LTE rusza w Cyfrowym Polsacie

przez | 30/11/2010

Cyfrowy Polsat jako pierwszy dostawca w Polsce oraz czwarty w Europie już w pierwszym kwartale 2011 r. zaoferuje swoim klientom Internet LTE (4G), uważany za przyszłość bezprzewodowego szerokopasmowego dostępu do Internetu i następcę powszechnie obecnie używanego standardu UMTS. Spółka zamówiła już pierwszą partię modemów Speed 1000, a 1 grudnia br. startują zapisy na promocję umożliwiająca skorzystanie z nowej technologii za darmo nawet przez pół roku. 

Spółka zaoferuje modem Speed 1000 – modem USB wyprodukowany specjalnie dla Cyfrowego Polsatu przez firmę IP Wireless. To pierwsze tego typu urządzenie na świecie, pracujące na częstotliwości 1800 MHz. Docelowo modem Cyfrowego Polsatu, działając w kanale 20 MHz, będzie zapewniał prędkość do 100Mb/s przy pobieraniu danych i do 50 Mb/s – przy wysyłaniu. W pierwszym kroku Cyfrowy Polsat zaoferuje modem pracujący w kanale 10 MHz z prędkością do 73 Mb/s przy pobieraniu danych i do 25 Mb/s – przy wysyłaniu. Aktualizację oprogramowania umożliwiającą obsługę kanałów 20 MHz będzie można pobrać przez Internet bez dodatkowych kosztów.

Modem Speed 1000 będzie sprzedawany z anteną zewnętrzną magnetyczną (parapetową) lub „kominową” – do wyboru przez klienta. Zastosowanie anteny pozwoli na poprawę jakości odbieranego sygnału oraz zasięgu, co przełoży się na wzrost szybkości transmisji danych.

Karty SIM Internet LTE/HSPA+ dla Cyfrowego Polsatu opracowała i wyprodukowała firma Oberthur Technologies, jeden z największych światowych dostawców tego rodzaju rozwiązań. Oberthur Technologies jest także producentem kart SIM operatora do telefonii komórkowej i dotychczas oferowanego Internetu.

Dla wszystkich zainteresowanych Internetem 4G użytkowników, Cyfrowy Polsat przygotował specjalną promocję. Pierwszych 10 000 klientów będzie mogło korzystać z nowej technologii zupełnie za darmo nawet przez pół roku. Co miesiąc będą mieli do dyspozycji bezpłatny pakiet 100 GB (50 GB przeznaczone na godziny 8.00 – 24.00 i 50 GB na pozostałe godziny). Zapisy rozpoczną się już 1 grudnia br. Więcej informacji będzie można uzyskać  na stronie www.cyfrowypolsat.pl, w Centrum Obsługi Klienta pod numerem 0 801 08 08 08 lub w Autoryzowanych Punktach Sprzedaży.

Cyfrowy Polsat usługi będzie świadczył w pierwszej na świecie sieci LTE 1800 MHz, która we wrześniu br. została uruchomiona przez Mobyland Sp. z o.o. we współpracy z CenterNet SA. Odpowiednia umowa zostanie podpisana do końca br. Sieć czwartej generacji (4G) jest znacząco szybsza od pozostałych sieci działających w Polsce – pozwala na pobieranie danych z prędkością do 150 Mb/s, a docelowo do 326 Mb/s oraz wysyłanie danych z prędkością do 50 Mb/s, a docelowo do 86 Mb/s. W porównaniu do technologii HSPA+ czy UMTS charakteryzuje się dużo mniejszym opóźnieniem i pozwala na obsługę znacząco większej liczby użytkowników.

LTE jest obecnie dostępne na 349 stacjach bazowych. Na wszystkich stacjach są zainstalowane jednocześnie urządzenia HSPA+ MIMO (900 MHz) oraz LTE (1800 MHz). W następnych etapach sieć będzie sukcesywnie rozbudowywana, w celu objęcia zasięgiem większości mieszkańców naszego kraju.

Internet 4G w Cyfrowym Polsacie, dzięki swoim właściwościom technicznym oraz parametrom jakościowym może docelowo z powodzeniem zastąpić Internet stacjonarny, będąc jednocześnie odpowiedzią dla coraz bardziej wymagających konsumentów i rosnących możliwości oferowanych przez sieć. Jednocześnie posiada atut mobilności, który staje się coraz bardziej oczekiwany przez konsumentów. Pojemność, szybkość, minimalne opóźnienia – taki potencjał ma w sobie mobilny Internet najnowszej generacji. Różnice widać gołym okiem. Dla porównania, ściąganie pełnometrażowego filmu HD z sieci w technologii UMTS zajmuje około 2 godzin, HSPA+ pobierze taki film w kilkadziesiąt minut, a LTE w kilka minut! Wszystko to sprawia, że dzięki Internetowi 4G w Cyfrowym Polsacie klienci będą mogli swobodnie korzystać z usług interaktywnych i multimedialnych, wymagających dużej przepustowości i transmisji w czasie rzeczywistym, jak gry online, komunikacja wideo czy telewizja HD przez Internet.

Specyfikacja modemu Speed 1000:

– technologia: LTE

– częstotliwość: 1800 MHz

– max. prędkość pobierania danych:

 • dla kanału 10 MHz: 73 Mb/s
 • dla kanału 20 MHz: 100 Mb/s (po zmianie oprogramowania)

– max. prędkość wysyłania danych:

 • dla kanału 10 MHz: 25 Mb/s
 • dla kanału 20 MHz: 50 Mb/s (po zmianie oprogramowania)

– pobór mocy: max. 2,5 W

– intuicyjna instalacja: plug & play

– możliwość podłączenia anteny zewnętrznej (gniazdo antenowe)

– wymagania systemowe – system operacyjny: Win XP z minimum SP2, Win Vista, Win 7; port USB 2.0

Specyfikacja anteny magnetycznej:

 • obsługiwane częstotliwości: 790-960 MHz, 1710-1880 MHz, 2500-2700 MHz
 • zysk energetyczny: max. 2 dBl
 • długość kabla: 3 m
 • kompatybilność: modem Speed 1000
 • możliwość ustawienia w pozycji pionowej lub poziomej 
 • zintegrowany magnes

Specyfikacja anteny kominowej:

 • obsługiwane częstotliwości: 790-960 MHz, 1710-1880 MHz, 2570-2620 MHz
 • zysk energetyczny: 2-3 dBi
 • długość kabla: 2 x 10m
 • kompatybilność – modem Speed 1000
 • polaryzacja pionowa

źródło/autor: Cyfrowy Polsat

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.