Adobe informuje, że Google będzie wykorzystywać eBook DRM

Firma Adobe poinformowała, że Google wykupił licencję na oprogramowanie Adobe Content Server 4 jako rozwiązanie do ochrony treści książek elektronicznych dla Google eBooks. Łącznie z Google, oprogramowanie Adobe Content Server wdrożyło już ponad 200 wydawców i dystrybutorów. Jest to najpowszechniej stosowane rozwiązanie do zarządzania prawami dostępu do książek elektronicznych i innych publikacji cyfrowych (Digital Rights Management — DRM).

Jako rozwiązanie obsługujące wiele platform Adobe Content Server umożliwia konsumentom kupowanie lub wypożyczanie książek elektronicznych za pośrednictwem tysięcy punktów, bez konieczności wiązania się z jednym sklepem. Dzięki obsłudze ponad 85 urządzeń i aplikacji przez pakiet dla programistów (SDK) Adobe Reader Mobile konsumenci mogą pobierać i czytać zabezpieczone książki elektroniczne z Google eBooks w formatach PDF i EPUB. Obsługiwane są urządzenia działające na wielu różnych platformach — smartfony, tablety i komputery biurkowe, a także specjalne urządzenia do czytania, takie jak Sony Reader czy Barnes & Noble nook. Pobrane już ponad 13 milionów razy bezpłatne oprogramowanie Adobe Digital Editions do uzyskiwania i czytania książek elektronicznych oraz zarządzania nimi umożliwia przesłanie ich treści cyfrowych do netbooków i komputerów biurkowych, a dzięki rosnącej liczbie aplikacji mobilnych użytkownicy mogą także czytać książki z Google eBooks na tabletach takich jak iPad. Pełną listę można znaleźć tutaj: Urządzenia obsługiwane przez Adobe Digital Editions

„Jesteśmy zadowoleni, że Google dołączył do największej społeczności dystrybutorów treści, którzy chcą dawać konsumentom możliwość czytania książek elektronicznych na różnych platformach i typach urządzeń” — powiedział Dave Burkett, wiceprezes i dyrektor działu rozwiązań kreatywnych w firmie Adobe. „Adobe ułatwia wydawcom poruszanie się w ulegającym szybkim zmianom obszarze mediów, gdzie nowe urządzenia stwarzają nowe szanse biznesowe związane z dystrybucją atrakcyjnych treści”.

Adobe Content Server wchodzi w skład kompleksowego pakietu Digital Publishing Solution do książek elektronicznych, wraz z programami Adobe InDesign CS5, Adobe Digital Editions i Adobe Reader Mobile SDK. Rozwiązanie to umożliwia użytkownikom pobieranie i czytanie książek z Google eBooks bez konieczności wiązania się z określonym formatem lub urządzeniem. Już ponad 200 wydawców i dystrybutorów na całym świecie wykorzystuje to rozwiązanie do bezpiecznego dostarczania użytkownikom treści chronionych prawami autorskimi za pośrednictwem tysięcy punktów zakupu na całym globie, także w wielu bibliotekach publicznych. Zmniejsza ono ryzyko nieautoryzowanej dystrybucji i daje właścicielom treści możliwość elastycznego kształtowania modelu monetyzacji opartego na dostarczaniu treści cyfrowych. Licencję na oprogramowanie Adobe Content Server posiadają już Barnes & Noble, Google, Random House, Sony, WW Norton, OverDrive, Ingram Digital, Kobo, British Library oraz wiele innych firm i instytucji.

Adobe Reader Mobile SDK umożliwia firmom oferowanie smartfonów i czytników, które mogą łatwo pobierać i wyświetlać pliki książek elektronicznych w formacie PDF i otwartym formacie EPUB oraz zarządzać nimi. Inicjatywy Adobe w obszarze książek elektronicznych następują w czasie, w którym Adobe poszerza granice dostarczania nowych wrażeń czytelnikom publikacji cyfrowych wraz z czołowymi wydawcami, takimi jak Condé Nast i Martha Stewart Living Omnimedia. Dzięki tym nowym typom interaktywnego kontaktu z markowymi książkami wydawcy mogą oferować bogate treści na tabletach, smartfonach oraz innych urządzeniach, co przyciąga cenionych subskrybentów i reklamodawców.

źródło/autor: Adobe Systems Incorporated

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu