Przejdź do treści

Bibby Financial Services notuje wzrost obrotów na rynku faktoringowym

Zarząd Bibby Financial Services – niezależnej brytyjskiej firmy świadczącej usługi finansowe dla małych i średnich przedsiębiorstw poinformował o dalszym wzroście udziałów w Wielkiej Brytanii – największym rynku faktoringowym w Europie.

Podsumowanie półrocza tej branży pokazało pierwszy od pięciu kwartałów wzrost obrotów faktorów na rynku brytyjskim. Obroty sięgnęły 200 miliardów funtów. Wzrost ten wystąpił pomimo spadku liczby aktywnych klientów firm faktoringowych – Wielkiej Brytanii jest ich ponad 41 tysięcy – o blisko 10% mniej niż przed rokiem.

„Dla porównania w Anglii obroty firm faktoringowych przekraczają 15 proc. PKB, podczas gdy w Polsce jest to zaledwie około 3 proc. PKB. Stąd też w najbliższych pięciu latach spodziewamy się dalszego dynamicznego rozwoju usług faktoringowych. W Polsce z usług faktorów korzysta ok. 2% firm – na koniec 2009 roku było to ok. 5,6 tys. przedsiębiorstw. W niektórych krajach z lepiej rozwiniętym rynkiem usług finansowych, odsetek ten często przekracza 5%. W Polsce należy brać pod uwagę fakt, że wielu rodzimych przedsiębiorców nawet nie zdaje sobie sprawy z istnienia takich usług – tłumaczy David Robertson, Global Chief Executive Bibby Financial Services Ltd.

Bibby Financial Services w Anglii odnotowało obroty w wysokości 2,7 miliarda funtów – blisko 16% udziału w rynku faktoringowym. Oznacza to niemalże 10cio procentowy wzrost w porównaniu z rokiem 2009. Wyniki te potwierdzają pozycję Bibby Finanacial Services jako największego, niebankowego dostawcy usług faktoringowych w Wielkiej Brytanii.

Dobrą koniunkturę Grupy Bibby Financial potwierdzają także wyniki na rynku polskim – strategicznym z punktu widzenia międzynarodowej ekspansji Grupy. Bibby Financial Services od początku 2010 roku odnotowuje w Polsce dynamiczny wzrost obrotów i liczby podpisanych umów z klientami, których jest o ponad 50% więcej niż w analogicznym okresie roku 2009.

„Wielka Brytania od lat wyznacza trendy w rozwoju europejskiego faktoringu. Dzięki wiodącej pozycji i doświadczeniom z tego rynku możemy stale udoskonalać ofertę, która jest doceniana przez coraz większą liczbę obsługiwanych przez nas klientów, komentuje Magdalena Martynowska – Dyrektor Obsługi Klienta Bibby Financial Services Sp z o o.

Bibby Financial Services jest obecna w Polsce od 2002 roku. Jest częścią Bibby Line Group – brytyjskiej niezależnej grupy firm założonej w 1807, której właścicielem od początku istnienia jest rodzina Bibby. Bibby Line jest największą na świecie prywatną firmą świadczącą usługi globalnego transportu morskiego. W skład Bibby Line Group wchodzi obecnie 11 różnych spółek specjalizujących się między innymi w globalnym transporcie morskim (min tankowce i masowce), usługach dla morskiego przemysłu wydobywczego, usługach doradczych, logistyce, handlu detalicznym i usługach finansowych dla segmentu małych i średnich przedsiębiorstw. Usługi finansowe Grupa Bibby oferuje na 11 rynkach, między innymi w Wielkiej Brytanii, Irlandii, Francji, Niemczech, Czechach, Słowacji, Polsce, Indiach i w Kanadzie.