Przejdź do treści

EuroRAP i Targeo.pl – nowa mapa ryzyka na drogach

Ponad połowa długości dróg krajowych to odcinki o najwyższym poziomie ryzyka wypadku. To na tych drogach dochodzi do ponad 60% wszystkich wypadków – wynika z najnowszego badania EuroRAP dla polskich dróg.

Wyniki badań EuroRAP po raz pierwszy zostały zaprezentowane na interaktywnej mapie. We współpracy z serwisem Targeo.pl powstała strona http://eurorap.targeo.pl, gdzie udostępniono mapę drogową Polski z naniesionym poziomem ryzyka wyliczonym na podstawie statystyk wypadków drogowych. Badania uwzględniały między innymi liczbę ofiar śmiertelnych i osób ciężko rannych w wypadkach, a klasyfikacja poziomu ryzyka przedstawiona została w pięciostopniowej skali, jednolitej dla wszystkich krajów europejskich biorących udział w programie.

EuroRAP to Europejski Program Oceny Ryzyka na Drogach (European Road Assessment Programme), który umożliwia niezależną ocenę poziomu zagrożenia zdrowia i życia uczestników ruchu drogowego, według jednolitej metodyki. Jest jednym z największych i najefektywniejszych w ostatnich latach programów na rzecz poprawy bezpieczeństwa na drogach w Europie.

Udział w projekcie EuroRAP jest elementem szerokich działań prowadzonych przez Targeo.pl i AutoMapę na rzecz poprawy bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Kierowcy korzystający z planowania tras w Targeo.pl i nawigacji AutoMapa są ostrzegani o najbardziej niebezpiecznych strefach drogowych w Polsce naniesionych na mapy we współpracy z Komendą Główną Policji i Fundacją Krzysztofa Hołowczyca Kierowca Bezpieczny. Teraz, dzięki współpracy w ramach programu EuroRAP, użytkownicy Targeo.pl mogą zobaczyć jak wygląda ryzyko wypadków na poszczególnych odcinkach dróg w skali porównywalnej z innymi krajami europejskimi, a także jak kształtują się zmiany tego ryzyka w kolejnych latach.