Moda na odblaski w Łomży

W dniu 23 listopada w Łomży odbywają się bezpłatne zajęcia dla dzieci ze szkół podstawowych, w ramach projektu „Moda na odblaski”. Celem kampanii jest edukacja najmłodszych w zakresie bezpiecznych zachowań na drodze oraz obowiązku noszenia elementów odblaskowych. Program jest organizowany przez Krajową Radę Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, Ministerstwo Infrastruktury.

Dzieci z klas 1 – 4 będą uczestniczyły w 45 minutowych zajęciach, podczas których zapoznają się z tematyką: przepisów i zasad ruchu drogowego, bezpiecznego poruszania się po drodze oraz sposobu działania elementów odblaskowych. Każde dziecko otrzyma elementy odblaskowe, m.in. naklejki odblaskowe, kamizelki czy kaski.

„W ramach kampanii przeszkoliliśmy już kilkaset dzieci, jednak zdajemy sobie sprawę, że tego typu akcje powinny być prowadzone w trybie ciągłym. Edukacja najmłodszych w zakresie bezpieczeństwa jest jednym z naszych priorytetów, jednak warto wspomnieć tutaj o ogromnej roli rodziców. Jeśli oni nie przestrzegają zasad bezpieczeństwa chociażby przez noszenie elementów odblaskowych po zmroku, dużo trudniej egzekwować później takie zdrowe nawyki u dzieci. Mamy nadzieję, że Moda na odblaski to akcja, która także wpłynie na zachowania rodziców i zmieni ich podejście do troski o życie własne i rodziny” – mówi Tomasz Kalinowski Konsultant PR w Krajowej Radzie Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.

Zgodnie z art. 43. ust.1 Kodeksu Drogowego każde dziecko do 15. roku życia – poruszające się po zmroku po drodze – ma obowiązek noszenia elementów odblaskowych w widocznym miejscu. Noszenie odblasków znacznie poprawia widoczność, a tym samym bezpieczeństwo na drodze. Dla porównania, osoba nosząca odblask dla kierowcy widoczna jest z odległości 150 metrów – a bez niego zauważalna jest dopiero z odległości 20 metrów. Statystyki policji są alarmujące – w sumie, co roku na polskich drogach ginie aż 300 dzieci – to pokazuje jak ważne jest promowanie bezpieczeństwa.

Kampania celowo jest prowadzona w okresie jesiennym – ze względu na szybko zapadający zmrok i pogarszające się warunki atmosferyczne, które często są przyczyną wypadków. W szkoleniach weźmie udział około 1000 dzieci z całej Polski. „Moda na odblaski” realizowana jest w ramach flagowego projektu KRBRD „Włącz myślenie” – promującego wśród kierowców i pozostałych użytkowników ruchu drogowego odpowiedzialność i przepisowe poruszanie się po drogach.

Więcej informacji na: www.krbrd.gov.pl