MEW S.A. rozpoczyna inwestycję w Cieszynie

MEW S.A. rozpoczyna budowę malej elektrowni wodnej. Zostanie oddana do użytku do końca pierwszego półrocza 2011 r. Jeszcze w tym roku notowana na NewConnect spółka zamierza rozpocząć kolejne inwestycje. 

Rozpoczęcie budowy jest możliwe dzięki podpisanej wczoraj umowie inwestycyjnej pomiędzy firmami Odnawialne Źródła Energii DIM Sp. z o.o. (DIM) oraz MEW S.A. i MEW 3 Sp. z o.o. (spółka celowa powołana przez MEW). Zgodnie z porozumieniem, docelowo MEW 3 stanie się właścicielem 75% udziałów spółki DIM, do której należy obecnie grunt, na którym powstanie elektrownia wodna. DIM posiada wszelkie niezbędne pozwolenia potrzebne do rozpoczęcia inwestycji, w tym prawomocne pozwolenie na budowę.

– Po wielomiesięcznych negocjacjach rozpoczynamy kolejną inwestycję. Ważne jest to, że dosłownie kilka dni od podpisania umowy możemy rozpocząć prace. Projekt umowy przewiduje, iż wszystkie zainwestowane przez nas środki posłużą do budowy elektrowni, a nie na spłatę dotychczasowych właścicieli. Szacujemy, że posiadając 75% udziałów w przedsięwzięciu, uzyskamy szybki zwrot z inwestycji – podkreśla Marcin Markiewicz, przewodniczący rady nadzorczej MEW S.A.

Elektrownia wodna o mocy 0,5 MW zostanie uruchomiona w pierwszym półroczu przyszłego roku. Strony umowy mają już podpisane wszelkie niezbędne porozumienia z producentami i podwykonawcami, którzy będą uczestniczyli w przedsięwzięciu. Inwestycja pochłonie 4,9 mln zł i zostanie sfinansowana ze środków własnych i kredytu inwestycyjnego.

Przypomnimy, że do końca 2013 r. MEW zamierza zainwestować w odnawialne źródła energii ponad 130 mln zł. Celem firmy jest  uruchomienie elektrowni wodnych o łącznej mocy przekraczającej 6 MW . Dotychczas spółka pozyskała dwie lokalizacje pod budowę małych elektrowni wodnych. Powstaną one w województwie wielkopolskim oraz podkarpackim.

Kolejnym krokiem było podpisanie w czerwcu bieżącego roku porozumienia w sprawie współpracy przy budowie dwóch stopni wodnych na Wiśle.  Efektem tego będzie   budowa na środkowym odcinku rzeki dwóch małych elektrowni wodnych, o łącznej mocy 6 MW. Inwestycje pochłoną 120 mln zł.

źródło/autor: Everest Consulting

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu