KA_SAT oczekuje na wystrzelenie

Satelita KA-SAT należący do Eutelsat Communications (Euronext Paris: ETL) został przetransportowany do Kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie, gdzie przechodzi ostatnie przygotowania przed wyniesieniem na orbitę przez rakietę Proton, planowanym na 20 grudnia.

Nowa jakość w dziedzinie wydajności

Zbudowany dla Eutelsat przez firmę Astrium, ważący 6,1 tony KA-SAT odegra kluczową rolę w nowej infrastrukturze europejskiej, opierającej się na ośmiu stacjach przesyłowych oraz dwóch stacjach wspierających, rozlokowanych na całym kontynencie. Będzie to pierwszy europejski, i jednocześnie pierwszy światowy satelita wysokiej wydajności (High-Throughput), którego pojemność przekroczy 70Gbps, co wyznaczy nową jakość w sektorze konkurencyjnych cenowo usług bazujących na wykorzystaniu transmisji satelitarnej. Rozwiązanie to stworzy dogodną możliwość korzystania z najszybciej rozwijających się oraz najbardziej obiecujących aplikacji w sektorze transmisji satelitarnej dla celów komercyjnych: bezpośrednim dostępie do Internetu, tworzeniu sieci korporacyjnych i nadawaniu lokalnym.

Nowy satelita – nowe możliwości

Mający pełne pokrycie Europy oraz rejonu Morza Śródziemnego, KA-SAT pełni funkcję wszechstronnej platformy służącej do przesyłania oraz nadawania o charakterze lokalnym i regionalnym, wykorzystywanej przez IPTV, jak również przez aplikacje video o ultra-wysokiej transmisji danych, jak np. kino cyfrowe HD. KA-SAT stworzy również nową, wydajną infrastrukturę zapewniającą wsparcie dla usługi dostępu do szerokopasmowego Internetu – ToowayTM oferowanej przez Eutelsat. Szybkość transmisji danych oferowana przez ToowayTM wzrośnie do 10Mbps przy pobieraniu oraz 4 Mbps przy wysyłaniu, spełniając tym samym oczekiwania indywidualnych odbiorców Internetu. To także znaczący postęp w kierunku rozwiązania problemu wykluczenia cyfrowego, dotykającego użytkowników znajdujących się poza zasięgiem szerokopasmowych sieci naziemnych.

„KA-SAT oparty jest na technologii multi-spotbeam, jak również wykorzystuje częstotliwość Ka oraz sprawdzone systemy zastosowane w Ameryce Płn. przez naszego partnera technologicznego ViaSat. Pozwoli to na zmianę zakresu przepustowości dostępnej dzięki pojedynczemu satelicie oraz korzystnie wpłynie na aspekt ekonomiczny nowych usług” mówi Michel de Rosen, Dyrektor Generalny Eutelsat. „Mając do dyspozycji paneuropejską infrastrukturę uzupełniającą nasze zasoby bazujące na częstotliwości Ku, które będą sukcesywnie rozbudowywane oraz modernizowane dzięki wykorzystaniu sześciu nowych satelitów, Eutelsat wyznacza nowe standardy w zakresie usług wykorzystujących transmisję satelitarną na wszystkich rynkach, na których spółka jest obecna.”

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu