Badanie Norton: Koniec tradycyjnych zakupów, świątecznych prezentów szukamy w internecie

69 proc. ankietowanych Polaków planuje w tym roku zakup prezentów świątecznych przez Internet – wynika z badania zrealizowanego na zlecenie firmy Symantec, właściciela marki Norton. Zakupy online są dla nas przede wszystkim szybsze i tańsze. Polacy chętnie wydają pieniądze w sieci, jednak co piąty przyznaje, że został okradziony podczas zakupów w Internecie.

Wśród celów zakupowych przed świętami ankietowani najczęściej wymieniają: kosmetyki (60 proc.), książki (54 proc.) oraz zabawki (49 proc.). Jednak niemal co trzeci z badanych zadeklarował, że planuje kupić elektronikę użytkową (telefon, komputer osobisty, tablet lub czytnik e-booków).

„Jak wynika z badań, aż 15 proc. osób, które zakupią w tym roku tego typu prezent, nie dołączy do niego oprogramowania ochronnego” – mówi Paweł Reszczyński, specjalista ds. bezpieczeństwa z polskiego oddziału firmy Symantec. „Chcąc sprawić wymarzony prezent, często zapominamy, że obdarowana osoba może cieszyć się nim bardzo krótko, jeśli nie zostanie on odpowiednio zabezpieczony. Podłączanie do Internetu takiego urządzenia jak komputer czy telefon komórkowy bez niezbędnej ochrony można porównać z pozostawieniem otwartych drzwi do mieszkania. To jawne zaproszenie przestępców do środka. Co najgorsze, bardzo często możemy nie mieć absolutnie żadnego pojęcia, że wymarzony prezent został zainfekowany i służy na odległość, np. jako maszyna do wysyłania spamu” – tłumaczy Paweł Reszczyński.

Plany zakupowe różnią się w zależności od płci respondentów, np. zakup elektroniki deklaruje 33 proc. mężczyzn i tylko 22 proc. kobiet. W przypadku mężczyzn znaczenie ma również wiek – panowie po 34. roku życia są mniej zainteresowani prezentami „gadżetowymi”. Wśród kobiet znaczenie ma także stan cywilny – osoby w związkach częściej planują tego typu zakupy, prawdopodobnie dla swoich partnerów.

Jak wynika z badania, Internet stał się w Polsce podstawowym źródłem poszukiwania świątecznych prezentów. W sposób tradycyjny chętniej kupujemy jedynie: biżuterię, kosmetyki, odzież i obuwie oraz artykuły spożywcze. Ankietowani uważają, że zakupy online to przede wszystkim oszczędność czasu (95 proc.), pieniędzy (94 proc.) i większa dostępność produktów (90 proc.). Zdecydowanie najchętniej kupujemy na portalach aukcyjnych (47 proc.). Przewagą zakupów tradycyjnych jest za to według respondentów lepsze doradztwo (83 proc.) i większa ekskluzywność produktów (51 proc.).

Wśród powodów, które powstrzymałyby ich przed zakupami w sieci, respondenci zwracają uwagę na chęć obejrzenia i wypróbowania produktu (44 proc.) oraz obawy o proces dostarczenia produktu pocztą lub firmą kurierską (42 proc.). Co trzeci z nich boi się, że może stać się ofiarą cyberprzestępców, a jego dane mogą zostać wykradzione.

Obawy mają swoje pokrycie w faktach, bowiem 20 proc. ankietowanych przyznaje, że doświadczyło działalności przestępczej podczas zakupów online. Najczęściej zdarza się, że kupujący nie otrzymuje produktów, za które już zapłacił. – „Polacy chętnie kupują online, ale zapominają o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Na przykład podają dane kart kredytowych w niezaszyfrowanych formularzach sklepów internetowych lub przesyłają je poprzez e-mail” – podkreśla Paweł Reszczyński. Z drugiej strony, aż 30 proc. badanych przyznało, że zostało okradzionych w czasie tradycyjnych zakupów.

W tym roku ankietowani planują wydać na prezenty świątecznie średnio 523 zł. Suma wzrasta do 850 zł, jeżeli weźmiemy pod uwagę osoby planujące zakup elektroniki użytkowej. Badani, którzy nie zadeklarowali takich planów, wydadzą przeciętnie 408 zł.

PORADY BEZPIECZEŃSTWA NORTON:

Jak bezpiecznie kupować online przed świętami?

  • Kupuj tylko w bezpiecznych sklepach online. Przed podaniem poufnych danych, zwracaj uwagę na to, czy strona sklepu jest zabezpieczona – posiada oznaczenie „https” w pasku adresowym, czyli informację o zaszyfrowaniu połączenia, tzw. protokołem SSL. Zwróć uwagę na symbol kłódki w adresie strony, po kliknięciu na nią możesz sprawdzić szczegóły certyfikatu bezpieczeństwa – przede wszystkim, czy został on wystawiony dla witryny, na której się znajdujesz. Certyfikat bezpieczeństwa potwierdza poprawność szyfrowanego połączenia.
  • Zawsze używaj najnowszych wersji przeglądarek. Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości, możesz skorzystać z bezpłatnej usługi Norton Safe Web Lite, dzięki której szybko zweryfikujesz, czy dana strona jest bezpieczna.
  • Używaj pakietu zabezpieczającego, np. Norton Internet Security 2011, który ochroni Cię przed wyspecjalizowanymi atakami cyberprzestępców. Skaner antywirusowy i zapora ogniowa nie zapewnią Ci wystarczającego poziomu bezpieczeństwa.
  • Jeśli to możliwe, płać przelewem lub gotówką przy pobraniu. Płacąc kartą, zawsze sprawdzaj dokładnie rachunek, szczególnie pod kątem zgodności kwoty końcowej z faktyczną ceną produktu. Dane kart kredytowych są nadal jedną z najlepiej sprzedających się informacji w sieci.
  • Używaj zawsze kompleksowych haseł – powinny mieć przynajmniej 8 znaków, w tym cyfry i duże litery. Zmieniaj je regularnie. Z badań firmy Symantec wynika, że tylko 22 proc. Polaków regularnie zmienia hasła.

Dodatkowe materiały

Pełny raport z badań znajduje się pod tym adresem: http://slidesha.re/fugAoP

Tutaj można obejrzeć sondę uliczną na temat zwyczajów zakupowych Polaków wraz z komentarzem eksperckim: http://bit.ly/eT6pgh

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu