Przejdź do treści

9 miesięcy może zmienić tak wiele… Największe przedsięwzięcia telewizji internetowej ipla w 2010 roku

W ciągu trzech kwartałów 2010 telewizja internetowa ipla przeszła wiele udoskonaleń. Rozrosła się baza VOD, udostępnione zostały dodatkowe kanały na żywo oraz transmisje sportowe, uruchomiono również wersje aplikacji nie tylko dla użytkowników komputerów, ale także telefonów i telewizorów. Efekt? Ponaddwukrotny wzrost liczby widzów.

Strategia ipla na 2010 zakładała dwa podstawowe kierunki rozwoju. Pierwszy z nich to rozbudowa oferty programowej. Liczba filmów pełnometrażowych zwiększyła się z kilkudziesięciu do kilkuset pozycji – teraz internauci znajdą w iplaFILM ponad 800 filmów z wytwórni hollywoodzkich i europejskich. Uruchomiony został także kanał tematyczny dla najmłodszych – iplaMINI, gdzie na dzieci czeka legalna i bezpieczna baza bajek w modelu VOD. Wiodąc prym w zakresie sportowych transmisji internetowych, ipla praktycznie codziennie zapewnia relacje z boisk i hal sportowych, gdzie toczą się najważniejsze spotkania sportowe sezonu. Łącznie to ponad kilkadziesiąt tysięcy plików wideo na życzenie.

Drugim kierunkiem rozwoju było wejście na rynek urządzeń mobilnych oraz telewizorów z dostępem do internetu. Po wersji na komputery z systemem Windows, MacOS lub Linux przyszła pora na pierwsze wersje mobilne. W kwietniu udostępniona została aplikacja ipla dla użytkowników iPhone, następna dedykowana była użytkownikom telefonów komórkowych opartych na systemie operacyjnym Android, by w końcu doczekać się wersji na Symbian^3. Oferta telewizji internetowej ipla dostępna jest także dla użytkowników telewizorów Panasonic wyposażonych w platformę VIERA Cast oraz urządzeń telewizyjnych Samsung z funkcją Internet@TV (telewizory, urządzenia Blue-Ray oraz kina domowe), a także telewizji cyfrowej TOYA.

– Zmienia się sposób konsumpcji mediów, internauci chcą korzystać z ulubionych serwisów czy usług internetowych nie tylko za pomocą komputera, a producenci sprzętu elektronicznego dają im taką możliwość. Uznaliśmy więc, że jeżeli widzowie mają dostęp do internetu za pomocą telewizora czy telefonu komórkowego, to powinni mieć także możliwość oglądania w ten sposób swoich ulubionych programów telewizyjnych. Informacje od użytkowników, jak i same statystyki pokazują, że rzeczywiście nasza strategia jest odpowiedzią na oczekiwania naszych widzów – mówi Marcin Pery, Prezes Zarządu Redefine sp. z o.o.

NOWE PLATFORMY Z IPLA

Jesienią tego roku wszystkie najbardziej wyczekiwane na rynku nowe urządzenia elektroniczne mają już wbudowaną bądź udostępnioną dedykowaną wersję aplikacji ipla. Po telewizorach z podłączeniem do internetu (Panasonic z VIERA Cast, Samsung z funkcją Internet@TV), smartfonach (iPhone4, z Android oraz Symbian^3) przyszła pora na tablety. W listopadzie tego roku na rynku pojawi się Samsung Galaxy Tab. Jego użytkownicy będą mogli oglądać VOD dzięki specjalnej, dedykowanej aplikacji. Pobrać ją można bezpłatnie z Android Market i podobnie jak inne tego typu rozwiązania umożliwia oglądanie materiałów VOD w strefie Wi-Fi oraz 3G, ma także opcję pobrania plików do pamięci tabletu. Dzięki niej można oglądać materiały wideo, nie będąc w strefie internetu bezprzewodowego.

Nokia N8 to telefon komórkowy, który jest zdecydowanie jedną z gwiazd technologicznych tej jesieni. Na potrzeby Symbian^3 przygotowana została specjalna wersja aplikacji ipla, która nie tylko umożliwia korzystanie z biblioteki plików VOD, ale także oglądanie telewizji na żywo. Do sygnału Polsat News jeszcze w listopadzie dołączą TV Biznes i Superstacja. Jest to w chwili obecnej jedyne tego typu rozwiązanie w Polsce, za pomocą którego użytkownicy telefonów komórkowych mogą w strefie Wi-Fi odbierać na żywo sygnał telewizyjny. Do końca roku usługa ta będzie bezpłatna dzięki porozumieniu producenta telefonów z telewizją internetową ipla.

NOWOŚCI PROGRAMOWE W IPLA

Sport jest jedną z najmocniejszych ofert programowych ipla. Tej jesieni fani sportowych emocji mogą liczyć miesięcznie nawet na ponad 200 godzin transmisji z boisk i hal sportowych. Dziennie jest to więc około 6 godzin sygnału na żywo. Relacjonowane będą między innymi Mistrzostwa Świata w Piłce Siatkowej Kobiet, PlusLiga i PlusLiga Kobiet, Liga Mistrzów UEFA, Liga Europejska UEFA, Ekstraklasa Piłki Ręcznej oraz sporty walki.

Z myślą o osobach, które chcą swobodnie korzystać z pełnej oferty sportowej i śledzić pełne mistrzostwa, uruchomiony został abonament iplaSPORT LIVE. Jednorazowa aktywacja abonamentu daje pełen dostęp do wszystkich transmisji sportowych przez okres miesiąca bądź kwartału. Koszty aktywacji miesięcznego abonamentu to 14,90 zł (przy płatności przelewem). Najbardziej zagorzali kibice sportowi mogą zaoszczędzić w ten sposób nawet kilkaset złotych! Jednocześnie zachowana zostanie możliwość jednorazowej aktywacji wybranej transmisji z myślą o osobach, którym zależy na obejrzeniu tylko wybranych spotkań.

W ipla znaleźć można przede wszystkim treści produkowane na zlecenie Telewizji Polsat, Polsat News, Polsat Sport, Polsat Sport Extra, Polsat Cafe, Polsat Play, TV4, a wkrótce także TV Biznes i Superstacji. Właściciel telewizji internetowej ipla współpracuje także z wytwórniami i dystrybutorami filmowymi, jak Warner Bros., Paramount czy Cineman. W ofercie ipla są też materiały muzyczne EMI oraz produkcje polskich nadawców, jak A2 Multimedia czy TubaFM.

Nowością jest podpisanie kontraktów przez właściciela telewizji internetowej ipla z nowymi stacjami telewizyjnymi, które nie są powiązane z Telewizją Polsat – stacjami Cartoon Network oraz Wedding TV. Produkcje tych dwóch nadawców będzie można znaleźć w ipla jeszcze w listopadzie. Można się także spodziewać powiększania portfolio stacji telewizyjnych, które chcą udostępnić swoje treści za pomocą telewizji internetowej ipla.

Fani popularnych seriali, którzy nie będą mogli doczekać się kolejnego odcinka, będą mogli zobaczyć go w ipla przed emisją telewizyjną. Dotyczy to hitów Telewizji Polsat nadawanych tej jesieni, jak „Hotel 52”, „Szpilki na Giewoncie” czy „Ludzie Chudego”. Wszystkie te seriale dostępne będą już nie tylko w trzech, ale już w czterech wersjach jakościowych. Użytkownicy kont VIP zyskali dostęp do jakości HD.

Drugim pakietem tematycznym wprowadzanym w listopadzie są bezpłatne filmy pełnometrażowe. Od listopada w ipla będzie można obejrzeć wybrane propozycje za darmo. Usługa zostanie uruchomiona dzięki zaangażowaniu producenta Windows 7 w roli sponsora. Co tydzień baza ta będzie uzupełniania o nowe propozycje filmowe. Pakiet ten wzbogaci pełną ofertę iplaFILM, który ma w swoim repertuarze już ponad 800 filmów pełnometrażowych, w tym superprodukcje hollywoodzkie, jak i polskie i europejskie hity ostatnich lat.

źródło/autor: Redefine