Winezja.pl – finezja, pasja i wino

Grupa Ambra, czołowy producent, importer i dystrybutor wina w Polsce oraz firma doradczo-technologiczna JADE uruchomiły portal Winezja.pl. Projekt wykracza poza tradycyjnie rozumiany sklep internetowy oferujący wina. Winezja.pl ma zapewnić spółce Ambra dynamiczny wzrost przychodów z tytułu sprzedaży online.

Dla firmy JADE ten portal to możliwość udowodnienia, że można skutecznie łączyć nowoczesną technologię z biznesem i pasją. Do inwestowania w nowy projekt partnerów zachęciły optymistyczne dane z rynku e-commerce.

Branża e-commerce w Polsce jest w fazie intensywnego rozwoju. Sieć to dziś w naszym kraju najszybciej rosnący kanał sprzedaży detalicznej. Firmy różnych segmentów dzięki Internetowi poszerzają dystrybucję lub wręcz przenoszą sprzedaż towarów i usług do sieci. Dynamikę handlu online dostrzegli też producenci i dystrybutorzy wina. Słuszność wielu decyzji biznesowych związanych z poszerzeniem kanałów dystrybucji uzasadniona jest m.in. przez optymistyczne dane dotyczące Polski – eksperci przekonują, że rynek wina w naszym kraju jest perspektywiczny. Badania instytutu CBOS, przeprowadzone w lipcu 2010 r., pokazują, że spożywanie wina zadeklarowała już ponad jedna piąta respondentów (21%). Od poprzedniej edycji sondażu, przeprowadzonego 3 lata temu, zwiększył się odsetek Polaków gustujących w lekkich alkoholach. Prognozy rynkowe zakładają znaczny wzrost spożycia wina, kosztem piwa i wódki.

Według szacunków spółki Ambra, notowanego na giełdzie lidera rynku winiarskiego w Polsce, w ciągu najbliższych lat udział Internetu w łącznej sprzedaży win w naszym kraju może wzrosnąć nawet do 5 – 10%. Dlatego też jako firma, która od lat wyznacza trendy, Ambra postanowiła dobitnie zaakcentować swoją obecność w wirtualnej sieci.

Rozwój segmentu e-sklepów z winami jest wpisany w najważniejsze tendencje widoczne na rynku e-commerce. Według danych Stowarzyszenia Marketingu Bezpośredniego w 2009 roku na zakupy internetowe Polacy wydali blisko 13,5 miliarda złotych. Oznacza to wzrost o 22% w stosunku do roku poprzedniego. Prognozy dotyczace dynamiki wzrostu w roku 2010 są jeszcze bardziej obiecujące. W 2010 roku wartość transakcji zawarta za pośrednictwem sieci wzrośnie o około 17-18% w stosunku do 2009 roku i przekroczy 15,5 mld złotych. Udział e-commerce w handlu detalicznym zacznie się zbliżać do 3%.

Wiosną 2010 r. w katalogu sklepów internetowych zarejestrowanych było ponad 6,5 tys. zweryfikowanych biznesów e-commerce. (dane: Sklepy24.pl). Jeszcze na koniec 2008 roku e-sklepów było 4,6 tys.

Wina z najlepszej strony

Nowe podejście do biznesu e-commerce pokazują Grupa Ambra, czołowy producent, importer i dystrybutor wina w Polsce oraz firma doradczo-technologiczna JADE. Partnerzy uruchomili właśnie portal Winezja.pl, e-sklep winiarski. Bez wątpienia dla obu firm jest to projekt strategiczny. Na portal Winezja.pl obie firmy przeznaczyły 2 mln złotych.

– Z pełnym przekonaniem mogę powiedzieć, że dziś notowana na GPW Grupa Ambra to lider we wszystkich ważnych segmentach rynku winiarskiego oraz istotnych kanałach dystrybucji. Znaleźliśmy odpowiedniego partnera do współpracy. Dlatego postanowiliśmy uruchomić portal Winezja.pl i dzięki Internetowi poszerzyć sprzedaż naszych produktów. Dostrzegliśmy nowe możliwości – sprzedażowe. Był to ostatni moment, aby wejść na e-rynek i również tu zostać liderem. Dziś wyprzedzamy o krok konkurencję. Ciągle się rozwijamy – mówi Robert Ogór, prezes zarządu Grupy Ambra SA.

W Polsce co czwarta butelka wina sprzedawana jest za pośrednictwem Grupy Ambra. Dystrybucja w Internecie ma jeszcze wydatniej zwiększyć jej udział rynkowy.

Winezja.pl to nie tylko portal handlowy. Kierownictwo spółki Ambra podkreśla, że zwykły sklep internetowy to zdecydowanie za mało, aby przyciągnąć klientów, więc firmy prześcigają się w pomysłach i nowoczesnych rozwiązaniach. Z badań amerykańskiej Vizu Corporation wynika, że klienci kupujący wino w Internecie najwyżej cenią sobie: wygodę e-zakupów, bogatszą ofertę i szerszy wybór oraz konkurencyjne ceny. Według raportu „e-Handel Polska 2009” (Sklepy24.pl) Polacy kupujący przez Internet zwracają szczególną uwagę na: oszczędność czasu i wygodę (44,9% respondentów), możliwość szybkiego i łatwego porównania produktów (39,8%) oraz oszczędność pieniędzy (26,4%). Realizację wszystkich tych potrzeb e-klientów gwarantuje Winezja.pl

Nowy portal posiada nie tylko największą ofertę win w Polsce (650 rodzajów), w atrakcyjnych cenach, ale umożliwia również skorzystanie z profesjonalnego doradztwa sommelierów, wybitnych znawców wina. Zapewnia też dostęp do kompleksowej wiedzy na temat winiarstwa.

Dalsze atuty serwisu to: przyjazna nawigacja, możliwość szybkiego przejrzenia portfolio i wyboru produktów pod kątem winiarskich preferencji.

Współcześni klienci są bardzo wymagający. Oczekują jak najszerszej oferty, doradztwa specjalistów oraz szybkiej, profesjonalnej obsługi. – Doświadczenie Grupy Ambra i spółki JADE pomogło nam stworzyć niezwykły portal, skierowany zarówno do początkujących, oczywiście pełnoletnich, amatorów wina, jak i koneserów – wyjaśnia Rafał Warmbier, prezes zarządu Winezja.pl. – Od początku portal budowano jako projekt unikatowy, łączący e-sklep z największym w kraju asortymentem win z kompendium wiedzy na temat winiarstwa. Czerpaliśmy z najlepszych wzorców innych krajów, gdzie kluby, serwisy wina są już bardzo popularne. Naturalnie, poszukiwaliśmy też lokalnego rysu. Budując serwis, kierowaliśmy się trzema wartościami, zawartymi są w skrócie WWW: Wygoda, Wybór, Wiedza. Nasze przedsięwzięcie to połączenie pasji do wina, technologii, i Internetu – podkreśla Rafał Warmbier.

Kierownictwo firmy JADE również wysoko recenzuje przedsięwzięcie. – Nasza spółka szczególnie ceni sobie projekty łączące technologie z pasją. Takie podejście do biznesu widoczne jest w przypadku serwisu Winezja.pl. Warto podkreślić, że przy tworzeniu portalu sięgneliśmy po najnowsze rozwiązania technologiczne. Sercem Winezja.pl jest platforma do zarządzania relacjami z klientami. Rozwiązanie IT usprawniające procesy przepływu informacji, logistyczne, czy większość aspektów związanych z kontaktem użytkownika z portalem, pozwala by Winezja.pl koncentrowała się na swoich kluczowych kompetencjach: budowaniu satysfakcji klienta i sprzedaży wina – opowiada Michał Jackowiak, prezes zarządu JADE Sp. z o.o

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu