BenQ T1460 – czuły na dotyk aparat z funkcją ColorAccent i z HDR II

Zgrabny, nowoczesny 14 Mpix aparat cyfrowy z 5 krotnym zoomem optycznym, z bardzo ciekawą funkcją ColorAccent i z funkcją LOMO oraz HDR II – usprawnioną funkcją High Dynamic Range, dotykowym ekranem, intuicyjnym menu ekranowy, oraz z możliwością rejestracji filmów w rozdzielczości 720p

Najnowszy model aparatu BenQ T1460 z dotykowym ekranem z serii „T” (od touchable – dotykowy) zastępuje poprzednie, dostępne na rynku modele z ekranem dotykowym.

BenQ T1460 to 14 Mpix matryca, 4 krotny, szerokokątny zoom optyczny (odpowiednik 28-112 mm dla klatki filmu 35 mm), dotykowy ekran o przekątnej 3” i rozdzielczości 230 tysięcy pikseli oraz możliwość kręcenia filmów HD (720p) z szybkością 30 klatek/s.

Jak zwykle, BenQ wprowadza kolejne innowacyjne funkcje, ułatwiające jego użytkowanie. Najciekawsze są trzy nowe funkcje – Color Accent, LOMO i HDR II.

Color Accent pozwala na selektywne wybranie barwy (czerwony, niebieski, zielony), która pozostanie na zdjęciu, podczas gdy reszta barw, przy zamianie reszty kolorów na barwbarw pokazana będzie w konwencji fotografii czarno-białej.

LOMO – to możliwość dołączenia do nurtu tzw. lomografii –społeczności fotografującej zgodnie z manierą, która ograniczenia techniczne znane ze starego, radzieckiego aparatu analogowego ŁOMO wykorzystuje do tworzenia ekspresyjnych zdjęć z codziennego życia. Nurt tworzenia artystycznych zdjęć z kreatywnym wykorzystaniem takich efektów jak winietowanie (ciemne narożniki obrazu), złe naświetlenie czy nienaturalne nasycenie barw pojawił się fotografice na początku lat dziewięćdziesiątych i dorobił się już milionów zwolenników na całym świecie.

HDR II to usprawniona wersja, znanej już z poprzednich modeli aparatów BenQ, funkcji HDR (High Dynamic Range) umożliwiającej proste wykonywanie zdjęć z dużą rozpiętością tonalną, czyli z dobrze widocznymi szczegółami w tzw. światłach i w cieniach. Przy robieniu standardowych zdjęć musimy zawsze podjąć decyzję czy warunki ekspozycji (czas i przysłonę) zdjęcia ustawimy na ciemne czy jasne elementy kadru i wtedy w tej niewybranej części będziemy mieli brak szczegółów – czerń lub tzw. wyżartą biel.

Włączenie opcji HDR sprawia, że aparat automatycznie wykonuje dwa zdjęcia – jedno z prawidłową ekspozycją dla świateł a drugie dla cieni – i automatycznie składa je w jedno o dużej rozpiętości tonalnej, czyli ze szczegółami na całym zdjęciu.

FishEye czyli cyfrowa emulacja efektu zastosowania obiektywu typy Rybie Oko (o bardzo krótkiej ogniskowej) to kolejna funkcja umożliwiająca twórcze eksperymentowanie z nietypowymi ujęciami i zniekształceniami perspektywy. panoramicznych zdjęć z efektem tzw. rybiego oka.

Zdjęcia można oglądać w trybie szeroko panoramicznym lub po obróceniu aparatu o 90 stopni w pionie, co ułatwia oglądanie zdjęć o wąskim kadrze, np. pełnej fotografii osoby lub pary osób. Inna pożyteczna funkcja to możliwość nagrywania filmu z 3-sekundowym wyprzedzeniem, zanim użytkownik naciśnie przycisk nagrywania, aparat sam rozpoczyna nagrywanie. Funkcja ta pozwala uniknąć straty nagrania wideo na początku rejestracji.

Dotykowy ekran = wygodna obsługa

Zastosowanie dotykowego ekranu znacznie upraszcza obsługę aparatu zwiększa – przykładowo zrobienie zdjęcia lub rozpoczęcie nagrania filmu można zainicjować przez lekkie uderzenie w powierzchnię ekranu LCD lub oczywiście wykonać za pomocą tradycyjnego spustu migawki. Ekran LCD kryje także inne możliwości, oprócz przeglądania zdjęć i filmów przez przesuwanie palcem po ekranie można dokonać wyboru funkcji menu. Zataczając palcem koło na ekranie wokół wybranego obszaru ekranu, można dokonać jego powiększenia.

Obrót aparatu = automatyczny obrót zdjęcia

Szalenie wygodny jest funkcja automatycznego dostosowania położenia oglądanego na ekranie zdjęcia do orientacji aparatu – gdy obrócimy aparat, zdjęcie zostanie również obrócone tak by znajdowało się w prawidłowym położeniu.

Garść parametrów

BenQ T1460 korzysta z dotykowego, 3 calowego wyświetlacza LCD o rozdzielczości 230 000 pikseli, ma matrycę Sony 14 Mpix. Obiektyw aparatu ma 4x zoom optyczny, 4x zoom optyczny – ogniskowa w zakresie od 28 do 112mm (w odniesieniu do filmu 35mm), czułość ISO zawiera się w zakresie od 100 do 3200 (6400 dla trybu nocnego). Aparat wykonuje zdjęcia w rozdzielczościach: 4320×3240 (14M, 3264×2448 (8M), 2592×1944 (5M), 2048×1536 (3M), HD (16:9) oraz 640×480 (VGA). Filmy w rozdzielczościach z dźwiękiem ciągłym 720p (16:9, 1280×720)), 640×480 oraz 320×240 przy 30 klatkach na sekundę.

BenQ T1460 jest bardzo zgrabny – mały i płaski – mieści się w obudowie 91.6×57.8×16.34mm, a waży 110gram (bez baterii i karty SD). Aparat ma wbudowaną pamięć 12.6MB z możliwością rozszerzenia z pomocą kart SDHC do 32GB. Zasilanie zapewnia akumulator litowo-jonowy o pojemności 700mAh. W zestawie z aparatem znajduje się kabel AV, USB, ładowarka akumulatora i oprogramowanie narzędziowe.

Aparat dostępny jest już w Polsce w sugerowanej cenie detalicznej 429 zł z VAT. Gwarancja 24 miesiące w systemie door-to-door.

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu