Przeszukanie Policji w koszalińskiej firmie

Jak donosi lokalna prasa, w zeszły czwartek funkcjonariusze Policji z wydziału do walki z przestępczością gospodarczą dokonali przeszukania w oddziałach jednej z koszalińskich spółek w związku z podejrzeniem posiadania przez firmę nielegalnego oprogramowania.

Według informacji podanej dziennikarzom przez prokuratora, policjanci zabezpieczyli 60 twardych dysków, jednego laptopa i cztery płyty z programami. Według wstępnych szacunków straty z tytułu posiadania przez firmę nielegalnego oprogramowania sięgają 120 tys. zł.

Zdaniem Bartłomieja Wituckiego, koordynatora i rzecznika BSA w Polsce: „Piractwo w firmach ma negatywne skutki nie tylko z punktu widzenia producentów, ale także całej gospodarki oraz budżetu Państwa wskutek mniejszych wpływów z podatków. Należy je także postrzegać jako swego rodzaju nieuczciwą konkurencję w stosunku do firm, które przestrzegają praw autorskich do oprogramowania.”

Jak dodaje Krzysztof Janiszewski, przewodniczący lokalnego komitetu BSA w Polsce: „Coraz częstsze, skuteczne akcje policji (Gliwice, Białystok, Chełm, Parczew, Koszalin) są dowodem na to, że piractwo komputerowe nie jest już w Polsce procederem bezkarnym. Osoby prowadzące działalność gospodarczą powinny zastanowić się co jest dla nich bardziej opłacalne – posiadanie legalnego oprogramowania, czy narażenie się nie tylko na straty finansowe, czy przestój w pracy, ale przede wszystkim na odpowiedzialność karną. Tłumaczenie brakiem świadomości można uznać za mało wiarygodną wymówkę. Najlepszym sposobem na uniknięcie takiego scenariusza jest wprowadzenie w firmie zasad zarządzania oprogramowaniem (Software Assets Management). W Polsce istnieje wiele profesjonalnych firm świadczących usługi w tym zakresie. Dostępne są również narzędzia do wdrażania i wspomagania procesu zarządzania.”

BSA prowadzi ogólnopolską kampanię informacyjną w Internecie mającą na celu zwrócenie uwagi pracowników na problem korzystania przez pracodawców z nielegalnego oprogramowania. Głównym elementem kampanii jest film nawiązujący do problemu piractwa komputerowego w polskich firmach i jego etycznego aspektu, pokazywany w kilku najbardziej popularnych portalach z ogłoszeniami o pracę oraz na stronie: www.bsa.org/polska. Informuje o możliwości zawiadomienia BSA o przypadkach piractwa w firmach a jednocześnie stanowi przestrogę dla szefów firm, że przypadki piractwa może ujawnić np. zwolniony pracownik.

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu