłatnym udostępnieniu oprogramowania na pół roku.

Jak wynika z tegorocznego raportu Verizon Data Breach Report (zobacz: www.verizonbusiness.com/resources/reports/rp_2010-data-breach-report_en_xg.pdf), co najmniej 48 procent przypadków naruszeń bezpieczeństwa jest dokonywanych przez osoby z wewnątrz firmy. Pracownicy często otrzymują większe uprawnienia w systemach IT, niż są im potrzebne do pracy. Privileged User Manager 2.3 rozwiązuje te problemy. Wspomaga on dział IT w zarządzaniu tożsamością i dostępem pracowników posiadających specjalne uprawnienia w systemach informatycznych (konta administratora Windows czy root w środowiskach Unix/Linux). System zapewnia wskazanym użytkownikom kontrolowany dostęp do kont administracyjnych, dzięki czemu mogą wykonywać swoje zadania bez zbędnego narażania danych dostępowych do kont uprzywilejowanych. Co istotne, dzięki Privileged User Manager nie ma potrzeby współdzielenia przez kilka osób dostępu do jednego konta administracyjnego, przez co zwiększa się bezpieczeństwo środowiska IT. Funkcje zarządzania tożsamością superużytkowników i kontroli ich działań – włącznie z możliwością nagrywania całych sesji – znakomicie ułatwiają nadzór, prowadzenie audytów i wykazywanie zgodności z wymogami przepisów.

Istotną nowością Privileged User Manager 2.3 jest dodana obsługa kontroli, śledzenia działań oraz audytu administratorów platformy Windows. Funkcje wspierane przez Privileged User Manager to m.in.

  • Zarządzanie tożsamością superużytkowników (Credential vault)
  • Wymuszanie stosowania reguł dla użytkownika i grup użytkowników w systemie Windows
  • Uwierzytelnianie przez AD i LDAP
  • Wykonywanie komend w systemie Windows, w tym zdalne wykonywanie uprzywilejowanych komend
  • Nagrywania i odtwarzanie sesji Windows
  • Usługi audytu platformy Windows.

Novell Privileged User Manager 2.3 można łatwo zintegrować z systemem zarządzania tożsamością Novell Identity Manager, systemem Novell Sentinel do monitoringu informacji i zdarzeń związanych z bezpieczeństwem oraz zestawem Novell Access Governance Suite wspierającym zachowanie zgodności z przepisami w środowiskach UNIX, Linux i Windows.

Promocja w Europie

Wraz z wprowadzeniem na rynek nowej wersji Privileged User Manager, firma Novell uruchomiła promocję dla klientów w Europie, w ramach której można otrzymać bezpłatnie licencję na 10 instancji systemu. Instancją jest fizyczny lub wirtualny serwer. Dzięki promocji klienci mogą bez specjalnych kosztów wdrożyć pełną wersję oprogramowania Privileged User Manager i zapoznać się z jego funkcjonalnością. Promocja trwa od 3 stycznia do 29 października 2011 r. Bezpłatny półroczny okres korzystania z systemu zaczyna się od dnia zamówienia produktu, bez względu na datę zakończenia samej promocji. Można z niej skorzystać tylko raz, tzn. nie ma możliwość przedłużenia bezpłatnego okresu korzystania z oprogramowania na kolejne pół roku. W celu otrzymania bezpłatnego produktu wystarczy zamówić go u autoryzowanych partnerów handlowych firmy Novell.

Ceny i licencjonowanie

Novell Privileged User Manager 2.3 jest licencjonowany na każdą instancję (serwer fizyczny lub wirtualny). Cena katalogowa pojedynczej licencji z roczną standardową asystą techniczną wynosi 870 euro. W cenniku jest też dostępna licencja na 100 instancji w cenie 43.300 euro.

Więcej informacji można znaleźć na stronie produktu pod adresem www.novell.com/products/privilegedusermanager

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu