Narodowy Bank Polski z edukacją ekonomiczną u mieszkańców Warmii i Mazur

W dniach 18-24 października Narodowy Bank Polski zorganizował Dni Otwarte w swoim olsztyńskim oddziale, zlokalizowanym przy al. Piłsudskiego 11/17. Zwiedzający mogli m.in. wysłuchać wykładów dotyczących historii pieniądza i jego funkcji oraz obejrzeć wystawę monet okolicznościowych sprzed okresu denominacji. Na Dniach Otwartych olsztyński oddział NBP ugościł firmę DCB, która zachęcała odwiedzających do zaangażowania się w kampanię społeczną Znam Swoje Pieniądze, poświęconą walce z problemem fałszowania pieniędzy.

Dni Otwarte NBP w Olsztynie tłumnie zgromadziły dzieci i młodzież z olsztyńskich szkół. Specjalnie dla nich przygotowane zostały prezentacje dotyczące Narodowego Banku Polskiego, numizmatyki czy ciekawostek związanych z oszczędzaniem.

Goście mogli również obejrzeć milion złotych w banknotach 100-złotowych oraz brykiecie, a także dotknąć i zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie z  12,5-kilogramową sztabą złota o wartości 1,5 miliona złotych. Dodatkową atrakcją była wystawa starodawnych maszyn do pisania i liczenia, o których opowiadał Jan Kałuża – kolekcjoner ze Śląska. Zwiedzający mogli zobaczyć także, jak działają maszyny liczące i weryfikujące banknoty w promieniach ultrafioletowych oraz podczerwieni, jak również własnoręcznie wybić pamiątkową monetę.

„Narodowy Bank Polski bardzo dba o edukację ekonomiczną Polaków, dlatego też zorganizowaliśmy Dni Otwarte w naszym olsztyńskim oddziale. Dla odwiedzających – zarówno tych najmłodszych, jak i dorosłych – przygotowaliśmy szereg atrakcji. Jesteśmy zadowoleni, że tak wiele osób zainteresowało się naszym wydarzeniem i uczestniczyło w nim. Mamy nadzieję, że zdobyta podczas spotkania okaże się przydatna każdemu mieszkańcowi Warmii i Mazur” – mówi Andrzej Kowalczyk, dyrektor oddziału okręgowego NBP w Olsztynie.

W Dniach Otwartych NBP uczestniczyła również spółka DCB. Firma zaprezentowała kampanię społeczną Znam Swoje Pieniądze, której celem jest uświadomienie Polakom problemu fałszowania pieniędzy. Pracownicy DCB pokazywali także zwiedzającym szybkie i skuteczne metody rozpoznawania autentyczności banknotów w świetle innowacyjnej lampy kasjerskiej DeCoBa 1085.

„Chciałbym podziękować dyrekcji olsztyńskiego NBP za możliwość udziału firmy DCB w Dniach Otwartych. Zdecydowanie popieramy wszelkiego typu akcje mające na celu edukację ekonomiczną Polaków, dlatego wiernie kibicujemy wszelkiego rodzaju inicjatywom, które mają na celu uświadamiać społeczeństwo w zakresie znajomości rodzimej waluty. Osobiście czujemy się zaszczyceni, że mogliśmy uczestniczyć w tym ważnym wydarzeniu oraz jesteśmy pod ogromnym wrażeniem organizacji projektu oraz okazów, które były dostępne dla uczestników Dni Otwartych NBP w Olsztynie” – mówi Sylwester Salach, prezes firmy DCB.

Dni Otwarte NBP w Olsztynie to część ogólnopolskiej akcji edukacyjnej Narodowego Banku Polskiego. Kolejne Dni Otwarte odbędą się w oddziale okręgowym NBP w Bydgoszczy w dniach 2 – 7 listopada.

źródło/autor: Orchidea PR

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu