Przejdź do treści

Uczyli, jak kupić mieszkanie

Powoli kończą się jesienne edycje targów mieszkaniowych. W tym sezonie imprezy obfitowały nie tylko w oferty mieszkań i domów. Organizatorzy postawili też na edukację kupujących, aby ich wybory były świadome.

Ciekawa oferta edukacyjna skierowana była do odwiedzających Targi Mieszkaniowe tabelaofert.pl, organizowane przez redNet Media. W miastach, w których zorganizowano imprezy targowe odbyły się również warsztaty i wykłady poświęcone różnorodnym aspektom rynku nieruchomości w Polsce.

Jednym z ciekawszych okazał się temat dot. kosztów i ryzyka zakupu nieruchomości na rynku wtórnym i pierwotnym. Spore zainteresowanie tą problematyką potwierdza, że coraz więcej osób stara się na własną rękę poszukiwać wymarzonego M. Nie chcą one często korzystać z profesjonalnej pomocy doradców czy pośredników, bowiem obawiają się kosztów z tym związanych.

Jak mówi Artur Walczak z redNet24, jeden z prowadzących warsztaty, klienci chcieli się przede wszystkim dowiedzieć, na co zwracać szczególną uwagę przy wyborze mieszkań. Interesowało ich, czy lepiej kupować od dewelopera czy od przysłowiowego Kowalskiego i jakie zagrożenia czy korzyści mogą płynąć z dokonanego wyboru.

Wybór mieszkania to kwestia priorytetów i oczekiwań. Najważniejsze jednak, aby w każdym przypadku – niezależnie, czy kupujemy mieszkanie nowe czy używane – uważnie sprawdzić i wszelkie dokumenty związane z transakcją. Wycofanie się z podpisanej umowy jest niezwykle trudne i zazwyczaj kosztowne.

Analizując odpowiedzialność, jaka wiąże się z poprawnością interpretacji dokumentów i ich odpowiednim doborze, zwróceniem uwagi klientowi np. na ewentualne konsekwencje podatkowe, czy, mówiąc ogólnie, zasygnalizowanie pewnych zagrożeń związanych z konkretną transakcją, wielu uczestników warsztatów dochodziło do wniosku, że lepiej zapłacić wynagrodzenie agencji niż później ponosić konsekwencje nieznajomości przepisów.

– W przypadku współpracy z pośrednikiem mamy do czynienia z wykwalifikowanym zespołem, który zadba o nasz interes i nie do dopuści do zakupu mieszkania prawnie wadliwego. Jeśli nawet wydarzy się coś nieprzewidzianego, agencja jest ubezpieczona i będziemy mogli dochodzić swoich roszczeń. Warto więc wydać pieniądze na pośrednika, aby spać spokojnie – podsumowuje Walczak.