Wykończenie mieszkania bez stresu

Dopełnienie formalności zakupu mieszkania i odbiór kluczy – inaczej niż np. w przypadku zakupu samochodu – często nie oznacza, że można od razu cieszyć się z jego użytkowania. Po otwarciu drzwi witają nas puste, otynkowane zaledwie ściany i wylewki na podłodze. Do tego, by wziąć kąpiel we własnej łazience lub przygotować obiad w kuchni – często jeszcze daleka droga. 

Kupując nowe mieszkanie najczęściej odbierzemy je w tzw. stanie deweloperskim. W tym wypadku otrzymamy klucze do mieszkania, które będzie mieć jedynie otynkowane ściany, wylewki na podłodze oraz doprowadzone instalacje. Zanim będzie można się wprowadzić, musimy poświęcić jeszcze wiele wysiłku i nerwów. Jeśli posiadamy trochę czasu i wystarczające umiejętności, a także głowę pełną ciekawych pomysłów, możemy zająć się wykończeniem mieszkania samodzielnie. W takim wypadku trzeba się jednak liczyć z popołudniami, weekendami, a nierzadko także urlopem spędzanym na pracach wykończeniowych.

Aby mieć więcej czasu dla siebie, możemy wynająć ekipę remontową. Zwykle decydujemy się na wybór ekipy poleconej przez znajomych, co daje nam gwarancję jej solidności. Trzeba się jednak liczyć z tym, że dobra i sprawdzona ekipa zazwyczaj ma mało wolnych terminów i na rozpoczęcie prac trzeba będzie zaczekać. Prawdopodobnie będziemy musieli zwrócić się do kilku różnych fachowców – bo solidny fliziarz już niekoniecznie będzie chciał nam położyć parkiet w salonie, a malarz nie zainstaluje urządzeń sanitarnych w łazience. Trzeba także zakupić potrzebne materiały i wszystkiego dopilnować. W praktyce oznacza to godziny spędzone w marketach budowlanych, w poszukiwaniu odpowiednich płytek ceramicznych, paneli, profili wykończeniowych.

Lista zakupów ciągle się powiększa, bo nagle okazuje się, że zabrakło śrubek montażowych lub fachowiec źle obliczył wydajność farby do malowania ścian. Może się także okazać, że po jakimś czasie farba na ścianach odpryskuje, w parkiecie tworzą się szpary, a krzywo osadzone drzwi wewnętrzne nie chcą się domknąć. Co wtedy? Zwykle w takiej sytuacji musimy radzić sobie sami, gdyż po odebraniu prac fachowcy są nieuchwytni lub trudno wyegzekwować od nich wykonanie poprawek.

Aby oszczędzić sobie kłopotów i niedogodności związanych z dopilnowaniem różnych fachowców i kupnem potrzebnych materiałów, możemy znaleźć firmę, która wykona wszystkie prace kompleksowo. Na rynku pojawia się coraz więcej ofert wykończenia mieszkania „pod klucz”. – W inwestycjach „pod klucz” wykonujemy dla naszego klienta kompleksowe prace wykończeniowe, ale nie pozbawiamy go przyjemności płynącej z urządzania własnego mieszkania. Przedstawiamy kilka różniących się ceną pakietów wykończenia. W ramach wybranego przez klienta pakietu, dokonuje on doboru konkretnych produktów spośród przedstawionych propozycji. Decyzja dotycząca np. rodzaju wanny i sposobu jej zamontowania, doboru płytek ceramicznych czy mebli leży więc po stronie nabywcy mieszkania, a dodatkowo otrzymuje on możliwość konsultacji z architektem. Możemy zrealizować nawet bardzo oryginalne projekty „szyte na miarę”. Nabywca mieszkania nie musi martwić się o poziom kompetencji pracującej ekipy oraz jej solidność. Na całość wykonanych prac udzielamy 2- letniej gwarancji” – podkreśla Wacław Dyll, dyrektor Działu Inwestycji Excellent SA.

Z ofert firm wykańczających mieszkania „pod klucz” coraz częściej korzystają też deweloperzy. W ten sposób oprócz mieszkań dostępnych w stanie deweloperskim, pojawiają się na rynku także mieszkania w standardzie „pod klucz” – czyli gotowe do natychmiastowego zamieszkania. Wygoda i oszczędność czasu – to niewątpliwe zalety takiego rozwiązania. Decydując się na taki standard, mamy możliwość indywidualnego wyboru sposobu, w jaki zostanie urządzone nasze mieszkanie.

Ważnym atutem przemawiającym za standardem „pod klucz” może być także oszczędność pieniędzy na różnicy w kwocie podatku VAT. Jeśli decydujemy się na samodzielne wykończenie mieszkania, to przy  zakupie materiałów budowlanych zapłacimy 22% podatku. Natomiast usługa wykończenia przez dewelopera to 7% VAT. Co więcej, w przypadku opcji „pod klucz” wykończenie mieszkania możemy sfinansować kredytem hipotecznym, gdyż jest to w tym wypadku element ceny mieszkania.

Opcja „pod klucz” w Polsce szybko zdobywa popularność. W swojej ofercie zamieszcza ją coraz więcej deweloperów, gdyż jest to ważny element przewagi konkurencyjnej. Ale to także wymóg naszych czasów, które sprzyjają nabywaniu rozwiązań gotowych, z których można od razu korzystać.

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu