Przejdź do treści

Giełdowa spółka Hyperion S.A., kontrolowana przez notowany na warszawskiej giełdzie fundusz MNI S.A. kupiła 77,27% udziałów Stream Communications

Katowicka spółka Hyperion S.A., ogólnopolski operator oferujący usługi szerokopasmowego dostępu do sieci Internet, usługi głosowe, telewizyjne oraz telefonii mobilnej  odkupiła od funduszu Penta Investments 99,96 % udziałów w cypryjskiej firmie Cyfoca Holdings Public Co. Limited, właściciela 77,27 % udziałów krakowskiej spółki Stream Communications, siódmego operatora telewizji kablowej w Polsce.

– Dzięki tej transakcji Grupa Kapitałowa Hyperion znacznie zwiększy swój potencjał finansowy, abonencki, produktowy i technologiczny. Sieć krakowskiej spółki powiększa i doskonale uzupełnia geograficznie sieć Hyperiona na południu kraju, a portfolio produktów poszerza się o usługi telewizyjne, będące obok szerokopasmowego dostępu do Internetu istotnym elementem dalszego wzrostu Grupy Kapitałowej w kolejnych latach, mówi Marek Południkiewicz, prezes Hyperion S.A. – Już wkrótce jako jedni z nielicznych będziemy w stanie zaoferować zarówno nowym, jak i obecnym klientom zintegrowane pakiety usług dopasowane do ich potrzeb, zawierające m.in. szerokopasmowy dostęp do Internetu, usługi telewizyjne w tym IPTV, telefonię stacjonarną i komórkową.

Hyperion S.A. przekazał wczoraj na konto Penta Investments drugą i ostatnią ratę w wysokości 83,25 mln zł stanowiącą 90 % wartości transakcji.

Jest to największa transakcja typu M&A zrealizowana w branży telekomunikacyjnej w tym roku w Polsce. Pieniądze na zakup udziałów w Stream Communications pochodzą z kredytu inwestycyjnego, a nie z podwyższenia kapitału. Finansowania udzieliło konsorcjum BRE Banku i Banku Zachodniego WBK w kwocie wynoszącej 0,24 mld zł, z czego znakomita większość zostanie przeznaczona na inwestycje średnioterminowe.. – Jesteśmy zdecydowani brać dalej udział w konsolidacji polskiego rynku telekomunikacyjnego. Interesujemy się podmiotami, których działalność wzmocni nas w segmentach, w których już jesteśmy obecni, bądź oferowane przez nich usługi będą stanowić uzupełnienie naszych kompetencji. Obecnie prowadzimy rozmowy z kilkoma podmiotami. Pierwszych decyzji można spodziewać się już w najbliższym czasie – mówi Marek Południkiewicz, prezes Hyperion S.A. oraz członek zarządu MNI S.A., odpowiedzialny za segment telekomunikacyjny.

Giełdowy fundusz MNI S.A. (i jego spółki parterowe) jest w tym roku liderem procesu konsolidacji rynku telekomunikacyjnego. W lutym w wyniku ogłoszonego wezwania (rozliczenia dokonano w akcjach MNI S.A., co było pierwszą taką operacją przeprowadzoną na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie) oraz przeprowadzonych transakcji rynkowych fundusz przejął pośrednio kontrolę operacyjną nad Hyperion S.A. (poprzez MNI Telecom S.A. ma 32,98 % akcji tej spółki). Przy obu tych transakcjach oraz przy zawarciu kredytu doradcą prawnym funduszu MNI S.A., jak i spółek parterowych była znana, warszawska kancelaria Tomczak i Partnerzy Spółka Adwokacka. 

Krakowska firma będąc siódmym co do wielkości operatorem telewizji kablowej w Polsce, oferuje usługi telewizyjne w technologii cyfrowej i analogowej, usługi dostępu do Internetu oraz telefonii stacjonarnej. Jej przychody za 2010 rok są szacowane na ponad 45 mln zł. – W perspektywie średniookresowej chcemy znacznie zwiększyć tempo rozwoju Stream Communications jednocześnie powiększając dzięki efektom synergii i skali z pozostałymi aktywami telekomunikacyjnymi kontrolowanymi przez MNI SA,, osiągane przez firmę marże – mówi Robert Świątek, nowy prezes Stream Communications oraz członek zarządu Hyperion S.A. – Już wkrótce zaoferujemy abonentom Stream Communications usługę telefonii komórkowej oraz mobilnego dostępu do Internetu pod nazwą „StreamFonia”. Obecnie trwają finalne prace nad ofertą, wykorzystujemy przy tym infrastrukturę i doświadczenia spółek z Grupy MNI S.A., – dodaje. Podobna oferta pod marką „HyperFonia” dostępna jest od sierpnia br. dla klientów Hyperion S.A. Z kolei kompetencje Stream Communications zostaną wykorzystane przy konstruowaniu oferty telewizyjnej dla abonentów Hyperion S.A. – Konsekwentnie wdrażamy nasz model biznesowy – bycie brokerem n-usług. Budujemy unikalną na polskim rynku ofertę kierując do naszych klientom nie tylko usługi czysto telekomunikacyjne i telewizyjne,, ale też usługi finansowe czy geolokalizacyjne – mówi Marek Południkiewicz, prezes Hyperion S.A.

źródło/autor: Hyperion