Już ponad milion zbliżeniowych kart Visa wydanych w Polsce

Liczba zbliżeniowych kart Visa wydanych w Polsce przekroczyła milion pod koniec listopada br. Karty te, kluczowe dla rozwoju wygodnych i bezpiecznych płatności za niewielkie zakupy są już wydawane przez 6 banków, w tym od 1 grudnia br. przez mBank – drugiego co do wielkości wydawcę kart Visa w Polsce.

Następne trzy banki mają rozpocząć wydawnictwo kart zbliżeniowych Visa na przełomie lat 2010 i 2011. W przyszłym roku kolejnych kilkunastu wydawców ma zaoferować swoim klientom zbliżeniowe karty Visa payWave, umożliwiające błyskawiczne płatności za małe zakupy (do 50 zł) bez podawania karty sprzedawcy czy wprowadzania kodu PIN – jak również bezpieczne płatności wykonywane w „tradycyjny” sposób za większe kwoty. Szybko rośnie również liczba placówek wyposażonych w najbardziej nowoczesne terminale oparte o technologię mikroprocesorową EMV, która umożliwia przyjmowanie płatności zbliżeniowych.

„Bardzo cieszymy się z pierwszego miliona zbliżeniowych kart Visa wydanych w Polsce. Gratulujemy PKO Bankowi Polskiemu oraz Bankowi Zachodniemu WBK, dzięki którym te najnowocześniejsze karty Visa zaczęły być wydawane na masową skalę. Gratulacje kierujemy także do rozpoczynającego dzisiaj wydawnictwo zbliżeniowych kart Visa payWave mBanku oraz do wszystkich banków, które już je wydają lub przygotowują się do tego. Zdecydowane działanie polskich banków umożliwia wprowadzenie płatności bezgotówkowych do obszaru drobnych płatności, zdominowanych obecnie przez gotówkę oraz stawia Polskę – obok Wielkiej Brytanii i Turcji – w grupie trzech krajów najszybciej i na największą skalę rozwijających płatności zbliżeniowe w Europie” – stwierdziła Małgorzata O’Shaughnessy, wiceprezes Visa Europe, dyrektor generalna odpowiedzialna za Polskę, Czechy i Słowację.

Pierwszym wydawcą kart z technologią zbliżeniową Visa payWave w Polsce był w 2008 r. Bank Zachodni WBK – drugim MultiBank, który funkcjonalność zbliżeniową dodał do debetowych i kredytowych kart Visa. We wrześniu br. PKO Bank Polski ruszył z programem wymiany ponad 6 mln swoich debetowych kart dla użytkowników indywidualnych na karty z mikroprocesorem i funkcjonalnością zbliżeniową Visa payWave. Kolejnymi bankami, które już udostępniły zbliżeniowe karty Visa swoim klientom były: Bank Pocztowy, Bank Polskiej Spółdzielczości oraz mBank, który wydawnictwo debetowych kart zbliżeniowych Visa rozpoczął 1 grudnia br. Obecnie na polskim rynku są już dostępne wszystkie rodzaje kart wydane w technologii Visa payWave – karty debetowe, kredytowe, przedpłacone oraz karty do użytku służbowego.

Bank BPH, Inteligo oraz Podkarpacki Bank Spółdzielczy zaoferują zbliżeniowe karty Visa na przełomie lat 2010 i 2011. Do wydawania swoich kart z funkcjonalnością płatności zbliżeniowych Visa payWave przygotowuje się kilkanaście kolejnych banków m.in. (w porządku alfabetycznym): Bank Millennium, Bank Pekao SA, Citi Handlowy, DnB Nord, GETIN Bank, ING Bank Śląski, Lukas Bank, Mazowiecki Bank Regionalny oraz Raiffeisen Bank.

Zbliżeniowymi kartami Visa można było zapłacić w Polsce w końcu listopada br. w ponad 9 tys. terminali wyposażonych w czytniki zbliżeniowe, m.in. w placówkach należących do ogólnopolskich sieci, jak np. Empik, Coffee Heaven, McDonald’s, w sieci księgarni Matras, w sklepach komputerowych Sferis, na stacjach Shell, w sklepach SMYK, delikatesach MiniEuropa, w sieci Euro-apteka, salonach sprzedaży telefonów komórkowych sieci Era, w sieci Multikino, w delikatesach BOMI, perfumeriach Douglas czy sklepach zoologicznych Kakadu. Przygotowują się również drogerie Rossmann, supermarkety Carrefour oraz delikatesy Piotr i Paweł. Kartami Visa z funkcją zbliżeniową możemy już zakupić bilety na komunikację miejską w części biletomatów w Warszawie i Wrocławiu; możemy ich także używać na stadionach piłkarskich klubów GKS Bełchatów, Lechia Gdańsk, MKS Odra Wodzisław, Polonia Bytom, Polonia Warszawa czy Ruch Chorzów. Placówki akceptujące zbliżeniowe karty Visa są sukcesywnie oznakowywane specjalnymi naklejkami informującymi o tej nowoczesnej formie płatności.

Sieć akceptacji zbliżeniowych kart Visa jest rozwijana od początku przez spółkę eService, do której dołączyły już (w porządku alfabetycznym): Bank BPH (z którym współdziała Centrum Rozliczeń Elektronicznych Polskie ePłatności), Elavon, First Data Polska, Kredyt Bank oraz SIX Pay. Na przełomie 2010/11 kolejnych czterech agentów rozliczeniowych ma rozpocząć działalność, która obejmie instalowanie czytników zbliżeniowych.

Liczba terminali, w których można płacić zbliżeniowymi kartami Visa – a także telefonami komórkowymi z aplikacją płatności zbliżeniowych Visa payWave – może sięgnąć nawet 12 tys. do końca roku, a w ciągu najbliższych 5 lat liczba takich najnowocześniejszych terminali ma osiągnąć ok. 200 tys. Osiągnięcie tak znaczącej liczby terminali przyjmujących płatności zbliżeniowe będzie możliwe w dużej mierze dzięki programowi rozwoju sieci akceptacji Kartą Visa zapłacisz wszędzie. Podejmując ten program, polskie banki-wydawcy kart Visa przeznaczyły ok. 200 mln złotych na wsparcie rozwoju i modernizacji sieci akceptacji kart płatniczych poprzez specjalnie utworzony w tym celu Fundusz Rozwoju Akceptacji, z którego środki są przeznaczane na dofinansowanie działań agentów rozliczeniowych.

Placówki handlowo-usługowe akceptujące zbliżeniowe karty Visa można znaleźć dzięki wyszukiwarce na stronie www.visa.pl, która pozwala je odnaleźć na liście (np. w danym mieście) i lokalizować na mapie Polski.

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu