Co trzeci kredytobiorca szuka „Rodziny na swoim”

Ponad 30% wszystkich osób, które poszukiwały w tym roku kredytu hipotecznego zainteresowanych było skorzystaniem z rządowego programu „Rodzina na swoim“ – wynika z danych Invigo, internetowego pośrednika hipotecznego. W najbliższym czasie w programie dopłat do kredytów hipotecznych zajdą jednak zmiany.

Zniknie możliwość zakupu mieszkania na rynku wtórnym, jednak z programu będą mogły skorzystać tzw. single. Docelowo, program „Rodzina na swoim“, który jest obecnie jedyną formą wsparcia dla osób chcących kupić swoje pierwsze mieszkanie, zostanie wygaszony.

Osoby szukające kredytu hipotecznego, które korzystają z narzędzi stworzonych przez Invigo, dokonują kalkulacji dla preferowanych przez siebie parametrów kredytu. Jednym z nich jest właśnie chęć znalezienia najlepszej na rynku oferty w ramach programu „Rodzina na swoim“. Każda taka kalkulacja jest rejestrowana przez Invigo, możliwe jest więc dokładne zdiagnozowanie zainteresowania danym parametrem.

„W tym roku średnio co trzeci klient poszukujący informacji o kredycie w naszym serwisie internetowym był zainteresowany kredytem z dopłatą – mówi Łukasz Wojcieszak, Prezes Invigo. – Warto odnotować, że zgłaszają się do nas najczęściej klienci z mniejszych ośrodków, gdzie nie ma oddziałów banków czy tradycyjnych pośredników. Dla tych osób może to być ostatni moment na skorzystanie z programu „Rodzina na swoim”, bowiem już niedługo objęta nim będą tylko mieszkania z rynku pierwotnego. Jak wiadomo liczba nowych inwestycji mieszkaniowych w małych miastach jest ograniczona, a więc i wybór dla takich osób staje się mniejszy lub przestaje istnieć”.

Według danych Związku Banków Polskich, w trzecim kwartale 2010 roku podtrzymany został trend wzrostowy, świadczący o zainteresowaniu kredytami udzielanymi w ramach programu „Rodzina na Swoim”. Wartość kredytów preferencyjnych udzielonych w ciągu ostatnich trzech miesięcy była o 16% większa niż w drugim kwartale bieżącego roku. Od początku działania programu „Rodzina na swoim” banki udzieliły łącznie ponad 73 tys. tego typu kredytów na ogólną kwotę 11,9 mld. złotych, z tego w III kwartale 2010r. 11 tysięcy kredytów na kwotę 2,066 mld złotych

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu