Logistyka niekonwencjonalna – Rozstrzygnięto II. edycję Akademickiej Ligi Logistyków Wincanton

Zaproponowanie niekonwencjonalnej usługi logistycznej było zadaniem finałowym dla uczestników II. edycji konkursu ALL Wincanton. Zwyciężyła drużyna TRANSLOG reprezentująca Akademię Morską w Gdyni, która pokonała 28 studenckich zespołów logistycznych z całej Polski.

W dniach 2 i 3 grudnia 2010 w murach Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach odbyła się konferencja finałowa Akademickiej Ligi Logistyków Wincanton (ALL Wincanton), podczas której spotkało się sześć najlepszych drużyn, wyłonionych w internetowych eliminacjach.

Na uczestników konkursu czekało niełatwe finałowe zadanie – mieli przedstawić pomysł na niekonwencjonalną usługę logistyczną. Wśród proponowanych rozwiązań znalazły się takie innowacyjne koncepcje jak kompletacja towarów i dostarczanie ich we wskazane miejsce podczas zakupów w centrach handlowych; „ekoturystyka”, czyli podróż na baterie oparta o sieć wypożyczalni samochodów elektrycznych w dużych miastach czy też „Eko Zwroty” polegające na zbiórce wykorzystanych produktów i odpadów w celu ich ponownego użycia i dostarczenia do producenta.

Prezentacje finalistów oceniało Jury, w którego składzie zasiadła kadra naukowa Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach: prof. dr hab. Danuta Kempny, prof. dr hab. inż. Jacek Szołtysek, dr Krzysztof Niestrój i mgr Sebastian Twaróg oraz praktycy z ramienia operatora logistycznego Wincanton: Grzegorz Zakrzewski, Dyrektor Personalny, Mariusz Rosołowski, Kierownik ds. Projektowania Rozwiązań Logistycznych i Rozwoju Klientów oraz Marek Palędzki, Dyrektor Oddziału Wincanton w Sosnowcu.

Po obradach Jury jednogłośnie przyznało pierwsze miejsce zespołowi TRANSLOG z Akademii Morskiej w Gdyni. Drugie miejsce zajęła drużyna KNML JIT 2 z Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Angelusa Silesiusa w Wałbrzychu, a trzecie miejsce przypadło reprezentantom ProLog z Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu.

W finałowych rozgrywkach ALL Wincanton wzięły także udział zespoły: LANISTAS z Politechniki Łódzkiej, KNLgroup z Politechniki Poznańskiej oraz KNML JIT 1 z Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Angelusa Silesiusa w Wałbrzychu.

Uczestnicy walczyli nie tylko o miano najlepszego studenckiego zespołu logistycznego w Polsce, ale także o cenne nagrody – płatne staże zawodowe w dowolnie wybranym oddziale Wincanton Polska, udział w warsztatach logistycznych dla kadry menadżerskiej Forum Logistyki Wincanton, mini wieże, drukarki laserowe, dyski zewnętrzne oraz inne wartościowe upominki.

Podczas konferencji finałowej uczestnicy ALL Wincanton, poza rozwiązywaniem ostatniego zadania, wzięli udział w szkoleniach zorganizowanych przez Wincanton, Krajową Izbę Doradców Podatkowych oraz bawili się podczas imprezy integracyjnej.

Celem ALL Wincanton było sprawdzenie wiedzy i umiejętności praktycznych z zakresu zarządzania łańcuchem dostaw. Organizatorzy zadbali o wysoki poziom merytoryczny, dzięki czemu uczestnicy mogli sprawdzić zarówno swoją wiedzę teoretyczną, jak i kompetencje organizacyjne i analityczne, tak ważne w pracy menedżera ds. logistyki. Konkurs wyróżniał się także innowacyjną formułą – w pierwszym, internetowym etapie, uczestnicy rozwiązali 3 zadania typu case study. Akademicka Liga Logistyków Wincanton odbyła się po raz drugi, a Organizatorzy Konkursu – Naukowe Koło Logistyki DIALOG z Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach oraz operator logistyczny Wincanton – już zapowiadają kolejną edycję w przyszłym roku.

Partnerami II. edycji ALL Wincanton byli Krajowa Izba Doradców Podatkowych Oddział Śląski, Parlament Studencki UE w Katowicach oraz pub Poziom 3. Patronat medialny nad ALL Wincanton 2010 objęły czasopisma – Polska Gazeta Transportowa, Magazynowanie i Dystrybucja, Top Logistyk, radiostacje – Radio Kampus i Radio Express oraz portale internetowe – Moje Miasto Silesia (mmsilesia.pl), Studentnews.pl, Portal Finansowy GB.pl.

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu