Przejdź do treści

Europejskie spotkanie matematyków w Warszawie

W dniach 8-10 października br. odbędzie się, już po raz dziesiąty, europejskie spotkanie matematyków, organizowane przez firmę Casio. Nauczyciele i wykładowcy z całej Europy będą prezentować referaty dotyczące zastosowania kalkulatorów graficznych w nauczaniu, podczas lekcji matematyki.

Monachium, Wiedeń, Barcelona, Amsterdam, a teraz Warszawa będzie gościć blisko czterdziestu matematyków z całej Europy, którzy przedstawią pomysły i praktyczne przykłady, na bazie własnego doświadczenia z zastosowania kalkulatorów graficznych w nauczaniu „królowej nauk”.

Polskę w tym roku reprezentować będzie trzech nauczycieli: dr Agnieszka Herman – Kolegium Nauczycielskie w Bielsku-Białej, dr Edyta Juskowiak – Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz mgr Janina Duda z Zespołu Szkół w Zabrzu. Podczas konferencji swoje wykłady wygłoszą matematycy z: Austrii, Belgii, Danii, Finlandii, Francji, Niemiec, Portugalii, Rosji, Serbii, Norwegii, Węgier, Hiszpanii oraz Szwecji.

„W polskich szkołach kalkulatory graficzne są obecne od około 10 lat. Niestety ze względu na to, że nie mogą być używane na egzaminach końcowych (np. matura) stosowanie ich jest utrudnione. Mamy nadzieję, że w przyszłości się to zmieni i będą miały szerokie zastosowanie, tak jak jest to w innych krajach Unii Europejskiej. Do tej pory są one używane standardowo w szkołach realizujących program Międzynarodowej Matury (IBO), np. Liceum Kopernika i Batorego w Warszawie.” – mówi Piotr Tomczak specjalista ds. kalkulatorów w firmie Zibi SA.

Kalkulatory graficzne to minikomputery matematyczne przeznaczone do wspomagania nauczania matematyki w szkołach. Ponieważ są one o wiele tańsze w porównaniu z tradycyjnymi komputerami, jak również mają dłuższy czas użytkowania (7-10 lat), zostały powszechnie wprowadzone do systemów edukacyjnych w Stanach Zjednoczonych oraz w większości krajów Europy Zachodniej, jako alternatywa dla komputerów.