Przejdź do treści

Iran atakuje

Grupa irańskich hakerów odpowiedzialnych za ataki na Twitterze i Baidu, tworzy ogromny botnet. Naukowcy zajmujący się przestępstwami w sieci przeprowadzili badania, które potwierdziły informacje o groźnej działalności Irańczyków.

O irańskiej Cyber Army zrobiło się głośno pod koniec ubiegłego roku, kiedy zaatakowała Twittera. Użytkowników portalu przekierowano na stronę z ogłoszeniem, że popularny mikroblog został zhakowany. Tę samą akcję Irańczycy powtórzyli kilka tygodni później, atakując lidera chińskich wyszukiwarek – Baidu.

W ubiegłym miesiącu strona TechCrunch została zhackowana, a osoby odwiedzające były atakowane przez aplikacje typu malware. Specjaliści z Securlert uważają, że odpowiedzialna za ten atak była grupa Cyber Army. Po przebadaniu komponentów zaatakowanego serwera, naukowcy odkryli, że narzędzia zastosowane w przestępstwie są unikalne i stworzone na zamówienie jednej, konkretnej grupy hakerów. Dodatkowo adres email, który używany był w panelu administracyjnym, jest taki sam z ten, z jakiego skorzystali hakerzy odpowiedzialni za ataki na Twitterze i Baidu.

Według statystyk przestępstw w sieci, odkąd irańska grupa zmieniła swoją działalność i zaczęła zajmować się aplikacjami typu malware, zainstalowała je na co najmniej 400 tysiącach maszyn. Podejrzewa się jednak, że liczba zainfekowanych komputerów jest znacznie większa. Działalność irańskiej grupy zatacza coraz szersze kręgi,  powstaje więc pytanie, jak przestępcy wykorzystają swoją potęgę?

Ekspert ds. bezpieczeństwa IT z firmy G Data Software – Łukasz Nowatkowski twierdzi, że trudno jest przewidzieć, co stanowi ostateczny cel botnetu. „Możliwe, że aktualnie Cyber Army chce się tylko wzbogacić i za stosowną opłatą daje dostęp do części botnetu innym przestępcom. Podejrzewam, że zainteresowanie botnetem będzie rosło, zważywszy na fakt, że robak Stuxnet zaatakował właśnie irański system kontroli.”

Irańska Cyber Army posiadając w swoich rękach taką władzę, może użyć jej jako narzędzia zemsty lub środka do aktywizacji innych przestępstw komputerowych. Botnet takich rozmiarów daje duże możliwości, a co za tym idzie, grupa irańskich hakerów stała się bardzo niebezpieczna.

źródło/autor: Someday Interactive