Tradycja jest sztuką – kreacja zimowa Centrum Sztuki i Biznesu Stary Browar50 50

W weekend zima zawitała do Starego Browaru. Nad drewnianymi podłogami obu jego części podwieszono setki gwiazdek z trzciny i białej bawełny, których projekt inspirowany był tradycyjną obrzędową sztuką ludową. 

Dekoracje powstały we współpracy z projektantkami i dekoratorkami wnętrz: Izą Brolą, Dorotą Januszek, Honoratą Poznańską. Ich projekt wygrał w konkursie na kreację zimową Starego Browaru przede wszystkim dzięki wielopłaszczyznowemu przekazowi, jaki ze sobą niesie.  

Wszystkie śnieżynki wykonane zostały ręcznie z różnej grubości trzciny i wykończone bawełnianymi pomponikami produkowanymi w małej podłódzkiej manufakturze. Ich wygląd i kształt luźno nawiązuje do formy i twórczo przetwarza motyw pająka – tradycyjnej ludowej ozdoby świątecznej. Zastosowanie ekologicznych materiałów oraz zaangażowanie kilkunastu twórców ludowych z różnych regionów kraju jest spójne ze strategią odpowiedzialnego biznesu marki. Wpisuje się w nią także odwołanie do lokalnej tradycji i czerpanie z niej inspiracji do tworzenia form nowoczesnego designu, przede wszystkim jednak promocja pracy manualnej i poszukiwań alternatywy dla gotowych form przemysłowych w sztuce wyrażania siebie.

Wystawa powstała pod patronatem Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Pająki krystaliczne – wystawa prac

W projekt zaangażowanych zostało kilkanaście twórczyń ludowych z różnych części Polski, na co dzień wytwarzających pająki charakterystyczne dla regionów, z których pochodzą. Wystawę prac ich autorstwa można zobaczyć na wystawie towarzyszącej na Szachownicy w Pasażu Starego Browaru.

Warsztaty rękodzieła

4-5 grudnia, godz. 11.00-18.00, Szachownica w Pasażu Starego Browaru,

zapisy do grup w punktach informacyjnych Starego Browaru od 22. listopada; warsztaty skierowane są do dorosłych oraz dzieci pod opieką dorosłych.

Dekoracje mają inspirować do poszukiwań indywidualnych sposobów autokreacji oraz skłaniać do refleksji nad tempem życia w okresie zimowego przesilenia i w czasie Bożego Narodzenia. Służyć temu będą warsztaty tworzenia tradycyjnych ozdób świątecznych, które odbędą się w pierwszy weekend grudnia. Nauczycielkami będą trzy artystki ludowe – z Kujaw Wschodnich oraz z Podlasia – oraz projektantki, które pomogą nadać tradycyjnemu rękodziełu nowoczesną formę. 

Wykład „Projektowanie idei”

Niedziela, 5 grudnia, godz. 19.00, Słodownia +2

Iza Brola, Dorota Januszek, Honorata Poznańska opowiedzą o projekcie ozdób świątecznych realizowanym dla Starego Browaru

Koncerty bożonarodzeniowe:

11-12 i 18-19 grudnia, godz. 17, różne przestrzenie Starego Browaru; wstęp wolny

Zimę uświetnią koncerty artystów z Teatru Wielkiego, które odbywać się będą w kolejne soboty i niedziele grudnia.

11 grudnia na Szachownicy w Pasażu usłyszymy klasyczne utwory w wykonaniu Kwartetu Pegasus,  12 grudnia, w tym samym miejscu – najsłynniejsze opery świata w wykonaniu Chóru Teatru Wielkiego.

18 grudnia również w Pasażu w strojach z epoki wystąpi Kwartet Stroikowy, a dzień później, 19 grudnia, na zakończenie cyklu, solistki Teatru Wielkiego wykonają najsłynniejsze arie światowych oper –  ten ostatni koncert odbędzie się przy tym na drewnianej podłodze w Atrium.

źródło/autor: Stary Browar

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu