70 lat innowacji Air Products na świecie

Firma Air Products, największy dostawca gazów technicznych w Polsce, świętuje swoje 70-lecie.

W ciągu ostatnich 70 lat zastosowanie gazów technicznych było stale poszerzane, począwszy od dostarczania ciekłego wodoru, jako paliwa dla statków kosmicznych, przez mrożenie żywności ciekłym azotem, aż po produkowanie dwutlenku węgla dodawanego do napojów gazowanych. Opracowując nowe rodzaje gazów technicznych Air Products było zawsze mocno skoncentrowane na innowacyjności swoich rozwiązań. Innowacyjność jest także kluczem do dalszego rozwoju zastosowań produktów firmy Air Products, która właśnie zaczyna świętować swoje 70-lecie na świecie. Jednocześnie firma wspomina początki swojej działalności oraz podsumowuje swoje najbardziej innowacyjne rozwiązania opracowane w ciągu ostatnich siedmiu dekad.

Historia Air Products w pigułce

W 1940 roku Leonard Parker Pool, sprzedawca gazów, założył firmę Air Products w Detroit w Stanach Zjednoczonych. Innowacyjna koncepcja, w oparciu o którą zaczęło działać Air Products na zawsze zmieniła rynek gazów technicznych na świecie. Koncepcja ta zakładała budowanie przez firmę Air Products instalacji produkujących gazowy tlen w sąsiedztwie firm zużywających jego duże ilości, redukując w ten sposób koszty dystrybucji tego gazu. Od tamtej pory innowacyjność jest kluczowa dla opracowywania rozwiązań Air Products charakterystycznych dla rynku gazów technicznych, takich jak np. butle Integra® czy tunel zamrażalniczy Freshline® DM.

W 2010 roku firma Air Products osiągnęła wyniki sprzedaży na poziomie 9,026 miliarda dolarów amerykańskich, co stanowi olbrzymi wzrost w porównaniu z 5 milionami dolarów amerykańskich wygenerowanymi ze sprzedaży produktów w 1945 roku – pięć lat po założeniu Air Products. Taki wzrost wyników sprzedaży możliwy był dzięki prowadzeniu działalności Air Products w oparciu o proste założenie – położenie dużego nacisku na działalność badawczo-rozwojową firmy tak, aby opracowywać rozwiązania, które będą wspierać klientów, konsumentów oraz rozwój całego przemysłu.

„Nasi światowej klasy eksperci ds. badań i rozwoju blisko współpracują z naszymi klientami tak, aby zrozumieć ich potrzeby oraz wyzwania, którym klienci muszą sprostać każdego dnia. W ten sposób firma Air Products tworzy swoje innowacyjne rozwiązania. W ostatnim czasie szybko stajemy się kluczowym graczem w zakresie opracowywania i dostarczania paliwa wodorowego, które z ekonomicznego punktu widzenia jest uzasadnioną alternatywą dla tradycyjnego paliwa. Obecnie nie tylko pomagamy naszym klientom, ale także wspieramy dążenia świata do powstrzymania zmian klimatycznych oraz ograniczenia zanieczyszczenia środowiska” – powiedział Graham Rhodes, wiceprezes Air Products odpowiedzialny za gazy ciekłe w Europie.

„To było imponujące 70 lat dla Air Products. Czasami trzeba spojrzeć wstecz, aby móc patrzeć w przyszłość. W Air Products świętujemy nasze przełomowe dokonania i bazując na nich koncentrujemy się na naszym rozwoju w przyszłości, którego fundamentem z pewnością będzie opracowywanie dalszych innowacji” – dodał Graham Rhodes.

Eksperci Air Products ds. badań i rozwoju opracowali szeroką gamę innowacyjnych produktów, które zyskały wiodącą pozycję rynkową i zostały uznane za ikony wśród rozwiązań, stosowanych codziennie na całym świecie przez klientów wykorzystujących gazy techniczne.

Portfolio kluczowych, innowacyjnych i znanych na całym świecie rozwiązań Air Products obejmuje:

 • Przenośne generatory produkujące tlen – wykorzystywane przez wojsko podczas II Wojny Światowej w trakcie lotów na dużych wysokościach.
 • Ciekły wodór – paliwo do samolotów sił powietrznych (Air Force), wykorzystywane następnie w rakietach NASA; opracowane przez Air Products w Stanach Zjednoczonych w 1957 r. po wystrzeleniu na orbitę ziemską sztucznego satelity Sputnik.
 • Proces odzyskiwania helu z gazu ziemnego, proces skraplania gazu ziemnego oraz wymiennik ciepła pozwalający na kompresowanie tego gazu – opracowane przez Air Products w latach 60-tych.
 • Tunel Cryo Quick – pierwszy tunel zamrażalniczy, wykorzystujący do zamrażania żywności ciekły azot, opracowany przez Air Products w latach 60-tych, w sytuacji szybko rosnącego popytu na gotowe dania mrożone. 45 lat później jedną z najnowszych innowacji Air Products jest tunel zamrażalniczy Freshline® DM, który umożliwia mrożenie w ciągu 1 godziny aż do 1800 kg pojedynczych, niewielkich porcji żywności metodą IQF (ang. individually quick frozen – indywidualne szybkie mrożenie).
 • Surfaktanty Surfynol® – przełomowe dodatki chemiczne wprowadzone przez Air Products na rynek ponad 40 lat temu. Producenci powłok przemysłowych zastąpili dzięki nim wiele szkodliwych technologii rozpuszczalnikowych, stosując technologie wodne.
 • Innowacyjny system kriogenicznej kondensacji – opracowany przez Air Products we wczesnych latach 90-tych. Pozwala on odzyskiwać szkodliwe substancje ze starych lodówek i zamrażarek. Mniej więcej w tym samym czasie Air Products opracowało PolarSnow® – technologię do wytwarzania sztucznego śniegu na potrzeby rekreacji oraz różnych aplikacji pozwalających na testowanie produktów.
 • Ciekły azot – firma Air Products będąc ekspertem w zakresie technologii kriogenicznych dostarcza ciekły azot dla firm z różnych sektorów przemysłu, np. ciekły azot jest wykorzystywany do tworzenia warunków charakteryzujących się niezwykle niskimi temperaturami, w których testowane są technologie lotnicze i kosmiczne.
 • Gama butli Integra® i technologia BIP® – zaprojektowane i wprowadzone na rynek przez Air Products we wczesnych latach 21. wieku. Od tego czasu rozwiązania te są preferowanymi produktami dla wielu użytkowników gazów sprężonych (w butlach) np. firm zajmujących się przetwarzaniem metali czy laboratoriów analitycznych. Butle Integra® są mniej więcej o połowę mniejsze od tradycyjnych butli i mają wbudowany, opatentowany zawór, jak również oferują wiele rozwiązań gwarantujących bezpieczeństwo ich używania. Butle Integra® zostały wyróżnione Queen’s Award for Innovation, najbardziej prestiżową nagrodą w Wielkiej Brytanii, a także uzyskały atest TÜV.
 • Wodór i technologie wodorowe – Air Products jest światowym liderem w rozwijaniu technologii wodorowych i zaopatruje w wodór więcej stacji paliw na świecie niż inni dostawcy. W 2008 roku firma Air Products była odpowiedzialna za zainstalowanie pierwszej stale działającej stacji paliwa wodorowego na Uniwersytecie Birmingham w Anglii. Paliwo wodorowe jest także poważnie brane pod uwagę, jako paliwo przyszłości w Hiszpanii i w Niemczech, gdzie przeprowadza się wiele prób związanych z wykorzystywaniem paliwa wodorowego w sektorze transportu. Natomiast we Włoszech, w ramach projektu wspieranego przez Komisję Europejską, odbył się już testowy lot samolotu napędzanego paliwem wodorowym.
 • Specjalistyczna gama lekkich butli z tlenem medycznym o pojemności 1 i 2 litrów – opracowana przez Air Products Healthcare i wykorzystywana przez pacjentów z niewydolnością oddechową, leczonych w domu. Możliwość przenoszenia butli i łatwość ich używania zapewnia poprawę jakości życia ponad 325 tys. pacjentów w Europie.
 • Dodatki nowej generacji np. wodne żywice epoksydowe i surfaktanty – stosowane do produkcji wysokiej jakości powłok wykorzystywanych w wielu branżach np. budowlanej. Najnowsza gama żywic epoksydowych toruje drogę pierwszym na świecie powłokom nie emitującym lotnych związków organicznych (VOC).

Więcej informacji dotyczących historii oraz innowacji Air Products jest dostępnych pod adresem: http://www.airproducts.com/AboutUs/company_history.htm

Air Products (NYSE: APD) obsługuje klientów na rynku przemysłowym, energetycznym, technologicznym oraz medycznym na całym świecie, dostarczając im wyjątkową gamę gazów atmosferycznych, procesowych i specjalnych, osprzęt oraz usługi serwisowe. Założona w 1940 roku firma jest liderem w swojej branży na szybko rozwijających się rynkach półprzewodników, wodoru, domowych usług medycznych, skraplania gazu ziemnego oraz produkcji zaawansowanych powłok i klejów. Firma Air Products znana jest z innowacyjności, wysokiej sprawności działania oraz zaangażowania na rzecz bezpieczeństwa i ochrony środowiska. Przychody Air Products w 2010 roku wyniosły 9 miliardów dolarów amerykańskich. Firma prowadzi działalność w ponad 40 krajach na świecie zatrudniając 18,3 tysiąca pracowników.

Air Products jest obecny w 15 krajach Europy, włączając w to kraje Europy Centralnej i Wschodniej, takie jak Słowacja, Czechy, Rosja i Polska. Firma Air Products, która jest obecna w Polsce od 18 lat, konsekwentnie wdraża strategię rozwoju opartą na starannie dobranych inwestycjach. Po przejęciu BOC Gazy w 2007 roku Air Products stał się największym producentem gazów technicznych w Polsce. Dodatkowe informacje dostępne są pod adresem: www.airproducts.com

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu