Przejdź do treści

Fotograficzna fiesta w Meksyku z Akademią Nikona

Czy oglądając zdjęcia w magazynach podróżniczych, marzysz o tym, by wyjechać do egzotycznego kraju i uchwycić takie ujęcia? Fotografia, wielka przygoda, niecodzienne spotkania, fascynująca kultura, zabytki światowego dziedzictwa i miejsca poza turystycznym szlakiem… To wszystko czeka na uczestników Fotoekspedycji Akademii Nikona do Meksyku.

W czasie dwutygodniowej wyprawy uczestnicy wezmą udział w „fieście” związanej z dniem urodzin ostatniego cesarza Azteków oraz obrzędzie Majów w Coba. Będą świadkami życia codziennego Indian Tzotzil, spotkają się z kapłanem Majów, a także z zapaśnikami wolnej amerykanki. W programie przewidziano także: zwiedzanie jaskiń, rejs w kanionie Sumidero, lot balonem nad piramidami Teotihuacan, trekking do wodospadów Busil Ha oraz nocleg w namiotach po gwatemalskiej stronie w Piedras Negras. Na trasie ekspedycji nie zabraknie także najważniejszych atrakcji Meksyku, takich jak: San Cristobal, wodospady Agua Azul i Misol Ha, świątynie Palenque, Uxmal, Chichen Itza wraz w wyjątkowym, niedostępnym dla turystów, tzw. Starym Chichen. Fotografia będzie towarzyszyć uczestnikom nieustannie we wszystkich tych miejscach. W program wyprawy wpisane są również dwie specjalne sesje zdjęciowe w niezwykłym otoczeniu Meksyku.

„To, co wyróżnia fotoekspedycję od innych wypraw, to obcowanie z profesjonalnymi fotografami, którzy otwierają oczy na wiele niezauważalnych wcześniej elementów, dzięki czemu zaczyna się tworzyć znacznie ciekawsze zdjęcia. Obawy uczestników o niedostatki techniczne, umiejętności obsługi sprzętu, stosowania odpowiednich korekt, technik komponowania stały się w czasie wyjazdu mało istotnym tłem dla tego, co działo się w naszym wnętrzu. Powoli, przyznam, że nie bez oporów, otwierało mi się „trzecie oko”, którego mrugnięcia stawały się coraz bardziej zsynchronizowane z kliknięciami nikonowskiej migawki. Niesamowite było to, jak przełamywaliśmy opory przed uczciwym, otwartym fotografowaniem ludzi z bliska, ludzi mających często dosyć pstrykających turystów.” – mówi Janusz Sytek, uczestnik poprzedniej fotoekspedycji Akadamii Nikona do Wietnamu.

W Meksyku przewodnikiem po świecie fotografii będzie uznany fotograf Krystian Bielatowicz, archeolog i specjalista od kultur latynoskich i indiańskich. Podczas wyprawy nie zabraknie także okazji do kąpieli w cenotach czy w Morzu Karaibskim w okolicach Tulum. Istnieje także możliwość przedłużenia fotoekspedycji o kilka dni wypoczynku na plażach Los Cabos, na półwyspie Kalifornijskim.

Więcej informacji na: www.akademianikona.pl/fotoekspedycje

Informacje o prowadzącym:

Krystian Bielatowicz – fotograf, należący od 2006 roku do Kolektywu Fotografów Visavis.pl. Współpracuje na stałe z Nikon Polska oraz nowojorską organizacją Vision Project (www.visionproject.org). Publikował m.in. w National Geographic Polska, Newsweek Polska, Polityce oraz Dużym Formacie. Zdobyte nagrody i wyróżnienia: Grand Prix oraz I Nagroda w kategorii „Krajobraz” Międzynarodowego Konkursu Fotografii Górskiej „Przestrzeń Życia” 2008, BZWBK Press Foto 2007 (II nagroda w kategorii Społeczeństwo), Wielki Konkurs Fotograficzny National Geographic Polska 2007 (wyróżnienie w kategorii Extreme), Newsreportaż 2007 (II nagroda w kategorii Kultura). W tym roku został dwukrotnie wyróżniony drugą nagrodą w kategorii „Życie codzienne” oraz „Ludzie” konkursu Grand Press Photo 2010 oraz I nagrodą kategorii Portrety Fotoreportaż w BZ WBK Press Photo 2010. Krystian Bielatowicz należy także do grona nIKON Fotografii. (www.bielatowicz.com , www.nikonyfotografii.pl )